LPRecenze

Synthetic ID – Apertures

Současná velká vlna post-punku produkuje další a další nové zajímavé produkty. Převážná většina z nich se ovšem pohybuje v temných vodách postupů, vycházejících z věcí typu Joy Division, nikoliv však všichni. Systematic ID ze San Francisca budiž toho důkazem. Ti na svém dvanáctipalci navazují na tradici art punku, která vládla tamní scéně o více než třicet let zpět.

Na svižném rytmickém základě kapela staví nekonfekční kytarové melodie, které si pohrávají s nestandardně seskládanými akordy a kakofonními souzvuky stejně tak, jako s jednoduchým zpěvem, stavícím spíše na repetitivním heslování než reálném zpěvu, což v podstatě bezchybně doplňuje hudební podkres. Synthetic ID, to jsou odkazy na prastarý art-punk, neodolatelnou pošahanost rané new wave scény, ale i na noise rock nebo původní anarcho punk (na ten odkazují především linky zpěvu). Je to jedna z těch desek, ze které jsem před tím, než mi dorazila domů, neslyšel ani notu a po vložení na gramofon mi energie a celkový náboj, nakoncentrovaný již v prvních dvou písních, obrazně ustřelil hlavu. Tento efekt dokáže kapela navíc udržet po celou dobu a celková stopáž osmi písní, na méně než dvaceti minutách, je k tomu tak akorát. Stará pravda o tom, že méně je více, platí u muziky obecně dvojnásob a Synthetic ID jsou si toho bez pochyb dobře vědomi.

Jedna z nahrávek, která se mi každým dalším poslechem dokáže zarývat více pod kůži, což se mi u nahrávek vzniknuvších v posledních pětadvaceti letech stává opravdu sporadicky.

Info

Label: erstetheketontraeger.blogspot.de

Rok vydání: 2013

Tracklist

  1. Waterlogged
  2. Brain Spiral
  3. Facade
  4. Pressure Gauge
  5. Killing Time
  6. Rewiring
  7. Like Clockwork
  8. No Context

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button