LPRecenze

RECENZE: The Twinkles – 1996-2021 25 Years Of Punk Rock

The Twinkles z italského Castelfranco Veneto jsou kapelou, která zde recenzovanou deskou slaví čtvrt století své existence, zároveň byla po větší část svého fungování tak nějak na okraji mého spektra zájmu, ale zároveň vím, že v česko-slovenském prostředí mají své oddané jádro posluchačů. Před pár lety v žižkovském Stormu působili jako příjemné zpestření předvánočního koncertu, což jejich místní kredit v podstatě potvrdilo.

Prvoplánová inspirace sedmdesátkovým pop punkem je tu posluchačům předkládána na stříbrném podnose. Z každého tónu zní ozvěny Ramones, ranných Undertones či The Boys, skrze které byl ve své době filtrován bubblegum pop šedesátých let. A to jak v melodických strukturách, tak i obsahu písní (zde se The Twinkles dílem rozchází s odkazy Ramones, kteří bubblegum používali i jako odrazový můstek k tématům mnohem více negativistickým či provokujícím). Tyto hudební odkazy stylově doprovází super melodický zpěv, který svou barvou i intonací jako by utekl z nahrávek jejich, o poznání zkušenějších a známějších, krajanů Senza Benza. Ti ostatně ve své tvorbě čerpají z obdobných inspiračních zdrojů. Pokud tedy máte rádi bezelstně krystalicky jednoduché melodie s adekvátně průzračnou lyrikou, The Twinkles jsou tím pravým, co by vás mohlo strhnout. Na obojí samozřejmě lze nahlížet z více úhlů. Při zmíněné nepopiratelné chytlavosti, popěvky mohou mnohdy působit jako „přeslazené“ nebo atakují hranice dětských říkaček, ani jedno ovšem není apriori špatně. Co víc, The Twinkles opakovaně dokáží vykouzlit skladbu, kterou si vyloženě užiji. Příkladem za všechny budiž desátá Do You Wanna Dance With Me?. Celkovému vyznění by ale z mého pohledu slušelo přeci jen trochu víc obrazné „ošuntělosti“, stejně tak jako outfitům členů kapely na fotkách. To vlastně přesně ilustruje rozdíl mezi původním melodickým punkem a jeho zde servírovaným znovu oživováním. Postrádám tu silnější přítomnost toho, co lze popsat jako přirozené pouliční drbanství. V konečném důsledku tu ale bez debat písňově najdete velice silnou kolekci chytlavého bubblegum rocknrollu.

Obsahově nabízí třinácti písňová kompilace průřez tvorbou kapely. Každá z jejich dlouhohrajících nahrávek tu má zastoupení několika skladbami, ty doplňuje navíc titulní píseň z prvního EP a skladba Punk rock z kompilace KOB vs. Mad Butcher.

Při časovém rozpětí vzniku skladeb dvou desetiletí je až překvapující, jak kompaktně zní jejich průřez.

Rok vydání: 2021
Label: Matus Records
1. Twinkles Army
2. Punk Rock
3. You Are A Poseur
4. C’est La Vie
5. Johnny Boy
6. Monique
7. We Come Along
8. Dancing With The Pogo Kids
9. 1977
10. Do You Wanna Dance With Me
11. I Don’t Wanna Wake No More All Alone
12. We Are The Kids
13. 1, 2, 3, 4

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button