LPRecenze

Smrt Mladého Sebevraha – Smrt Mladého Sebevraha

Smrt Mladého Sebevraha byli kapelou s de facto jepičím životem, vznikají roku 1987 a na věčnost se odebrali počátkem léta 1989, kdy v provizorně poslepované sestavě odehrají poslední koncert. Mezitím ale stihli natočit jednu nahrávku, která se stala v mnoha ohledech kultovní záležitostí.

Své jediné demo nahráli roku 1988 a to si nyní konečně, dík nadšeneckému zápalu PHR Records, našlo cestu do vinylových drážek. Posluchač na něm najde svižný hardcore punk s deklamativním vokálem a se zvonivě znějící nezkreslenou kytarou, které zní i na dnešní poměry velice svěže a je až překvapující, jak v amatérských podmínkách vzniklá nahrávka může hrát skvěle. Nevím, nakolik se na výsledku podepsala magie současných studiových úprav při restaurování nahrávky, ale výsledek zní nesrovnatelně lépe, než jak si pamatuji původní kazetu koncem osmdesátých let.

Hudba je ukázkový amatérský evropský hardcore punk v tom nejlepším slova smyslu, s lehkostí v projevu, spontaneitou i temnou stránkou ve výpovědích textů, jen realizovaný s asi tak pětiletým zpožděním oproti srovnatelné tvorbě ze zbytku světa. Projevem i temperamentem je Smrt Mladého Sebevraha blízko jihoevropským kapelám první půle osmdesátých let, což může být s největší pravděpodobností jen a jen shoda okolností, kdy stejné inspirace dovedly interprety k obdobným výsledkům. Stejně na tom může být i popěvek v písni Z Touhy Touha, který jako by z oka vypadl melodii z písně Jee Jee od Eppu Normaali. Přímočarý hardcore punk ovšem kapela dokáže opakovaně proložit nějakou zajímavou, nekonfekční strukturou či melodií, což umocňuje celkové vyznění nahrávky, reflektující hardcore z dob před tím, než se stal zacyklenou konfekcí šitou podle jedné šablony. Kapela by perfektně zapadla na legendární kompilaci P.E.A.C.E. / War, což je z mých úst myšleno jako hodně velký kompliment.

Kolekce sedmnácti písní má odpich a, ačkoliv bych dnes asi takhle dlouhou desku nepovažoval za šťastný nápad, takhle se to tehdy, co se týče demo nahrávek, dělalo. Když už se k tomu kapela dostala, snažila se na něj vtěsnat, co jen se dalo. I v tomto ohledu je to skvěle výstižný dokument své doby.

Je všeobecně známo, že basák původní sestavy Petr Fiala skončil jako frontman v devadesátých letech super populární kapely Mňága a Žďorp. Neméně zajímavé, ač poněkud smutné pak je, že ex kytarista spoluzaložil obskurní nacionalisticko skinheadskou kapelu Valašská Liga.

Demo Smrt Mladého Sebevraha je bez debat jednou z nejlepších nahrávek místního předpřevratového punku či přesněji hardcore punku.

Info

Label: PHR
Rok vydání: 1988 / 2020

Tracklist

1. Všechno
2. Prázdniny
3. Proč nechci žít
4. Nic nechci vědět
5. Rezavá ojnice
6. Pankáči
7. Ještě to nekončí
8. Smrt mladého sebevraha
9. Nejsou a nebudou
10. Všechno to je
11. Láska
12. Spadla na mě noc
13. Nepoznávám
14. Z touhy touha
15. Snad jsem to věděl
16. Kdo jsi
17. Je tady svět

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button