CDRecenze

The Chancers – Age Of Rudeness

Tuzemská parta v čele s Angličanem Simonem Ruffskankem The Chancers se na scéně pohybuje už 13 let. Za tu dobu se stihli ukázat v několika evropských zemích, zahrát si třeba s takovými legendami jako Bad Manners nebo The Selecter a vydat čtyři alba. To nejnovější, Age of Rudeness, vyšlo letos v březnu pod nezávislou značkou Championship Music. A komu je určeno? Rozhodně ne jen skalním příznivcům žánru ska. Tady se na škatulky nehraje.

Titulní skladba Age of Rudeness věnovaná anglickému muzikantovi Judge Dreadovi, který jako jeden z prvních bělochů uspěl na Jamajce, ještě žádnou průtrž žánrových mantinelů nepřináší – prostor pro tolik typické dechy, klávesy a charakteristickou rytmickou sekci se samozřejmě na nové desce našel, ale zároveň se The Chancers pustili i do vod dalších hudebních stylů. Bez podílu na rozmanitosti nahrávky určitě nezůstal fakt, že kapela přistupovala k nahrávání jinak než obvykle – písničky vznikaly jednotlivě, v pěti různých studiích, s pěti různými producenty. Dvě skladby byly například natočeny v Glasgow v rámci turné kapely po Skotsku, o současný zvuk se pak z Prahy staral Ecson Waldes či Tom Koula.

[youtube id=“TxqYwpc0jxg“ width=“620″ height=“360″]

O tom, že si s deskou pánové hodně pohráli, pak mluví samy skladby. K nejvýraznějším momentům patří pohodová Looking For The Anima s foukací harmonikou, Daughter startující akustickou kytarou, sluncem provoněná Rude Boy Back In Jail, kde hostuje zpěvačka The Spankers, nebo dokonce punková vypalovačkaFurther From The Truth, která by sama o sobě mohla vyznít dost jednotvárně, ale v rámci konceptu celého alba působí jako zajímavé zpestření. Naopak hiphopová 24 into Karlin, na které spolupracoval Mike Trafik z PSH, účinkuje spíš rušivě, pokud ovšem nepatříte k fanouškům hudebních podkladů vytažených jak z videoher z 90. let. V případě, že vám ani jedna ze jmenovaných písní nevykouzlí úsměv na tváři samotnou hudbou, učiní tak Simonova čeština s přízvukem ve skladbě Skanking Praha, prvním česky otextovaném songu The Chancers vůbec. Opomenuta by neměla zůstat ani poslední píseň Daze of Dredd, jejíž reggae rytmus a opět výborná harmonika vás přenese na podvečerní procházku přímořským přístavem a zafunguje tak jako nostalgická tečka na závěr alba, které celou dobu působí příjemně a nenuceně.

A já se klaním, nebo spíš houpu do rytmu. Na české scéně vyšla perfektně zvládnutá deska, která sice vychází ze ska, ale nebojí se pohrávat si i se spoustou jiných vlivů a nepůsobit tak konzervativně a stereotypně, jak tomu u ska víc než často bývá.

Info

Rok vydání: 2011 Label: Championship Music Délka: 40:00

Tracklist

01. Age of Rudeness
02. (One of) the Old School
03. Skanking Praha,
04. Looking For the Anima
05. Daughter
06. Rude Boy Back In Jail
07. Máš kliku, vole!
08. Hooligan In Love
09. 24 Into Karlin (versus Mike Trafik)
10. Business News
11. Resistance Walk
12. Further From the Truth
13. Another Death On the Radio
14. Daze of Dredd

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button