CDRecenze

Stomper 98 – …Bis Hierher!

Německé Oi! Pro mě vždycky druhořadá záležitost, pro někoho elita. S výjimkou Jesus Skins byla mnou celá tahle scéna dlouhodobě záměrně ignorována, až do doby, kdy se mi spolu s Working Class Anthems od Holanďanů Evil Conduct dostala do ruky i deska …Bis Hierher! od Stomper 98. Když jsem si pak pustil i jejich dvd, upřímně jsem zalitoval, že před pražským vystoupením Rancid jsme neviděli právě je – naštěstí nám to Ladrogang brzo vynahradí.

Prvním dojmem z desky je zbytečné intro. No ono možná není ani tak zbytečné, ale tím, že vše, co německy rozumím, jsem odposlouchal z válečných filmů, vůbec nevím, o čem je. Ostatně stejně tak jako 90 procent textů, ale když se člověk koukne na titulku obalu, nějak mu to všechno dojde.

[youtube id=“VTjUV0x2pJU“ width=“620″ height=“360″]

Druhým dojmem je naprosto dokonalý zvuk! Dlouhou dobu už moje unavené uši neslyšely tak skvěle nazvučené bicí. Musím ocenit i basu, která absolutně ignoruje veškeré zaběhnuté klišé v podobě rychle hraných stupnic a kytary jsou zahrané lehce a zábavně, prostě žádné vidláctví. No a to, co mě odrovnalo už v prvním songu, je saxofon jako stabilní součást ansámblu.

Deska netrpí v žádném případě monotónností. Obsahuje energické songy, jako třeba úvodní Kategorie Oi!, titulní opravdu povedenou hymnu …Bis Hierher! nebo Abrechnung. Stomper 98 si dokáží pohrát s melodií výrazně třeba v pecce Bootboy nebo Go Back To Oi! School. Hodně mě baví taky předposlední Heartbeat se skinheadem Larsem Frederiksenem u mikrofonu a Ochsensong 2 ke konci desky.

Přemýšlím, jestli se vrátit ke starším deskám, nebo jestli bych si tím jenom zkazil prvotřídní dojem z …Bis Hierher! V přímém souboji ale porážejí Stomper 98 kolegy z Evil Conduct rozdílem třídy a zjišťuji, že kromě Broilers existují i jiné dobré, německy zpívající kapely. Oi!

 

Info

Rok vydání: 2012

Label: Contra Records

Odkaz: http://www.stomper98.de

Tracklist

01. Kategorie Oi!

02. Abrechnung

03. Nur noch dieses eine Mal

04. Bis hierher

05. Bootboy

06. K.I.P.

07. 40 Jahre

08. Go back to Oi! School

09. Löwenherz

10. Dekadenz

11. SFFS

12. Ochsensong II

13. Heartbeat

14. 1000 Kehlen

 

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button