Rozhovory

The Offenders: Záleží na realitě, ne na sociálních sítí a internetu

Kapela The Offenders je u nás notoricky známá. Objela dva největší žánrové festivaly Mighty Sounds i Pod Parou, navštívila kluby v Plzni, Praze či Českých Budějovicích a její hity jako je Hooligans reggae nebo Oi! Skins pouští mnoho djs na leckteré párty. Na začátku března odehraje kapela dva exkluzivní koncerty. Poslechnout si je můžete 6. 3. na pražské Sedmičce a 7. 3. v budějovickém klubu Velbloud. Než se dočkáte, můžete si přečíst rozhovor se zpěvákem Valeriem. O poslední desce, připravovaných plánech nebo o koncertech v ČR.

 

V lednu 2014 jste vydali novou desku. Jak jste s ní spokojení? Nese nějaké poselství, které chcete světu předat? Kterými tématy se zabývá?

Naše poslední deska byla oficiálně vydaná minulý rok v polovině ledna. Nemůžu uvěřit, že je to více než rok! Pořád jsme absolutně spokojení s finálním výsledkem a chceme moc poděkovat všem našim fanouškům, kteří si desku koupili, a dostali nás tak mezi nejprodávanější alba na Amazon Ska i v dalších distrech. Znamená to, že se lidem opět líbí náš „nový zvuk“, který je nekonvenční, hrubý, rychlý i melodický. Vše dohromady uslyšíte v našem stylu.

Album se jmenuje Generation Nowhere a podle mě představuje stav generace téhle doby. A speciálně té nejmladší. Lidé ztratili všechny odkazy a směry z minulosti a soustřeďují se jen na to, co najdou na internetu a sociálních sítí. Věří, že život je jako Instagram, a tenhle postoj je nepřivede nikdy nikam. A přesně to je zpráva pro naši subkulturu, kterou jsme chtěli prostřednictvím desky vyslat. Žijte více na ulici, choďte na koncerty a nestavte svůj život na sociálních sítích a na fikci. Realita je to, na čem záleží!

Na desce se objevila píseň Berlin Will Resist, ke které vznikl i klip. Můžete říct, co vás přimělo složit píseň s tématem May day v Berlíně roku 1987?

Bydlím nedaleko místa, kde vypukly první nepokoje na 1. máje v roce 1987 zde v Kreuzbergu. Po pěti letech, co jsem tu žil, jsem chtěl napsat song, který by se vztahoval k tomuto místu. Říkající o něčem, co se stalo v minulosti, ale zároveň je to aktuální i v dnešní době, s tradicí „prvomájových pochodů“, které jsou světoznámé. Song i video jsou věnované památce Norberta Kubata, ex občana NDR, který utekl, aby mohl žít v západním Německu. Na prvomájové demonstraci 1987 byl zatčen policií kvůli škodám, které vznikly při výtržnostech.

Stává se často, že při demonstraci policie někoho sebere a obviní ho/ji/je, několik lidí, že způsobili všechny problémy včetně vandalismu. Což je absolutně absurdní. Představte si, že vás chytnou na demonstraci, které se zúčastnil milion lidí, a obviní vás, že za všechno, co se tam stalo, můžete vy a musíte za to zaplatit…

Příběh Norberta Kubata skončil tak, že spáchal ve své cele sebevraždu poté, co byl policií obviněn z věcí, které pravděpodobně vůbec nespáchal, nebo to minimálně neudělal sám. Je přinejmenším absurdní myslet si, že jeden muž mohl sám bojovat proti policejní síle celého Berlína!

Jak probíhalo natáčen?

Byl to náš vůbec první videoklip, který jsme vydali. Bylo celkem jednoduché to natočit díky přirozené podobě města. A ohledně našich výkonů si lidé asi většinou řeknou – jasně, žádná extra fantazie -, ale i tak se jim to líbí a stejně jako nás je těší celkem dobrý výsledek. O samotném natáčení můžu jen říct, že byla kurevská zima a my museli být oblečení jako v létě… chlast pomohl.

[youtube id=“oPNd9Ziajr8″ width=“620″ height=“360″]

Desky točíte poměrně často, plánujete zase něco nového? Nebo nějaký další klip?

Chystáme se navštívit studio znovu tohle léto. Při příležitosti desátého výročí existence naší kapely (říjen 2015) chceme vydat novou desku… Tohle je druh zprávy, kterou nikde nešíříme, takže naši čeští fanoušci jsou zatím jediní, kdo to ví! Samozřejmě chceme natočit i nový videoklip, jen zatím nevíme, který song bude první singl našeho nového alba. Všechno je zatím ve stádiu příprav.

Do České republiky se na začátku března podíváte poněkolikáté. Vytvořili jste si k této zemi nějaký zvláštní vztah? Vracíte se rádi do ČR?

Hraní v České republice znamená jednoduše párty a zábava, takže to milujeme! Měli jsme tam některé super akce, v klubech a na dvou festivalech, Mighty a Pod Parou, a vždycky to byl skvěle strávený čas. Navíc potkáme spoustu kamarádů, které jsme si za ta léta vytvořili, takže je to prostě skvělé!

Připravili jste si pro Prahu a Budějovice nějaký speciální set? Co vzkážete lidem, aby na vaši show přišli?

Určitě chceme zahrát některé věci z našeho nového alba a taky samozřejmě staré hity. Například jsme do našeho setu po delší době vrátili songy jako Oi! Skins nebo Run from riot Squad, které jsme dlouho živě nehráli. Takže vzkaz je jasný: Popadněte drinky a užijte si s námi pekelnou zábavu. A jak říkal název našeho turné několik let zpátky: Viva la Bohemia! Keep the faith!

Související

Back to top button