LPRecenze

Svart Snö – Den Sista Spiken I Den Sista Kistan 1987 – 1997

Divoká a tehdy ještě i věkem mladá hardcore punk scéna ve Švédsku druhé půle 80. let produkovala množství kapel, některé se staly objektem subkulturního kultu, zatímco jiné upadly ve větší či menší zapomnění. Do té druhé části spektra zapadli i Svart Snö, na počátku jedni ze stejné party kapel jako Totalitär či No Security, pokračovali v aktivní činnosti do druhé půle 90. let, aby pozvolna v mezinárodním měřítku upadly v zapomnění, ačkoliv v lokálním prostředí mají status pololegend. Skrammel Records tuto okolnost nyní alespoň z části napravuje albovým průřezem jejich tvorby.

Deska se rozjíždí a já si uvědomuji, že jsem pod záplavou muziky již prakticky zapomněl, jak Svart Snö dokázali občas napsat ve svém stylu silné věci. Start obstarává Doda Mig z prvního singlu, vydaného roku 1989, aby byla následována mou oblíbenou kompozicí z tvorby Svart Snö jménem Ismer pocházející ze split 10″ s Atomvinter vydaného roku 1996. Skladbu od skladby tu prolétávám v čase sem a tam, songy z raných dnů se prolínají s tvorbou pozdější a lehce se obměňují i vlivy v nich promítnuté. Nicméně od začátku do konce je to stále klasický švédský hardcore punk s nakřáplým nazlobeným zpěvem v rodném jazyce a bazírující v převážné většině na svižně rychlých tempech. Metalový otisk lze vnímat i ve zvuku, ostatně nemalá část nahrávek Svart Snö vznikla v Sunlight Studiu pod dohledem Tomase Skogsberga či Freda Estbyho, jmen, jež v podstatě zvukově definovala to, čemu říkáme švédský death metal. Dvacet dva skladeb, které nezačnou nudit ani na moment, klasický hardcore punk je občas prošpikován výraznou melodií nebo metalovým rifem.

Mimochodem, při poslechu mi dochází, jak hodně byla tvorba Svart Snö, co se týče kytarových nápadů, v určitých momentech ovlivněna, tehdy o slovo se razantně hlásícím, death metalem, aniž by při tom v konečném vyznění působila metalově.

Vše zabaleno v parádním kolážovém otevíracím obalu a s historií kapely ve švédštině, nad kterou si říkám, že konečně musím, co se týče tohoto jazyka, přejít od éry slov k činům…

[youtube id=“cyo9cNHAOWA“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: skrammelrecords.se
Rok vydání: 2016

Tracklist

1.       Döda Mig

2.       Ismer

3.       Veteran

4.       Bevaked

5.       Klättra Mot Himlen

6.       Den Civiliserade Apan

7.       Ett Väl Utvecklat Vansinne

8.       Explodera

9.       Komfort

10.   Vem Stal Mitt Marsvin?

11.   Viljans Triumf

12.   Ingen Sang I Den Nya Vintern

13.   Fisk Pa Torra Land

14.   Varje Val

15.   Vilsen Men Pa Väg

16.   Den Enda Sanna Kärleken

17.   Jag Srattde Och Spydde Samtidigt

18.   Karl För Sin Hatt

19.   1000 Religioner

20.   Levande Död

21.   Red, Säker Och Billig

22.   Den Sista Spiken I Den Sista Kistan

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button