Rozhovory

Siberian Meat Grinder: Výtěžek z merche věnujeme na ochranu medvědů

Medvědí smečka ze srdce mrazivého sibiřského pekla, to jsou Siberian Meat Grinder. Spolu se svým zběsilým mixem thrash metalu, hardcore a rapu jsou SMG v podstatě na nikdy nekončící tour. Pod vlajkou neúprosného Tsara se minulý víkend v rámci Metal Bear Stomp tour dvakrát zastavili také v České republice. Konkrétně v Chrudimi a také v Brně, kde je čekalo speciální pódium na hradbách hradu Špilberk. Na témže místě jsme také vyzpovídali hlas sibiřské mašiny Vladimira.

Už jste někdy hráli na místě podobném tomuhle? Na středověkém hradě nebo zámku?

Vlastně už jo a bylo to taky v Čechách. Hráli jsme na festivalu Brutal Assault ve velký vojenský pevnosti. Celý ten festival je dost pozoruhodná akce. Sdíleli jsme tu pódium se Slayer a dalšíma velkýma kapelama. Jednou jsme taky hráli ve starý vojenský pevnosti v Chorvatsku. Jinak tohle místo je skvělý, hrad samotný vypadá krásně a nejlepší je ten výhled odsud.

Právě jste začali další evropskou tour, na co se nejvíc těšíte? Hrajete někde, kde jste ještě nebyli?

Jsme na úplném začátku tour, zatím jsme měli jen tři koncerty. Máme domluvené i nějaké show ve městech, kde jsme ještě nehráli. Země, kam jedeme, jsme už navštívili všechny, i tak nás ale čekají nějaký nový místa. V podstatě každá tour je dobrodružství. Nejenom že poznáváte nový místa a přátele, taky se potkáte se starými známými. Je to prostě zábava. Na tour jsme šťastní, už jen protože máme možnost hrát pro všechny ty lidi po celý Evropě. Každá show má v sobě vždy něco zajímavýho, a díky tomu je pak skvělá celá tour.

Slyšel jsem, že dřív jste při cestách do Evropy mívali problémy s vízy. O co šlo? A trvá to pořád?

Pro lidi ze států mimo EU je vždycky trochu problematický dostat se dovnitř. Tím spíš když jste z Ruska, Ukrajiny nebo třeba Běloruska. Není jednoduchý získat potřebná povolení a víza. Tentokrát se nám ale vše podařilo zařídit včas. Nepamatuju si, že bychom někdy dřív museli kvůli podobným problémům rušit koncert, několikrát jsme ale museli namísto někoho z kapely vzít náhradníka, protože jeden z nás nedostal vízum v čas. Ještě pořád je to trochu komplikovaný, tentokrát to ale všechno vyšlo, a tak jsme teď tady!

Co přijde po tour? Můžeme čekat další desku z ledového srdce zamrzlé Sibiře?

Máme už naplánovaný nějaký další koncerty a taky tour. Podrobnosti ale nemůžu zveřejnit dřív, než přijde oficiální oznámení. Brzo taky začneme pracovat na něčem novém. Naše poslední deska Metal Bear Stomp vyšla už loni na podzim, takže je nejvyšší čas. Máme už i nějaký nápady, takže až dokončíme tuhle tour, začnou práce na další desce. Jestli to bude EP anebo druhý dlouhohrající album, se ale ještě uvidí.

Zpět do roku 2011. Jaký byly začátky Siberian Meat Grinder na ruský hudební scéně?

Ve chvíli kdy jsme začali jako Siberian Meat Grinder, měla už většina z nás nějaký zkušenosti z hardcore, metalové ale i hip hopové hudební scény. Všichni jsme byli zvyklí fungovat v kapele, jezdit na tour a taky organizovat koncerty pro ostatní kapely z Ruska i odjinud. Siberian Meat Grinder vznikl s myšlenkou, že to bude kapela, ve které se bude potkávat všechno, co my sami rádi posloucháme. Kapela, kde spojíme to, co milujeme. Žánry jako metal, punk a hip hop společně s graffiti, skejtováním a dalšími elementy streetové kultury, kterou všichni milujeme. Celý jsme to smíchali do jednoho projektu a pak to začali rozvíjet. A zdá se, že to funguje.

