CDRecenze

The Trousers – Mother Of Illusion

Mají v sobě něco z Beatles a něco z Mötley Crüe, nebo možná ještě lépe Hanoi Rocks. Hrají uvěřitelný retro rock’n’roll bez protivné stadionové pompy, ve kterém jasně citují své vzory, ale doplňují ho notnou dávkou osobitosti. Přijeli v ojetém mercedesu z garáže v Budapešti a jmenují se The Trousers.

Kapela vznikla v roce 2005 a deska Mother Of Illusion, kterou mám právě v ruce, je jejich čtvrtá v pořadí. The Trousers několikrát zahráli i v České republice, naposledy se tu ukázali během loňského podzimu na třech koncertech po boku ostravské Degradace. Pravidelně vyhrávají maďarské hudební ankety a na jejich dva roky staré desce Freakbeat hostoval Nicke Andersson z Imperial State Electric.

[youtube id=“V8-o6jXT4o4″ width=“620″ height=“360″]

Desku otevírá Buckley Funeral Home s až stounovským riffem a lehkými hammondkami. Střední tempo The Trousers sluší a valivý sound se zpěvným refrénem evokuje třeba poslední sólovou desku Michaela Monroe. Slibně pokračuje v rozjetém začátku i rychlejší Gunslinger, na kterou navazuje písnička Hysterical Route, která je i zatím posledním videoklipem kapely. Možná v ní ale The Trousers zbytečně tlačí na pilu, což je znát především v přemotivovaných slokách. Díkybohu ale neutíkají ke kytarovým orgiím na úkor soudržnosti písničky, v refrénu naopak překvapí ženský back-vokál. V Break Your Mind příjemně probublává basa, v Cool Operator zase kapela sází na bluesovou rytmiku. Titulní Mother Of Illusion nastavené tempo i nasazení zvolní, nečekejte ale žádný cajdák. Spíš houstnoucí atmosféru Sixx AM říznutou The Monkees (myslím kapelu, ne ta roztomilá zvířátka). Vynikající Chinaski You’re Fired opět ukazuje, jak jsou The Trousers silní v refrénech, ve vokálních harmoniích a jak přirozeně pracují s gradací písniček po vzoru šedesátých let, včetně soulových dozvuků. V lecčems připomínají mladíčky z The Strypes, třebaže ti jsou mnohem víc britští. Polohu, která se mi u The Trousers líbí nejvíc, ukazují ve slokách písničky Sonic Desert. Melodická linka zpěvu je v ní skutečně vynikající a navíc se ve skladbě nebojí saxofonu. Jasná inspirace severskou retro-punkovou scénou. Svou přímočařejší tvář pak ukáží v Soul To Waste a nejpomalejší skladbu si The Trousers nechali na závěr. A Different World, navozuje atmosféru špinavé barové romantiky Sunset Stripu a je to víc než stylové rozloučení.

[youtube id=“om5vlq-4AS4″ width=“620″ height=“360″]

Mother Of Illusion je solidní nahrávka: řemeslně dobře zvládnutá, s překvapivými momenty a s citelnou radostí z tvorby. Deska by neměla uniknout fanouškům všech výše zmíněných kapel a ani fanouškům maďarské scény ještě z dob, kdy desky z dílny Hungarotonu byly prakticky jediné, které se u nás před revolucí daly sehnat. Mother Of Illusion od The Trousers můžete navíc brát jako důkaz, že rock’n’roll světové úrovně se dá hrát dokonce i dál na východ od Levic.

Info

Label: Soulmachine Records
Link: thetrousersband.com
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Buckley Funeral Home
02. Gunslinger
03. Hysterical Route
04. Break Your Mind
05. Cool Operator
06. Mother Of Illusion
07. Chinaski You’re Fired
08. Sonic Desert
09. Soul To Waste
10. A Different World

 

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button