LPRecenze

Svart Magi – All Cats Are Beautiful

Temnota plíživě se vkrádající do místnosti skrze reproduktory nese jméno Svart Magi. Kapela ze švédského Goteborgu vydala své první album s názvem All Cats Are Beautiful, a to se právě točí na talíři mého gramofonu.

Post punková temnota prostoupená znepokojivou atmosférou, intenzivní a zároveň zvláštně neurotickou, se vám zažere pod kůži během okamžiku. Basa a kytara servírují melodické linky, v převážné většině v tanečně pojatých tempech. Ve zpěvu se pak střídá jak ženský, tak mužský element. Ten první zní jako psychotická variace na Siouxie, mužský zpěv pak svým projevem čerpá z klasického naštvaného švédského punku. V určitých ohledech je to klasika převlečená do nového kostýmu, ale Svart Magi jsou navýsost současní, s respektem k inspiracím, stavící svůj vlastní hudební svět bez retro kostýmků. Z kompaktního celku vystupují potenciální hity, jimž dominuje třeba první stranu uzavírající Powerlove, stavící na base jako vystřižené od Gang Of Four a punkovém projevu ve zpěvu.

To, co je ale na desce dominantním elementem, je afektovaný ženský vokál, který neváhá zabloudit do poloh, jež lze vnímat jako navýsost iritující, ale ty jsou evidentně voleny s úmyslem v daný moment vytvořit z písně zneklidňující hudební mozaiku. S oblibou používané plky o skandinávské temnotě by tu člověk mohl krásně uplatnit, jenže ona Skandinávie v reálu temná zas až tak není, ale má své specifické magické kouzlo a především pak lidé tam dokázali s neuvěřitelným citem uchopit podstatu rocknrollu.

Produkce je pro daný styl naprosto excelentní a snoubí v sobě energii s atmosférou, která, co si budeme povídat, u temných podob z punku vzešlých záležitostí je zásadní ingrediencí.

Info

Label: elektriskeplader.com
Rok vydání: 2017

Tracklist

1. Sleepwalking
2. Atlas
3. Ramas Muertas
4. Spränga Saker (En Gruppaktivitet)
5. Powerlove
6. Crawling
7. Disabled Control
8. Skynet
9. Cool Surf

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button