LPRecenze

Tendencie – Nedajme šancu beznáději zmariť naše životy

Další z vydatné nabídky letošních slovenských punkových nahrávek, vydaných na gramofonových deskách, je první samostatné LP hardcore punkové kapely Tendencie. To navazuje na společný desetipalec s Rosa Parks, vydaný před třemi lety.

Ve výrazných konturách provedený kreslený obal ukrývá čtrnáctidílnou kolekci načuřených hardcore songů se super nasraneckým zpěvem, hraničícím, barvou i pojetím, s pocitem parodie všech těch poněkud směšných „hatecore“ záležitostí, ale zároveň mající svůj specifický punc. To kapela propojuje s poměrně melodickým a akurátně svižným hudebním podkladem.

V devadesátých letech se podobnému pojetí hardcore začalo říkat „old school“ jako vymezení vůči té záplavě metalových parazitů, ačkoliv s autentickým původním hardcorem podobné kapely nemají zas tak moc společného.

Zvuk je vyčištěný a vyvážený, v mnoha ohledech až moc, a v pomalejších kompozicích se kapela bez skrupulí noří do Oi! vod, aniž by to bylo ke škodě věci. Navíc spousta ze skladeb v projevu akcentuje nespoutanou spontaneitu, jakožto zásadní ingredienci. Což je deviza u hardcore punku nesrovnatelně důležitější než technická stránka věci, která výsledek mnohdy naopak sráží dolů.

Poměrně nenásilně tu prolínají vlivy metalu, Oi!, ale i splašeného fast core, což vytváří celkem konzumovatelný koktejl, který může zaujmout, zvláště pak ve spojení s výrazně společensko-kritickou lyrikou. Abych byl ale upřímný, vlastně ani po několika posleších nedokáži říci, zda mě onen v úvodu zmíněný načuřený zpěv, svou barvou a intonací, neskonale irituje, nebo mi přijde vlastně přínosný ve své vpravdě původní nestravitelnosti.

Album Tendencie je každopádně zajímavý kousek do letošní vydatné nadílky slovenských punkových desek.

Info

Label: www.punkrock.cz
Rok vydání: 2019

Tracklist

1. Nádej
2. Tiene
3. Cesta pokroku
4. Dnes (V uliciach)
5. Evolúcia zániku
6. Modrá krv
7. Väzni cudzích cieľov
8. Čakáreň na konečnej
9. Boh majetku
10. Tri morové rány
11. Ľudskosť
12. Babyn Jar
13. Nič
14. Otvorené oči

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button