Rozhovory

The Decline – Francie, punkrock a country

Pokud máte rádi melancholický punkrock a nevadí vám špetka country, The Decline, pětičlennou partu z bretaňského města Rennes, byste rozhodně neměli minout. Kapela se v minulém roce ukázala v Čechách a v tom letošním se jí pravděpodobně dočkáme zase. V rozhovoru se zpěvákem Kevinem se můžete dočíst, jak se vede punk-rocku nebo psychobilly ve Francii, kdo z kapely hrál divizní fotbal a nebo jak vidí politiku.

Minulý rok jste v rámci evropského turné najeli tisíce kilometrů. V Praze jste si zahráli v klubu 007, který vznikl na studentských kolejích už v roce 1969. Jak na tebe klub působil?

Opravdu se mi tam líbilo. To místo má skutečnou atmosféru, jakou má punk-rockový klub mít. Pro nás to byl speciální koncert také v tom, že Xavier, jeden z našich kytaristů, se musel den nato vrátit zpátky do Francie, takže to bylo jeho poslední vystoupení na turné.

Na tour se vám také dostalo jednoho dne volna, co jste dělali?

Jo, právě po koncertě v Praze jsme měli volný den. Prohlídli jsme si trochu město a v noci jsme se podívali do nějakého klubu, kde byla halloweenská psychobilly párty. Super den!

Vaše první řadová deska Broken Hymns For Beating Hearts vyšla vloni. Připadá mi, že máte hlavně pesimistické a melancholické texty… Kdo je píše a co ovlivňuje témata?

Texty píšu já, takže je ovlivňují moje osobní zážitky, zkušenosti mých přátel a rodiny, nebo jsou to mé představy o společnosti. Snažím se všemu dát „poetický“ nádech.

Co texty a politika? Jaký je váš postoj k politice?

Politické texty nemáme, ale v některých skladbách se objevují sociální témata. Jako kapela jsme hráli na mnoha antifašistických koncertech, máme levicové názory.

Stěžují si ve Francii lidé na politickou situaci?

No, myslím, že je to stejné jako všude jinde. Někteří lidé využívají ekonomického systému, a tak si nestěžují. A mnozí další tím trpí a dávají to najevo. A myslím, že na to mají plné právo.

Jak si třeba vede prezident Sarkozy, co o něm slýcháš ve svém okolí?

Lidé okolo mě ho nenávidí. Ale jednou byl zvolen, tak mu dost lidí muselo fandit. V květnu se chystají prezidentské volby, tak uvidíme, co pak.

[youtube id=“fZLPUasUfS0″ width=“620″ height=“360″]

Ve vaší hudbě slyším americké vlivy a dotek country. O jakých interpretech můžeš říct, že vás ovlivnili

Za kapelu můžu říct, že na nás měli vliv Social Distortion, The Clash, Dropkick Murphys a spousta dalších country a folkových umělců jako Johnny Cash, Chuck Ragan nebo Hank Williams.

V dubnu hrajete s The Old Firm Casuals, projektem Larse Frederiksena. Máte v kapele rádi Rancid?

Rancid nás zrovna neovlivnili, ale určitě toho pro punk-rock udělali spoustu, Tim Armstrong je navíc výborný textař.

A co Oi! muzika? Baví vás, chodíte na fotbal?

Já jsem obrovský fotbalový fanoušek! Hrál jsem na národní úrovni, v páté divizi. Co se Oi hudby týče, ta mě zas tak nebere. Ale určitě doporučuju The Headliners, se kterými ten večer hrajeme. Opravdu dobrá místní Oi banda.

acoustic.jpgKdyž se řekne současná francouzská scéna, vybaví se mi kapely okolo Carnage Records. Také s nimi máte co dočinění, ne? Řekni nám o tom.

Jasně. Před dvěma lety jsme potkali Jules, který odvádí výbornou práci nejenom jako vydavatel, ale i jako pořadatel akcí. A ze všeho nejvíc – je to nadšenec. Pro francouzské anglicky zpívající kapely jako Street Poison, Brain Shake nebo Burning Lady toho udělal hrozně moc.

Carnage jsou také spojeni s jednou českou kapelou – psychobilly triem The Rocket Dogz. Slyšel si o nich?

Jo, slyšel jsem je na doporučení jejich manažerky Dominiky, když jsme byli v Praze. Bavili mě!

Psychobilly je u nás celkem populární. Je ve Francii nějaká psychobilly „scéna“?

Určitě tady taky máme nějakou scénu. Jedna z nejznámějších psychobilly kapel ve Francii pochází rovnou z našeho města, Rennes, jmenují se Banane Metalik.

A jak je to u vás s punkovou scénou? Ve kterých městech chodí na koncerty nejvíce lidí?

V městech na severu Francie jako je Paříž, Rennes, Nantes nebo Lile, chodí na punkrock dost lidí. Na jihu je to pak o něco méně. Osobně nemám rád francouzsky zpívající kapely, s výjimkou Justin(e). Ale jak už jsem zmínil, ty anglicky zpívající jsou fajn.

Minulý rok jste odehráli také pár akustických vystoupení. V Čechách mají kolikrát větší ohlas než normální koncerty, bylo to podobné?

Jo, naše akustické koncerty tady mají také skvělou odezvu. Mimochodem, s mojí druhou kapelou hrajeme akusticky 30. března v Praze!

Druhá kapela? Jak se jmenujete?

Slim Wild Boar, těš se na country-folk!

A kdy se v Čechách zase můžeme těšit na The Decline?

No, co nejdříve to bude možné. Snad okolo září, října.

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.
Back to top button