LPRecenze

RECENZE: Stalinovy oběti – Stalinovy oběti

Jsou věci, které by mi ještě před pár lety připadaly jako naprosto absurdní, a to se týká i punkových vykopávek. Kdyby mi někdo před pěti lety řekl, že budu psát recenzi na LP s dobovou nahrávkou kapely Stalinovy oběti, asi bych se smál ještě za dva dny. Leč rok se sešel s rokem a to, co před nedávnem znělo jako atak absurdního pábitelství, je dnes realitou. Stalinovy oběti byli lokální pražskou kapelou, exaktně reflektující místo a dobu svého vzniku.

Stalinovy oběti, to je lehce těžkopádný frackovský punk s adekvátně pubescentní lyrikou, která, ač v mnoha momentech poněkud úsměvně křečovitě omílající ta nejlacinější klišé spojená s punkem, v určitých okamžicích dokáže výstižně reflektovat realitu tehdejší transformace režimu. Texty jsou deklamovány afektovanou pražštinou, dávající projevu kapely specifický charakter.

Hudebně tu posluchač dostane dávku amatérsky rozhašeného místního punku s určitou dávkou šarmu, logicky spojeného s přirozenou spontánností mladického punkového neumětelství. Jednoznačným hitem mezi třináctkou skladeb je rychlá skladba Revoluce a to platí i textově. Její značně nadčasové „…Ta měšťácká revoluce, no ta se vám povedla…“ by nemělo zapadnout. Jsou tu některé skladby, které mohly jako generační výpověď fungovat pro punkové pubescenty, konfrontované s překlápěním režimů a s kapitalismem, poznenáhlu budovaným skvadrou bývalých kariérních členů strany ruku v ruce s veksláky a zelináři. Je to dědictví, které naprosto zdegenerovalo místní politický systém a jeho smrdutý odér se táhne místním prostředím dodnes.

Tu a tam z celku vykoukne výraznější skladba, to lze říci třeba o Stalinovy Oběti nebo Nechci. Jindy se jedná o echt pubescentní výtvory typu Do hoven, fungující na garážovém koncertě, když je vám sedmnáct a máte v sobě flašku čůča s alpou, ale z desky a pohledem padesátníka je (jiná než čistě dokumentární) hodnota těchto skladeb mimo mísu.

Bohužel, nahrávka zásadně utrpěla degradací původního pásku, takže se posluchač musí vypořádat s poněkud rozkolísaným zvukem, ale je tu určitá přidaná archivně vzpomínková cena, která jednoznačně přebijí tyto technické nedostatky.

Popravdě, pro mě jsou Stalinovy Oběti kapelou, která po sobě v mých vzpomínkách takřka nezanechala stopu. Ano, byl jsem na nějakých akcích, kde hráli, vzpomínám si na jejich jméno z letáčků, ale nevybavuji si z jejich vystoupení doslova nic. Navíc v roce 1990 mě spíš zajímala záplava hardcore muziky ze zahraničí a to, o čem se právě psalo v Maximum Rocknrollu.

Zpracování celé desky je vydařené a pro pamětníky i vyhledávače místního obskurního punku se jedná dílem o další povedenou desku do sbírky a dílem třeba i o osvěžovač vzpomínek, dávno zasunutých do zastrčených zákoutí mozku, kde na ně usedaly obrazné pavučiny.

Rok vydání : 2022

Label: PHR Records

 1. Punkowitze
 2. Sekyra
 3. Revoluce
 4. Myslíkova ulice
 5. Budem dál
 6. Do hoven
 7. Já už jsem takovej
 8. Stalinovy oběti
 9. Nechci
 10. Fuck OF
 11. Kárnej tábor
 12. Krysy
 13. Návštěva

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button