LPRecenze

Solunski Front – Mali Svet

Konečně je venku LP s nahrávkami srbské, či přesněji v době své existence jugoslávské, kapely Solunski Front. Některé z jejich nahrávek ke mně zabloudily již v dávných časech, a dík tomu si jejich jméno při zmínce o jugoslávském hardcore vždy vybavím mezi prvními. EP vydané v půli 90. let jsem ve své době bohužel propásl a o to víc mě tahle deska těší.

To, co na albu dostanete, je ve své podstatě klasický evropský hardcore se spoustou energie, nízkorozpočtovou amatérskou produkcí zvuku, která je ve své podstatě důležitou součástí magie takto laděných nahrávek, a v neposlední řadě pak i s charakteristickou melodikou, stavící na specifickém vyznění slovanského jazyka. Solunski Front svým vyzněním zapadají do kontextu doby a tehdejší atmosféry evropského hardcore punku, pro většinu aktérů tehdy spíš ještě vlastně punku bez toho přívažku na H. Je to stejná liga jako třeba Svart Framtid, TZN Xenna, Frites Modern nebo všechna ta mnohdy již zapomenutá jména z kompilací jako Welcome to 1984 či World Class Punk (což jsou pouhé příklady za všechny, tehdejších geniálních kompilací je kupa). Jen pro změnu je hudba Solunski Front opentlená regionálními specifiky a charakterem melodií made in Jugoslávská socialistická republika. Svižná, ale nikoliv super rychlá tempa i naštvané vyznění prostupují celou nahrávkou, čítající 17 písní, včetně několika nahraných živě.

[youtube id=“PT8yIS04Vs4″ width=“620″ height=“360″]

První strana je vlastně rozšířenou verzí původního sedmipalce, který doplňuje dvojice skladeb, dle zvuku patrně pocházejících ze stejného nahrávacího sessionu. Nicméně tím pravým ořechovým je pro mě strana druhá s písněmi původně z kazetových počinů a s jednoduše syrovým zvukem, jenž se skvěle doplňuje s melodickým potenciálem skladeb. Své kouzlo pak má i ona dvojice živáků v úplném závěru desky.

Jako každá z nahrávek vydaných Ne! Records je album Solunski Front skvělou záležitostí od A do Z. Deska je k mání buď jako klasický vinyl anebo picture disc.

Info

Label: nerecords.se
Rok vydání: 2014

Tracklist

 1. Mali Svet
 2. Samoubica
 3. Ne Govori
 4. Uljez
 5. Naše Groblje
 6. Ratnom Drugu U Část
 7. Moja Generacija
 8. Jedno Zrno Časti
 9. Hirošima
 10. Mali Svet
 11. Berlin
 12. Sreča
 13. Bez Uvrede
 14. U Mome Gradu
 15. Bendžo
 16. Mali Svet (Live)
 17. Sreča (Live)

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button