EPRecenze

The Apostles / Anathema – Fight Back

Split EP britských The Apostles a Anathema se dočkalo oficiální edice po třiceti třech letech.

Deska, která měla původně vyjít jako sedmipalec na Fight Back records (což byla sesterská značka Mortarhate Records, které měl obě pod palcem Colin z Conflict), roku 1986 skončila ve stádiu test pressu, existujícího v několika kopiích, aby byla smetena ze stolu exkluzivním distributorem Mortarhate. Tím byla Jungle Records, jejíž majitel měl údajně alergii na The Apostles.

Celou story si můžete přečíst v bookletu desky. Další (a snad nejzajímavější) přílohou je zin Defiant Insight, věnovaný nikdy nezrealizovaným deskám na Mortarhate, kde se můžete třeba dočíst, jak to bylo s mýty opředeným ztraceným EP švédských Avskum či deskami Američanů ADS, The Varukers, Virus, anebo natáčením druhého, nikdy nedokončeného, alba Anti Sect.

The Apostles, kteří v té době měli již několik EP a album, servírují své rozhašeně poetické punkové protest songy, oproti pozdější tvorbě výrazně divočejší. Což skvěle prezentuje úvodní Tomorrow Belongs To Us, která je rifem i tempem ukázkovým UK82 punkem s anarchisticko deklamativním projevem zpěvu a došperkovaným francouzštinou. Ten si mnohdy vystačí pouze s udáváním rytmu bubny. Upřímně, pro mě je tohle jedna z nejlepších nahrávek, kterou The Apostles za svou velice produktivní kariéru vytvořili.

Anathema jsou neprávem zapomenutá pecka a tohle je jejich jediným zářezem do vinylových drážek. Dvojice velice melodických skladeb, čerpajících z post punku i gothiky a poháněných specifickou, anarcho punkovou intenzitou. Při každém poslechu si pak znovu a znovu říkám, jaká je škoda, že takhle dobrá kapela zmizela v propadlišti dějin – s pár demy a touto nahrávkou na kontě. Pravdou ale je, že někdy je možná lepší to než skončit jako konfekce, opakující donekonečna dávno řečené. Pokud patříte mezi fandy britských potemnělých politicko punkových kapel, Anathema jsou možná v podstatě neznámým jménem, ale rozhodně první liga, patřící po bok takových jmen jako The Mob, Anthrax, Subhumans nebo Omega Tribe.

Info

Label: https://inflammablematerial.bigcartel.com/
Rok vydání: 1986 / 2019

Tracklist

1. The Apostles – No More Heartaches
2. The Apostles – Tomorrow Belongs To Us
3. The Apostles – Punk Squat
4. The Apostles – 5.975MHZ
5. Anathema – 6 Seconds
6. Anathema – Our World

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button