LPRecenze

SPS – God Save The President

Pražští SPS vydali své třetí album roku 1995, v určitém mezidobí, kdy vnímání punku z předchozích dvou dekád skomíralo, popřevratovému boomu „svobody“ už došel dech a trend punkového revivalu do našich končin dosud nedorazil.

Abych byl upřímný, kapelu jsem po roce 1990 prakticky vůbec nesledoval, občas jsem na ně narazil živě, znal jsem tvorbu presentovanou na jejich první desce – a to je tak vše. Škatulka „český punk“ šla důsledně mimo mne, a to nemyslím nikterak pejorativně. Prostě to tak bylo.

Úvod obstarává obligátní ladění rádia, trik, který mi přišel otravný už v půli 80. let na albu GBH, dnes ale tak trochu uvádějící nahrávku do dobového kontextu. Poté se rozjíždí titulní skladba s trefně nahořklým textem, opisující nastupující rozčarování s novými pořádky. Následující Jako Kdysi servíruje nostalgické volání po starých punkových časech, což od lidí v té době stále pod třicet, působí poněkud úsměvně, navíc ono opěvované „kdysi“ bylo v době vzniku desky cca před šesti lety, ač dle textu to může znít jako někdy před druhou válkou. Hudebně je to ale ukázkově vyvedený, středně tempový český punk s velice dobře vystavěnou melodií a náladou. Nostalgie ale pokračuje i s Já Nemám Šajn, skrze A64 přefiltrovanou Banned From The Pubs od Peter And The Test Tube Babies, což byla jedna z písní, které rámovaly naše punkové puberty v půli 80. let. Nasraně politicky kritická je kapela i v šesté ODS, která je stejně aktuální i o 25 let později a každé slovo tu směřované k oné politické straně má neměnnou platnost.

Ve volnějších středních tempech kapela pokračuje i na druhé straně, důraz se na celé desce klade na zpěvné refrény a chytlavé melodie, které nemusí být každého šálkem kávy, ale fungují skvěle. Kupříkladu stranu rozjíždějící Déšť je ve svém ranku dle mého názoru hit. Pokud se pak oprostíte od vnímání rodného jazyka, je to vlastně variace na nějakou velice dobrou evropskou punkovou desku z 80. let. Navíc textově vůbec ne špatnou, a to píši jako člověk, který nikdy nepatřil k fanouškům SPS, což ostatně zmiňuji již v úvodu.

Opětovně se tu SPS noří do vod převzatin na druhou, kdy vyseknou Novodur verzi Moon Over Marine od Dead Kennedys. A ještě jednou před koncem přijde další převzatina, tentokrát The Great Rocknroll Swindle, s českým pivním textem, jednoznačně nejslabší okamžik celé desky, který je v podstatě archetypem vidlo punku. Bonusem na desce je skladba Fotbalová, pokračující v trapné presentaci z předchozí kompozice. Standardní česko-punková halekačka okořeněná pitoreskně znějící melodií kláves, navíc s fotbalovou tématikou, což je sport, na který mám celoživotně alergické reakce jen při zmínce, takže tuto její stránku vskutku nedocením, každopádně bonus navíc je většinou fajn.

Oproti předchozím dvěma deskám tu ubylo rychlejších kompozic, SPS zvolnili, aniž by to bylo ke škodě věci, a nahrávka jako taková pro mě až překvapivě obstála ve zkoušce časem, a je dobře, že si našla cestu do drážek gramofonové desky. Dovětkem musím zmínit to, že by mě asi v životě nenapadlo, že na samém úsvitu dvacátých let budu de facto positivně psát o nahrávce SPS, kapele, která pro mě v určité éře tak nějak personifikovala pejorativní vyznění sousloví český punk, ale s odstupem a nadhledem se věci přeci jen jeví o poznání jinak.

[youtube id=“PF-qhlXuFI4″ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: Véva records
Rok vydání: 1995 / 2019

Tracklist

1. Intro
2. God Save The President
3. Jako kdysi
4. Nemám šajn
5. Pochod
6. ODS
7. Pojď si hrát
8. Já vím
9. Déšť
10. Játra
11. Přestaň se smát
12. Nevěř
13. Novodur
14. Great Terasy Schweine
15. Fotbalová

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button