EPRecenze

Svart Städhjälp – Avveckla Dig Själv

Mnohdy si říkám, že by u některých desek stačilo napsat, kde vznikly. Podle tohoto modelu bych zde mohl začít a skončit spojením Svart Städhjälp – Malmö Hardcore a v ideálním světě by každý věděl, co ho čeká za smršť. Hudební dění v tomto jihošvédském městě je fenomén, ze kterého se rodí bezpočet zajímavých kapel, již od prvopočátků punkového boomu.

Svart Stadhjälp tu tak jako na předchozích deskách předvádějí silně Amerikou osmdesátých let inspirovaný švédský hardcore punk, který je něco jako kříženec prvních Poison Idea s Huvudtvätt a zpěvem ze starých Totalitär. Je to do necelých deseti minut nakoncentrovaná syrová energie plná vzteku, ovšem stále si zachovávající jednoduchou chytlavost. Co se však lehce změnilo oproti starším nahrávkám, je míra zkreslení kytar, ty jsou tu znatelně hrubší, méně retro a nahulenější, s tím koresponduje i více nazlobený řvoucí zpěv.

Svart Städhjälp zhrubli, ale stále mají stejný šarm i kouzlo. Švédština v tomto ohledu navíc funguje jako skvělý katalizátor. Šestici rychlých kompozic chvílemi protne nějaké zpomalení, aby se za pár taktů zase vše hnalo kupředu v divokém tempu. Tu a tam při poslechu vytane na mysli vzpomínka na dnes už klasické nahrávky DS-13, kteří o více než dekádu dříve čerpali ze stejných inspirací, aby dokázali strhnout obdobným proudem energie.

Svart Städhjälp mě dostali už před lety svou první nahrávkou a ani o polovinu desetiletí později se nic nezměnilo.

Co říci závěrem? Snad jen skrze klávesnici zvolat: Malmö Hardcore!

Info

Label: svartstadhjalp.bandcamp.com
Rok vydání: 2017

Tracklist

1. Surgubbe
2. Handen Upp I Röven
3. Röden
4. Elda Dom
5. Hur Djup Är Din Kris
6. Genushjältar

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button