LPRecenze

The Outcasts – Frustration (The Best Of 1977 – 1985)

The Outcasts zcela neoddělitelně patří k základním kamenům severo-irského punku. Jejich rané dny jsou navíc spojeny s kultovním vydavatelstvím Good Vibrations tak výrazně, že si jejich hraná podoba našla cestu i do filmového příběhu této značky či lépe jejího nezdolného motoru Terriho Hooleyho. Kapela založená bratry Cowanovými ovšem nikdy nevystoupila ze stínu známějších kolegů, jako byli Undertones, Rudi či Moondogs. Kompilace Frustration je pak takový příběh kariéry této kapely otisknutý do vinylových drážek.

[youtube id=“rAXaelqQ-J0″ width=“620″ height=“360″]

Story začíná roku 1977 prvním singlem a jedním z malých hitíků kapely, skladbou You Are The Disease. Mladický, rozhašený punk se zpěvným refrénem a kupředu se ženoucím tempem. Celá první strana desky je záležitostí let 77 až 79 a já popravdě již téměř zapomněl, že spoustu písní z dílny The Outcasts mělo něco do sebe i s tím vším amatérismem a rytmickou uškobrtaností. Z každého tónu můžete cítit cit pro písničky, správnou náladu a šarm, o jakých si 99,99 procent dnešních kapel může nechat jen zdát. Ostatně skladby jako Self Conscious Over You, Love is For Sops nebo Just Another Teenage Rebel mluví samy za sebe.

S druhou stranou přichází léta osmdesátá i nové vlivy. Programme Love si pohrává s post punkovou melodikou i celkovým pojetím a hned po ní přichází na řadu Magnum Force, která mě zkrátka a dobře dostává. Stejně jako Gangland Warfare či Mania (to je mimochodem první skladba jakou jsem od kapely slyšel, dík kompilaci Punk & Disorderly, někdy v nastupující půli osmdesátek, kdy tahle deska patřila k našim základním party soundtrackům).  Nutno říci, že všechny zde obsažené písně z éry alba Blood and Thunder pro mě až překvapivě přežily zkoušku času a i dnes zní svěže. Jenže to už punku na britských ostrovech docházel dech, o dva roky později již nezajímal prakticky nikoho, a ty z kapel, které přežily, hledaly již v jiných hudebních vodách. The Outsacts nejsou výjimkou, poslední dvě písně zastihují kapelu v jejích finálních dnech, pohrávající si s lavírováním mezi rockabilly a gothikou.

Vpravdě zajímavý dokument kariéry a vývoje jedné punk kapely.

Info

Label: wandarecords.de
Rok vydání: 2015

Tracklist

 1. You’re A Disease (Single version)
 2. Don’t Wanna Be No Adult
 3. Self Conscious Over You
 4. Love Is For Sops (Single version)
 5. Just Another Teenage Rebel
 6. Love You For Never
 7. The Cops Are Coming (Single version)
 8. Programme Love
 9. Magnum Force
 10. Winter
 11. Gangland Warfare
 12. Mania
 13. Seven Deadly Sins
 14. Nowhere Left To Run
[/toggle]

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button