Jak jsi řekl, SMG jsou silně spojeni se streetovou kulturou. Zbývá vám ale v tomhle ohledu čas na něco jiného než jen muziku?

Snažíme se věnovat svůj čas hlavně grafity. Když nám zbývá na koncertě nějaký čas, pokaždé se znažíme zanechat tam po sobě nějaké SMG grafity. Na tour je to ale o něco těžší, hodně času strávím v dodávce a k tomu ještě soundchecky a podobné věci. Jakmile se ale najde volná chvíle, chceme všude po světě nechávat nasprejované symboly ze sibiřského pekla. Dřív jsem taky hodně jezdil na skejtu. Nikdy mi to pořádně nešlo, ale jednoduše jsem si to užíval. Skejt se stal podstatnou částí mého života. Nikdo z nás už teď nemá tolik volného času. Svého životního stylu se ale nechceme vzdát, a tak se na podobný věci snažíme nezapomínat.

Spousta kapel s léty posouvá a mění svůj styl. Držíte se pořád pevně toho zběsilého crossoveru metalu, hc a rapu, nebo už vás to někdy táhne třeba více k hip hopu, nebo naopak k metalu?

My jsme nikdy nechtěli být motivovaní ničím jiným než sami sebou, vlastními nápady a tím, co chceme. Muziku děláme prostě tak, jak to v danou chvíli cítíme, že je to správně. Ale den za dnem a song za songem se pořád snažíme vyvíjet. Třeba naše poslední deska se oproti předchozím nahrávkám posunula víc hardcorovým směrem. Tak trochu ve stylu NY hardcore, řekl bych. Další deska může být zas o něco jiná, ale pořád to budeme my a náš styl, jen s dalším vývojem vpřed.

K SMG neodmyslitelně patří váš maskot – bear Tsar. Vznikl souběžně s kapelou, nebo se k vám přidal až později?

Vlastně to bylo ještě dřív, než vznikla samotná kapela. Medvědy máme opravdu rádi, a někteří z nás se už dříve pohybovali v tvorbě grafiky a podobných věcí. Spojením toho vznikl kdysi bear Tsar, kterého jsme pak jako kapela převzali. Oblíbili jsme si tu ideu Sibiře, která není jen místo na mapě, ale taky prastará, záhadná země plná podivných věcí a spousty tajemství, který se ukrývají v nekonečných lesích. Tohle mystický místo a nápad v podobě medvědího Tsara jako jeho vládce se s kapelou a jejím příběhem skvěle doplňuje.

Medvědí Tsar ale není jediný medvěd, na kterém vám záleží. Mluvím o benefitu Unchain the Bears, o co konkrétně jde?

Už od prvních chvilek naší existence se snažíme zapojovat se do různých benefitů. Věříme, že muzika a streetová kultura mají sílu dělat ze světa lepší místo. Můžeme se na tom podílet my všichni. Už předtím jsme dělali několik benefitů, například pro děti bez domova nebo pro děti s mozkovou obrnou. A protože medvědy fakt milujeme, rozhodli jsme se něco udělat i pro ně. Od začátku téhle tour máme v nabídce nový merch, který teď budeme pořád doplňovat. Všechny peníze, které za něj vyděláme, pak předáme organizacím, které zachraňují medvědy před cirkusy, zoologickými a nebo se je snaží vrátit do volné přírody. Z velké části jsou to všechno dobrovolníci, kteří potřebují peníze, aby mohli ve svých aktivitách pokračovat. Ten nápad se uchytil, merch se hodně prodává. Po tour pak přijde první předání peněz, o kterém určitě dáme vědět na sociálních sítích.

Četl jsem, že máte radši kratší formáty alb. Proč jste se loni rozhodli pro vydání alba s dvanácti songy?

