LPRecenze

The Estranged – The Estranged

Portlandští The Estranged jsou zpět se svou třetí řadovou deskou, vydanou cca šest let po té, co rozčeřili vody podzemního punku svým debutem a postavili se v podstatě na čelo vlny, obracející se ve svých inspiracích k temným post punkovým a death rockovým záležitostem z pozdních sedmdesátých a raných osmdesátých let.

Devítipísňová kolekce je o poznání vyklidněnější než předchozí desky a mnohem více si pohrává s atmosférou a pestrostí aranží oproti přímočarosti starších desek. Tento rozdíl vyplouvá ještě okázaleji na povrch v konfrontaci se souběžně vydanou kolekcí raných singlových nahrávek. Ale to, že je deska klidnější a celkovým pocitem tak nějak britštější, což je také velkou měrou dílem zpěvu, neznamená, že by jakkoliv ztratila na síle a i nadále dokáže posluchače atakovat tou nejúčinnější zbraní této portlandské čtveřice. Tou je cit pro abnormálně silné kytarové nápady a umění navodit podmanivou melancholickou náladu, jež si dokáže posluchače omotat kolem prstu. Ačkoliv na mě předem publikované ochutnávky působily tak nějak rozpačitě, poslech alba celého mi připravil o to příjemnější a intenzivnější zážitek.

[youtube id=“UDR220XGVY0″ width=“620″ height=“360″]

Třetí album The Estranged je zkrátka a dobře skvělé a nadmíru výrazné, což o poznání více vyzní z vinylových drážek, pro které je tento typ muziky jako vyšitý. Není to již pouze a bubnech, kytaře a base, ty doplňují nenápadné, ale o to podmanivější klávesové linky, vazby, sem tam i nějaké ženské doprovodné vokály, dávající celku nový a do hloubky jdoucí rozměr. Přesně to mě tu dostává a třeba čtvrtá Languid Sky i pátá Mark Of Sin jsou pro mě jedny z nejpodmanivějších písní, dostoupivších mému sluchu v posledních letech.

Ano, jak jsem již podotkl, The Estranged jsou tu o poznání více britští než portlandští, jsou tu více Echo and The Bunnymen než Wipers, ale jsou i nadále stejně silní ve svém hitmakerství a tato deska, pokud by vyšla o nějaké ty tři dekády zpět, by byla asi klasickým klenotem subžánru. Takhle bude „pouze“ klenotem žánrového revivalu.

Info

Label: sabotagerecords.net

Rok vydání: 2014

Tracklist

  1. Forever Been Erased
  2. Fatalist Flaw
  3. Hide
  4. Languid Sky
  5. Mark Of Sin
  6. Over And Over
  7. Play For Keeps
  8. Another Stab
  9. The Ride

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button