EP

The Orwells – Other Voices

Když jsem psal o loňské desce The Orwells, trochu jsem jim křivdil, když jsem je označil za horší bratříčky FIDLAR. Chicagští teenage punks s nimi sice jezdí tour a poplácávají se po zádech jako bratři na život a na smrt, ale jejich garážový zvuk a výlety do šedesátkové psychedelie jsou trochu jinde. Říkají tomu flower punk. Debut Remember When… jsem docenil až během uplynulého půlroku a to už jsou na světě dvě další EP: první z nich, Other Voices, vyšlo v červnu.

[youtube id=“uS9VrCmM3iI“ width=“620″ height=“360″]

Orwells mají skvělé nápady a k tomu dokáží dobře pracovat s atmosférou, kdy se někdy zdá, že během písně se začne valit marihuanový dým ze všech stran hotelového pokoje uprostřed pouště a projektor hází na zdi psychedelické projekce, a v další skladbě zase dupou na pedál v těžkých botách s punkovou přímočarostí a opileckým, lehce zhuleným a frackovským zpěvem hubeného, vysokého, vlasatého outsidera Marca Cuoma. Prozpěvovat „lalala,“ tak, že to zní jako podivná směs radosti a vzteklého provokování kolemjdoucích, umí jen on.

Problém byl v tom, že hitový či jakkoli silný nápad zopakovali pětkrát dokola, což v půlce písničky začne nudit. Titulní skladba Other Voices je opět postavená na fuzzkytaře a „nekvalitním“, praskavým zvukem. Má hodně hitovou melodii, která se za celou dobu víceméně nemění, text o nefunkčním vztahu, sebevražedných tendencích a hlasech v hlavě – přesně ta mladistvá šílenost, o které už byla řeč. Vynikající je vyhrávka mezi slokami, nicméně po dvou minutách už to zase mírně nudí.

[youtube id=“r6msqLz71w0″ width=“620″ height=“360″]

Blood Bubbles zase cestují časem někam k šedesátkám, hrozně mě baví ten zvuk kytary, který ve skladbách jako takhle vyniká. Pomalejší tempo, fascinace sebevraždou, odevzdaný, přesto naléhavý projev. V songu Head už distorze dosahuje únosnosti – povedená vybrnkávka na začátku a psychedelické experimenty jsou utopené v lo-fi bordelu a chrčení sebekvalitnějších repráků. Mallrats živě z Audiotree jsou pak už pouhou vycpávkou – ale celkem zábavnou, navíc na to, že jde o živák, zvukem se úplně neliší.

Čtyři písně, přičemž první strana desky je tentokrát mnohem lepší, než druhá. Víc se mi líbil též lo-fi, ale přeci jen vyváženější zvuk debutového LP. Přesto, Other Voices, případně Blood Bubbles, si nenechte ujít.

Tracklist

1. Other Voices

2. Blood Bubbles

3. Head

4. Mallrats (Audiotree Live)

Johnny Násilník

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Související

Back to top button