Rozhovory

Snažíme se ze všeho poučit, říkají Marked As An Enemy. Brzy vydají nové EP

Metalcore a melo-hardcore, to je doménou jihočeských Marked As An Enemy. Kapela prošla v loňském roce změnou sestavy a teď s novým zpěvákem vydává EP. O tom, jak si kluci s Radkem z již neexistujících Unravel sedli, nebo jak se jim natáčel jejich druhý videoklip, jsme si popovídali v tomhle rozhovoru.

Co všechno můžete prozradit k chystanému EP? Jak se bude jmenovat, kolika nových věcí se dočkáme a tak dále?

Radek: EPčko se bude jmenovat Fire Find Me podle zásadního verše jednoho z textů. Fire Find Me ideálně shrnuje celej textovej obsah EP. Zaměřujeme se víc na problémy a strasti jednotlivce a chceme dát najevo, že je oukej necejtit se oukej, a že i když se člověk může cítit a připadat si sebevíc sám, tak tomu tak není. Je ale pravda že jedna z písní koresponduje zase spíš s aktuálním děním ve světě a tím, jak moc jsou občas lidi sobecký. Pravda, prostě jsem se jednou nasral a napsal o tom text.

Francesco: Celý album jsme nahráli ve studio Sound Rapids u Damiána Kučery, bubeníka ze Skywalker. Ten nám celou desku produkoval, smíchal a zmástroval. Na EP bude 9 tracků, který jsou koncepčně uspořádaný a některý z nich čistě instrumentální. Čekat můžete MAAEčka v trošku jiným duchu, než se jevili doteď. Jak popisuje Radek, chtěli jsme jít lidem trošku víc naproti – a to nejen textama a myšlenkou, ale i muzikou jako takovou. Naším cílem bylo s tím vším udělat nový materiál “přístupnější” a přitom osobnější.

Loni se k vám přidal nový zpěvák Radek, který řvával v Unravel. Proč jste se museli rozloučit s Bobem a jak jste kápli právě na Radka?

Francesco: Já si myslím, že se nám stalo to, co se stává většině kapel, kde někdo odchází. Zkrátka jsme si přestali rozumět v několika pohledech na věc, a to ať už se bavíme o práci na nových věcech, prezentaci kapely a nebo i čistě o hudbě, kterou hodláme dělat, tlačit jí a užívat si jí. S Radkem jsme se znali už z dob Unravel a čas od času jsme spolu něco řešili, bavili se o našich kapelách apod. Takže už jsme o sobě tak nějak věděli a pro nás, jako kapelu bez zpěváka, byl nejlepší volba jak z lidský stránky, tak i z tý „technický”.

Jak dlouho trvalo, než jste se s Radkem sehráli? Byla to snadná cesta, nebo to šlo ztuha?

Francesco: Haha, vůbec to nešlo ztuha. Dle mýho jsme k sobě krásně zapadli už od momentu, kdy jsme si dali první zkoušku a po ní si řekli, že do toho jdeme. Už po krátký chvilce jsme přestali mít pocit, že Radek je novej zpěvák a my jsme jeho nová kapela (nebo aspoň jsme se o tom tak bavili :D). Naopak už dlouho jsme prostě jedna parta, která si jede to svoje a společně. Je to bomba.

Petr: S Radkem to bylo docela easy, až jsem se kolikrát divil, jak si rozumíme. I když jsme spolu nikdy předtím kapelní věci neřešili. Je to fajn v tom, že Radek hned poznal, jak kapela funguje a hned si našel svůj postranní kapelní job, což je v jeho případě propagace a reklama.

V nové sestavě jste na konci února odehráli první koncert, jak se vám společně poprvé na pódiu líbilo?

Radek: Za mě to byla paráda. Koncertování mi chybělo. Je pravda, že jsem měl před koncertem trošku nasráno, jak vlastně fanoušci „starých“ MAAE budou vnímat novou tvorbu, která je dost odlišná oproti Crossroads. Evidentně jsme ale s klukama odvedli dobrou práci, protože lidi byli úplně šílený. :)

Petr: Naprosto skvělý hraní, plno energie. Radek na mě jako zpěvák působí hrozně přirozeně. Občas jsem ho pozoroval tak moc, až mi z toho odlétla palička. Za mě určitě povedený koncert a už teď se těším na další.

Čím se bude nové EP, kromě jiného zpěváka, ještě lišit? Vnímáte nějaký posun nebo změnu od Crossroads?

Radek: Jak už jste možná mohli slyšet v Through Your Palms, tvorbu obohatí čistý zpěvy. Když jsme se “nad tím” s klukama poprvé sešli, těžko jsme si představovali, jak to bude všechno znít. Nakonec máme hotový EPko, každej song zní hodně jinak, ale dohromady mi to dává dobře smysl a není to úplná píčovina.

Petr: Jak už bylo řečeno – melodické zpěvy a rozhodně taky víc elektro soundu.

