LPRecenze

The Freeze – Crawling Blind

Blížila se polovina 90. let, rocku vládla příšerná vlna grunge a hardcore zdegeneroval v odpudivou podobu metalu. Blížila se polovina 90. let a člověku, odkojenému punkem o dekádu starším, se zdálo, že téměř veškerá hudba ve srovnání s tím, co vycházela o desetiletí dříve, stojí za naprosté hovno. Popravdě při pokusech o poslech různých záležitostí z té doby mám ten pocit i nadále. Ale pak tu byly výjimky a pár nezdolných vytrvalců, a právě k nim patří bostonští The Freeze s datem vzniku již v roce 1978. Zatímco kolem nich přicházely a mizely v propadlišti dějin vlny kapel i trendů na pár sezón, oni nikdy neuhnuli ze své hudební cesty a na počátku 90. let, v době, kdy se zdálo, že punk je odpískaná záležitost a v jejich rodné zemi po nich neštěkl ani pes, se upsali tehdy agilně působícímu německému vydavatelství Lost And Found. Proto v roce 1994 natočili desku Crawling Blind, ta ve své době vyšla pouze na CD a na vinylovou edici si musela počkat v podstatě dvě desetiletí, a o to příjemnější je pak zjištění, jak dobře tahle nahrávka přežila zkoušku časem a jak skvěle zní.

Je poněkud paradoxním, že právě The Freeze nazpívali píseň This Is Boston Not LA, která dala název i legendární bostonské kompilaci, protože The Freeze zní přesně tak, jako by byli z L.A. Mají v sobě právě ten švih, spratkovitost i melodiku kalifornských kapel v tom nejlepším slova smyslu. To vše tu servíruje kapela počínaje úvodní písní Terminal až po závěr, kde oproti původnímu CD najdete tři bonus songy včetně coveru od Dead Boys. Svižný punk či hardcore punk ve svém původním duchu, stavící na rifech, které vás okamžitě rozhýbají a refrénech, co zůstanou v hlavě po zbytek večera – to byli a dosud jsou The Freeze a každá ze šestnácti písní na této desce to dokazuje znovu a znovu. Je to pohrávání si se stejnými hudebními atributy, jaké využívali třeba Bad Religion, ale s vlastním nezaměnitelným ksichtem a charakteristickým pěveckým projevem Cliffa Hangera. Vlastně když si tak v nedělním odpoledni procházím diskografií kapely, až mě překvapuje konzistentní linie, v jaké se nesou, i to, jakou si vždy udrželi úroveň. Ovšem pravdou je, že The Freeze nikdy nepatřili k chrličům nahrávek za každou cenu a evidentně tu sedí staré dobré rčení „měně je více“.

Pokud by se mě kdokoliv zeptal, co je podle mého názoru nejlepší kapelou vzešlou z celé historie bostonského hardcore punkového podzemí, má odpověď je již po léta jasná, The Freeze. A dík téhle reedici desky Crawling Blind na Gummopunx jsem si to zas naplno uvědomil!

Info

Label: gummopunxrecords.bandcamp.com
Rok vydání: 2014

Tracklist

 1. Terminal
 2. Chemical Fed Compulsion
 3. Packaging Cattle
 4. Explanation Day
 5. Crawling Blind
 6. Shine
 7. False Messiah
 8. My Christian Connection
 9. Hooked
 10. Standing Higher
 11. Pressure
 12. Streets Of Distraction
 13. P2P
 14. Downtime
 15. When The Scum Dies
 16. Calling On You

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button