LPRecenze

The Ayilar – Sokaktan Hikayeler

Ruku na srdce, kolik kdo zná street punkových kapel a skinheadů z Turecka? Země, která má od nepaměti k západu poněkud ambivalentní vztah, která ale nezůstala imunní vůči vzpurným mladickým subkulturám, jež se v dnešní době pomalu stávají hlasem těch, kdo odmítají reakční cestu společnosti a jejího establishmentu někam do hlubokých časů osmanské říše. The Ayilar jsou jedním z těch hlasů, zabalený do moderního street punkového Oi! svrchníku středních temp, přímočarých kytarových motivů, hymnických popěvků a pivní pěny.

Něco málo průpovídek v turečtině obstarává úvod a pak se již kapela vrhá do akce. Moderně zkreslená kytara evokuje současné post-rancidovské Oi! kapely, motající se kolem Pirate Press Records. Kapela má cit pro výrazný nosný nápad a zpěv v rodném jazyce dává celku zcela specifický a osobitý rozměr, svou stavbou melodií a intonace. Chytlavost popěvků a halekaček je až nečekaně nakažlivá, ač našinec nerozumí de facto jedinému slovu, s výjimkou obligátního „skinhead“ a poněkud inflačně nadužívaného „Oi!“, ale jak kdosi někde řekl, rocknroll dokáže mluvit beze slov.

Celá nahrávka se skvěle poslouchá a dokáže si člověka zaháčkovat energií tak, že se po pár taktech přistihuji, jak si chtě nechtě podupávám s rytmikou. Některé ze skladeb by možná mohly mít nepatrně kratší stopáž, ale fungují i tak, jak jsou, a kapela má navíc čas pohrávat si s gradací a melodickými linkami kytar. Třešinkou na dortu je tu pak pohrávání si s tradičními instrumenty v závěrečné písni, mající naprosto specificky hymnické vyznění.

Pokud se někdo chce nechat překvapit naprosto svěží street punkovou nahrávkou, vyprodukovanou partou potetovaných chlápků v tričkách Fred Perry, která to má potenciál nandat spoustě mnohem provařenějších jmen, debutní album The Ayilar je jasnou výzvou.

[youtube id=“NLxWR6OM_C0″ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: https://www.profs.cz/
Rok vydání: 2018

Tracklist

1. Intro
2. Sokakta
3. Biz Hala Burdayiz
4. Ayip
5. Keller
6. Sokaklar Sahidim Olsun
7. Birlik Yener
8. 1000 Litre Bira
9. Rambo Pamela
10. Sarhostum Hatirlamiyorum
11. Istanbul Skins
12. Aptal Cumartesi Cocugu
13. Bira Ve Sokaklar
14. Uyan
15. Kotu Kedi

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button