LPRecenze

Svaveldioxid – Första Dagen Efter Sista Bomben

Stockholmští Svaveldioxid se o slovo hlásí svou třetí samostatnou velkou deskou, což během své dosavadní existence průběžně proložili několika EP a splity. Desetiskladbové dílko se stylovým názvem První den po poslední bombě je tak jako předchozí nahrávky rozvíjením i poctou post-dischargeovskému švédskému syrovému hardcore, ostatně to ještě umocňují závěrečnou skladbou převzatou z repertoáru Anti-Bofors.

Svaveldioxid se nepouštějí do žádných větších akcí a s postupem času vybrušují osvědčené postupy k čím dál větší dokonalosti. V té tepající d-tak bubnů spřádá sítě s metalem smrdící kytarou a oproti mnoha podobným nahrávkám také výraznou basou. Nad tím se klene heslovitý křik zpěvu, monotónně deklamující fráze, které jsou jako opětovné žlučovité plivance vzteku. Zda autentické nebo obligátní, prostě protože to tak v tomto stylu „má být“, ponechme stranou. Zkušenost je taková, že nejblíže pravdě je vždy kombinace obojího.

Första dagen efter sista bomben lze charakterizovat jako hudební pravnouče Discharge, jehož prarodiče se v devadesátých letech poznali na mejdanu pořádaném Anti-Cimex spolu se Svart Parad, na který dorazil i někdo z Entombed, nic víc a nic míň. Co je pozitivní, to je prostá evoluce kapely, které se na této desce podařilo skloubit energii s čitelným, ale navýsost surovým zvukem i účinným stakatem na dané standardy výrazných motivů.

Skladby jako Krossad Av Tanks nebo Hav Av Eld by rozhodně nezapadly mezi tím nejvýraznějším na devadesátkových albech Disfear. Ostatně členové Svaveldioxid mají dané triky dávno nacvičené již ze svého působení v předchozích souborech. Nepouští se tu do žádných neprozkoumaných vod, ale zároveň jejich tvorba v rámci dané škatulky zraje jako víno.

Rok vydání: 2021
Label: Phobia Records
1. Krigspsykos
2. Som Nagot Ur En Mardröm
3. Krossad Av Tanks
4. Tidsfrist Noll
5. Fantasifoster
6. Hav Av Eld
7. Atombombsförbannelse
8. Vidrig Värld
9. Utstuderad Ondska
10. Valdtäkt

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button