LPRecenze

The Virus – System Failure

Po letech útlumu, který zastihl chaos-punkovou scénu v Evropě i v Americe (o ČR ani nemluvě), to vypadá na veliké zmrtvýchvstání. Tím rozhodujícím impulsem, který to třeba zase celé nakopne, by klidně mohla být nová řadovka The Virus z Filadelfie. Kapely, jejíž nášivka má čestné místo na bundě nejednoho street-punkera. Jejich čerstvé album System Failure od toho předcházejícího dělí patnáct let a hajp kolem téhle desky je naprosto oprávněný.

Název alba System Failure mluví za vše. Téma, do kterého se The Virus pustili, není v punku vůbec neobvyklé, ale syrovost sdělení je u The Virus úplně někde jinde. On je totiž rozdíl zpívat o špiclování v jedné z největších městských aglomerací v Americe, nebo v obci, kde jediná kamera je na padesátce před kostelem. Celá nahrávka je jak soundtrack k jedné univerzální dystopické knize, kde se snoubí agresivita a hněv s propracovanou melodičností a muzikantskou zručností. The Virus posluchače nešetří hned od samého začátku, ale třeba titulní song System Failure je neskutečně silná pecka, jakou jsem upřímně na albu nečekal. To samé platí pro No Peace, která otevírá B-stranu, z těchhle songů sakra mrazí. A jede se dál, válečný business, policejní brutalita, zkorumpovaná justice, límečková kriminalita, politika, terorismus, apatie. The Virus koncentrují téměř všechno společenské zlo do dvou dvanáctipalcových stran. Je to depresivní a burcující zároveň. I taková sypačka, jako je Breakdown, je melodická, a co teprve Bombs For Children?! Když pak přijde na řadu pětiminutová Burn It Down, je to v sub-žánru dost progresivní pokus, který vyšel na jedničku. Jaké překvapení, že The Virus fungují i v takové pomalé, byť naléhavé poloze.

System Failure vyšlo pod brněnským vydavatelstvím Voltage Records a americkým Evacuate Records. Evropský press má jinak řazené songy a navíc je písnička No More nahrazena Police State. No More si ale můžete pustit díky streamu na bandcamp profilu kapely. Přiznejme si, že The Virus všechny svoje street punkové kolegy bez výjimky převyšují kvalitativně asi tak o dvě třídy. Protože najednou to opět není jenom o pivu a moje víra v autenticitu punku je tak na pár příštích dní obnovena.

Info

Rok vydání: 2017
Label: Voltage Records / Evacuate Records
Link: http://www.voltagerecords.eu/

Tracklist

01. What Do You Want?
02. Breakdown
03. Verdicts
04. System Failure
05. Global Distortion
06. Bombs For Children
07. No Peace
08. Police State
09. Entitlement
10. Accountability
11. Burn It Down
12. Pacifist

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button