LPRecenze

Sveťo Korbeľ & Personál – Žiadny rešpekt!

Před pár lety si Sveťo Korbel, autorsky a stylově patrně nejvýraznější kytarista v historii česko-slovenského punku, našel vedle stabilního fungování s oživlou Slobodnou Európou čas na vlastní projekt. Sestavu, kterou se stylovou sebestředností pojmenoval Sveťo Korbeľ & Personál, doplnili o generaci mladší bratislavští punks z kapel Kaktus či Ramones Bratislava a v této sestavě kapela vytvořila navýsost osobní a v místním prostředí zajímavé dílko s názvem Žiadný Rešpekt!.

Úvod obstarávající intro zní, jako by uteklo z Back In USA od MC5 v tom nejlepším smyslu slova. Zvonící kytara operuje s výrazným motivem a parádním groovem. Následující Nech Padne Velký Babylon je patrně po celkové stránce nejsilnější kompozicí celé desky, skvělý rocknrollový riff i doprovodné vokály jdou ruku v ruce s textem chmurně komentujícím chmurnou současnost západního světa. Podobný obraz vykresluje i následující píseň, jen v o poznání rychlejším tempu. Sveťův do drsně obhroublé polohy namodelovaný hlas patrně nesedne každému nebo si na něj přinejmenším mnoho z posluchačů bude muset zvyknout, ale vlastně v mnoha ohledech připomíná svým projevem klasické punkové Jugoslávce Pankrti, což je z mých úst kompliment, a jeho zabarvení bude patrně umělcovým záměrem. Texty se dívají na svět pohledem člověka v pokročilém středním věku, vnímajícího marnost lopocení se v honbě za konzumním hromaděním nesmyslů, hořkou realitu popřevratového směřování slovenské, potažmo místní společnosti i vlastní divokou minulost, mnohdy komentující drogové eskapády s nadhledem asi nejpřesněji sumarizovaném v krátkém úryvku textu Methadon: „Chlapče, veď už dávno není rok 92.“ Právě přímočaře punková Methadon a jí předcházející temně rocková Bludný Kruh tu patří k dalším z velice silných písní.

Hudební stránka desky je naprosto skvělá, riffy mají sílu na rozdávání a rytmika sedí jako příslovečný zadek na hrnci. Sveťův zpěv pak oproti lehkosti, s jakou vysekává v každém okamžiku skvělé kytarové linky, může působit poněkud těžkopádně, což dokáží efektivně odlehčit doprovodné vokály, každopádně je to část nahrávky, která, jak jsem již zmínil o nějaký ten řádek dříve, možná nebude šálkem kávy pro každého. I tak je to ale v rámci slovenského a českého hudebního, značně zatuchlého dvoj rybníčku, vážně skvělá deska.

[youtube id=“vRv4xhA6MeI“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: http://matusrecords.de/de/
Rok vydání: 2018

Tracklist

1. Intro
2. Nech padne veľký Babylon
3. V tomto storočí
4. Bludný kruh
5. Methadon
6. V krajine lorda Alexa
7. Kde to som?
8. Nikto nieje doma
9. C.P.Z.
10. Žiadny rešpekt!

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button