LPRecenze

The Brains – The Monster Within

Braaaaains! Pokřik kdejaké nejbéčkovatější zombice z druhořadého horrorflicku. Klišé klišovatý. Jenže v psychobilly o klišé jde především a za všeříkajícím názvem The Brains se schovává montrealská parta, co má v sobě příšery. 11 let, čtyři desky, klasická image. Evropskou verzi nového elpíčka The Monster Within si vzali pod palec v People Like You a uvnitř obalu s povedenou variací lovecraftovského Cthulhu najdete čtrnáct nových songů.

Starší desky The Brains prošly kolem mého gramce víceméně bez povšimnutí, o to víc mě asi novinka baví. Silné melodie, žádné bezhlavé bušení do kontrabasu, punkový tah na branku, ale i pomalejší fláky. Už titulní The Monster Within rozjede album pěkně zostra. The Brains mi připomínají třeba Rezurex nebo BZFOS, v pomalých věcech pak 12 Step Rebels. Dlouhou dobu byla pro mě největší peckou desky písnička Misery s povedenou kytarou a skvěle vystavěným refrénem. A to nemluvím o padesátkových backvokálech!  Jenže pak přijde The Damned a rázem je nejlepším songem ona. Nebo Rest In Pieces. Prostě si vyberte, hitovek je tu na rozdávání. Textově si The Brains pohrávají s hororovou klasikou, zvráceným slovíčkařením a morbidní komikou. Nic jiného se ani čekat nedá, obzvláště patrné je to třeba v pomalejší Bleed nebo Lies. Instrumentálně vychytaná Cucaracha In Leather desku posílá k monstróznímu závěru. Pecky jako Kill Kill nebo Devil In Disguise budou jednou patřit do krvavého fondu. A závěrečná Rolling Down prostě nutí to celé pustit znovu.

[youtube id=“vb3TdCh4oYA“ width=“620″ height=“360″]

Zvuk desky je perfektně čitelný, zpěv vždy srozumitelný, hudba parádně živá, žádná laborka pod dekou. Je ale „živá hudba“ v psychobilly vůbec kompliment? Upřímně jsem nečekal, že by mě ještě někdy mohlo esenciální psychobilly bavit. Že tohle jsem si odbyl v sedmnácti. Jenže The Monster Within je poctivá a chytlavá deska. A takhle v srpnu se nebojím napsat, že nic lepšího už letos v tomhle subžánru nevyjde.

Tracklist

01. The Monster Within
02. Give It All
03. Misery
04. The Damned
05. Bleed
06. Stay Back
07. Electrik Shock
08. Rest In Pieces
09. Cucaracha In Leather
10. Kill Kill
11. Suffering And Pain
12. Devil In Disguise
13. Lies
14. Rolling Down

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button