Z EP jste zatím poslali do světa jednu ochutnávku – song Through your Palms s videoklipem. O čem ten song a video jsou?

Radek: Through Your Palms je song o sebedestruktivních pocitech. Jde o kontrast/paradox, kdy člověk moc dobře ví, že jeho existence má negativní dopady na okolí a tím druhým ubližuje. Proto od sebe odhání alespoň ty lidi, kteří jsou mu v životě důležitý. Je to takový obranný mechanismus. Text je o osobních problémech jedince a proto věřím, že se v nich najdou i další, kteří podobné existenční krize také dobře znají. Důležité je si uvědomit, že na nic na světě tu není nikdo sám – což je v podstatě další paradox týhle myšlenky.

Pamatuji si, že když jsme se bavili o natáčení vašeho prvního videoklipu k songu Crossroads, říkali jste, že to nebyl žádný med. Jak vám to šlo od ruky tentokrát?

Francesco: Snažíme se ze všeho poučit. Věci hodně řešíme, všechno rozebíráme, sbíráme každý feedback, který je nám dostupný. Proto jsme byli jednoduše připravenější, představy byly už reálnější a podle toho to taky vypadalo. Všechno fungovalo daleko líp a my jsme si to užili. Sranda byla, když jsme nějakou nařvanou vzduchovkou stříleli na věci, který se pak v klipu rozbíjejí apod.

Petr: Abych navázal na Fandu a střílení ze vzduchovky: Ještě jednou se omlouvám Radkovi za čepici a nohu. RIP čepice, noha naštěstí dobrá.

Když jsme zmínili debut Crossroads, jak se na tu nahrávku zpětně díváte? Baví vás pořád?

Francesco: Baví/nebaví, to bych asi neřešil. Ty věci, který hraješ stokrát dokola, tě asi vždycky do určitý míry přestanou bavit. Samozřejmě teď už bychom toho spoustu udělali už jinak, jinou spoustu bychom ani možná nedělali (HAHA). Ale rozhodně za sebe říkám, že Crossroads je něco, co jsme ještě tenkrát s Bobem stvořili a co je navždy naší součástí. Samozřejmě se jako každý nějakým způsobem vyvíjíme a stejně tak i hudba, kterou chceme dělat a děláme. Tak jako tak je to prostě hudba a to je na tom to neměnný a super. :)

Zatím jste oznámili další dva koncerty, co dál chystáte na letošní rok? Tour, festivaly, další nahrávku?

Francesco: Koncertů je potvrzených daleko víc, ale ne všechny můžeme ještě zveřejňovat. Taky ještě jednáme s několika festivaly, ale kvůli změně v sestavě, jsme se rozhodli s žádostma čekat až na novou tvorbu, kterou vypouštíme až teď, takže uvidíme jak ta jednání dopadnou. Zatím se těšíme na koncerty s First Blood (jeden v Karlových Varech a druhý v rámci Fabrika HC Festu u nás v Českých Budějovicích) a samozřejmě náš křest, kterej snad proběhne pod záštitou Klubovny a Fajtfestu taky v ČB. Zbytek akcí s vámi zatím sdílet nebudeme. :) (Rozhovor byl hotový ještě před vyhlášením nouzového stavu – pozn. red.)

Máte nějaká vysněná místa, kde byste si chtěli zahrát a nějaké vysněné kapely, se kterými byste se chtěli potkat na pódiu? Popusťte uzdu fantazii.

Francesco: Já to asi takhle nedokážu pojmout, nemám jednu konkrétní kapelu a ani jedno konkrétní místo. Chci stát na stage, chci makat ve studiu, chci budovat úroveň kapely, nahrávek, vystoupení, atd. Chci hodně hrát a poznávat nový lidi, protože vždycky máme rádi ty lidi kolem. Kdykoli kdokoli za námi může přijít třeba na pokec a my z toho máme pokaždý radost. Všechno, co k tomu patří, je už teď můj jeden velkej sen.

Petr: Hraní miluju a taky miluju léto , takže klidně nějakej fesťák, jako jsou Mighty nebo RFP.

Jak vůbec vznikl název kapely? Kdo vás označil za nepřítele?

Francesco: To jsme se tenkrát bavili o názvu kapely a přemýšleli nad vším možným. Jeden z nás v nějaký srandě přišel s tím, že by to mělo bejt něco, co obsahuje “fuck”, “hate” a “destroy”. Pak přišel druhej s podobnou ptákovinou a nadhodil Mark:Enemy (ve smyslu Označení:Nepřítel). Nás nějakým způsobem zaujala ta dvojtečka, tak jsme si tak začali pracovně říkat, ale hlavně naší kámoši a lidi kolem nás to překvapivě vzali za hotovou věc. Tak jsme to prostě jen upravili, aby nám to dávalo trošku smysl. :D

Související

Back to top button