Reporty

Těžkotonážní package tour v čele s Napalm Death převálcovala pražskou Roxy

Kolikrát jste tenhle rok slyšeli cover Dead Kennedys Nazi punks fuck off naživo? Pokud jste byli na Persistence tour, Darkest Hour a 12. 2. na Napalm Death, tak třikrát. Je dobře, že v době, kdy je to nejvíc potřeba, kapely sahaj po tomhle coveru, aby daly jasně najevo, na jaký straně barikády tahle scéna stojí. Tak to bychom měli politicko-sociální vsuvku a teď už ke koncertu.

Pokud jste fanoušky extrémnějšího spektra metalové scény, tak pro vás byla středa 12. 2. svátkem. Do Prahy přijela package tour nadupaná, jako už dlouho ne. Bohužel v rámci toho, že první BAT začínají v pět odpoledne, je klasicky nestíhám, což mě podle ohlasů na jejich set celkem mrzí. Ostatně přítomnost Ryana z Municipal Waste je samo o sobě zárukou kvality.

Druzí se představují Rotten Sound. Hodně solidní finskej crust-grind kolovrátek. Jestli mě něco na těchhle kapelách fakt baví, tak je to sledovat bubeníky. Sakra, chtěl bych taky mít takhle uvolněný zápěstí a sypat to tam, jak uhlí do sklepa! Každopádně během setu Rotten Sound se v publiku osmělují první vlaštovky a jedou circle pity, stagediving atd.

Po Rotten Sound vyrážím na obhlídku terénu. Jsem mile překvapen cenami merche. V rámci toho, že dnes můžete na koncertě koupit triko třeba za 600, tak Napalm Death mají trika za 400 a ještě s certifikátem eticky „čistého“ oblečení a eko inkoustového tisku. Za mě rozhodně plusový body.

Další pánové na holení jsou Misery Index, kapela, kterou jsem naposled viděl cca před patnácti lety v klánovickém Black psu. Zhruba tak dlouho jsem taky Misery Index neslyšel z nahrávky (jasně, před koncertem jsem projel youtube a trochu se jimi proposlouchal). A musím říct, že mě to hodně bavilo. Pokud sledujete youtube kanál Sickdrummer, tak vám jistě neuniklo jméno Adam Jarvis. Bubeník Misery Index, přesnej jako hodinky. Žádný zbytečný kudrlinky a kecy, ale strojově přesná show. Grind/death as it´s best.

Z Biblical belt, území ve Státech, kde je hodně populární běhat po nocích zabalenej v prostěradle, zapalovat kříže a jíst smažený kuřata, do Prahy dorazila legenda jižanskýho sludge/stoner metalu – Eyehategod. Popravdě mě celkem překvapila jejich účast na tomhle tour, ale na druhou stranu proč ne. Byl jsem na ně dost zvědavej a musím říct, že mě hodně bavili. Léta na heroinu a večírky s Philem Anselmem se na zpěváku Miku Williamsovi podepsaly a dost to podtrhává ponurou nihil image týhle kapely z bažin americkýho jihu.

Poslední nabíhaj na pódium Napalm Death a je to jízda od začátku do konce. Prvopočátky Napalm Death se datují už do roku 1985 (v kapela na začátku působil Jason Broaderick, kterého můžete znát z Godflesh nebo Jesu), pořád to má koule a rozhodně to není statická nudná kapela. Především díky frontmanovi Marku Greenwayovi, který i ve svých 52 letech běhá po podiu jako zamlada. Každopádně lézt do druhý řady se ukazuje jako píčovina. Po několika úderech dredama do obličeje, pivní spršce a celkově smradu jako v prasačáku, se přesunuji o pár řad dále mimo dostřel kelímků a radius dreadlocků, kde držím pozice až do konce, protože je to prostě hrozně dobrý!

Rád bych předestřel, že nejsem skalní fanoušek Napalm Death, ale tahle kapela je pro grind/crust/metal scénu tak důležitá, že by ji člověk měl aspoň jednou vidět naživo. Takže mám splněno a myslím, že až přijedou znova, rád se zajdu podívat zas. Stojí to za to. Už jen kvůli tomu, aby si člověk připoměl, že „Nazi Punks Fuck Off“!

Koukněte na fotky Libora Vočadla:

Související

Back to top button