LPRecenze

Tampon – Planet Tampon

Turecká radikálně protestní punk kapela Tampon se po více než 20 letech své existence letos dočkala svého prvního LP. Od doby, kdy vznikla, roku 94, se v ní vystřídala slušná řádka členů točících se kolem zpěvačky Asli, a tak, když se konečně Tampon dostali do regulérního studia, bylo patrně, co se týče materiálu, z čeho vybírat.

Pochodový rytmus bicích rozjíždí úvodní skladbu, která posluchače uvede do punkové planety Tampon. Písně v převážné většině ve středním tempu vstřebávají hudební vlivy od klasického melodického punku sedmdesátých let až po jeho devadesátkové či současné podoby. Je tu v tomto ohledu tak patrně zachycen vývoj směřování kapely a jeho proměny, jdoucí ruku v ruce s dobou i obměnami sestav.

Melodičtější kompozice jsou tu tou nejsilnější zbraní kapely a Tampon v těchto polohách zní jako Avengers nazpívaní v nějakém pro Evropana navýsost cizorodém jazyce. Turečtina je intonačně hodně vzdálena tomu, nač jsou naše uši přivyklé, a pokud mě napadá, ve stavbě melodií v klasicky punkových písničkách nějaké přirovnání, tak to je k japonským kapelám, ačkoliv spolu oba jazyky nemají zbla společného.

To samozřejmě činí z Tampon o to osobitější záležitost, kde je právě specifická podoba jazyka jedním ze zásadních nosných elementů utvářejícím jejich výsledné vyznění. Možná i dík tomu jsou Tampon, i když jim nic nerozumíte, ve svém projevu znervózňující a naštvaní.

Pokud chcete ochutnat punk se šmrncem východního středomoří, Tampon mají ty správné ingredience.

[youtube id=“wCI9wP4EPSk“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: profs.cz
Rok vydání: 2017

Tracklist

1. T.C.
2. Pabuc
3. Tek Tabanca
4. Osmanli
5. Mavi Pembe
6. Candy Castles
7. Tampon
8. Orduya
9. Dinazor
10. Sosyete
11. 155
12. Hortum
13. Dolapdere

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button