Kratší formáty máme radši pořád. Přináší nám to lepší možnosti pro vyjádření vlastních nápadů a názorů. Nad dlouhohrajícím albem je třeba strávit opravdu hodně času, a to už jen proto, aby byl každý song jiný. Podle mě to není tak efektivní, jako je třeba EP. Tam nasypete pět písniček a každá bude mít sílu. Deska pak postrádá hluchý místa. Vydávat dlouhohrající alba je ale pro kapely nutnost, a tak jsme se loni rozhodli vydat naše první. Nakonec jsme si to ale užili. O artwork se nám postarala legenda NY hardcorové scény Sean Taggart, krterý dělal obaly pro kultovní kapely jako Cro-mags nebo třeba Agnostic Front. Za spolupráci s ním jsme fakt šťastní. Na albu bych nic neměnil, zní výborně. Dopadlo to skvěle.

Váš možná nejznámější song Hail to the Tsar se prý stal titulní skladbou nějaké ruské televizní show, je to pravda?

Nebyla to přímo titulní píseň, ale jinak je to pravda. Hail to the Tsar hrálo v nějaké televizní show o cestování na ruském kanálu podobném MTV. Sami nás oslovili s tím, jestli můžou song použít. My je odkázali na náš label a pak to najednou bylo v televizi. Někteří lidi byli asi dost v šoku, když ze svojí televize poprvý slyšeli nějaký crossover thrash metal. Přišlo nám to docela zábavný, a navíc nám to trochu pomohlo rozšířit povědomí o kapele. Celý to byl docela šílený nápad, a tak když se nás zeptali, řekli jsme si: Jo, to je fakt divný, jdem do toho!

ENGLISH VERSION

Have you ever before played on a place similiar to this? Like on the courtyard of and old castle or something like that.

Well, yes and also in Czech Republic. We played on Brutal Assault festival in that huge army fortress there. The whole festival was pretty impressive. We shared a stage with bands like Slayer and many others there. And we also played on an old military fortress in Croatia where they are also doing shows. But this place is really cool. There is a really beautiful view from here and the castle itself is impressive.

You just started your european tour, what are you most excited about? Are you visiting some places you have never been before?

We are on the beginning of the thour with three shows played. We have planes to play in some cities we have never been before. So we already visited all of the countries we will play in, but some cities will be new. Every our tour is like a new adventure, you are not only making new friends and seeing new places, but also meeting old faces. It’s just fun. We are simply happy to be on tour and have possibility to play our music live in front of the people all around the Europe. It’s hard to pick up one place, actually every of the places has some interesting stuff for us, and that’s what makes the whole tour much more exciting.

I heard that there were some problems with visas in the past when you were touring Europe. What was that? And is the situation better or is it still that complicated?

For people outside European union it’s always little bit problematic to get acces to european countries and to get the visas. Especially when you are from Russia or Belarus or Ukraine. But this time we managed to get everything right on time. As far as I remember, we fortunately never had to cancel any shows because of not being allowed to enter the country. But sometimes we had to také some substitutes, some member changes, because of that someone from the band didn!t get his visa on time. So it’s still little bit complicated, but now we are here and we made it all.

What will come next after the tour? Some new songs from the depths of siberian hell?

Well, there are some touring and shows plans which i can’t talk about. Not before the official announcements. But soon we also gonna start working on a new material. Our last album was released last october, so it’s time to start working on something new and we already have some ideas. So right after the tour ends we gonna start preparing some new stuff.

Back to the 2011, what was the beginning of SMG on russian music scene like?

In the moment we started most of us already had a long experience in hardcore, metal and also hip hop scenes. We were already used to play in bands and be on tours and also organise shows for bands from Russia and also other countries. So with this band we had the idea to make the band which we would love to listen by ourselves. In which we could mix everything we love, like all the music genres, metal, hiphop, punk but also graffiti, skateboarding and lot of other elements of the street culture we all love to live. So we just had put it all in one project and tried to develop it further. And as we see, it works.

As you said, SMG are hardly connected with street culture. Do you still have time for something else then only the music?

Well some of us still do graffiti, and we also try to spray SMG graffiti everywhere we go if we have some spare time. But on tour it’s harder, we spend a lot of time in the van and then soundcheck and all the stuff. But if there is still some time we try to spray some symbols of the siberian hell all around the world. Also I don’t skate right now, even through I used to skate a lot. I never was good at it anyway, but I simply loved it and it used to be a big part of my live. So we don’t have much time but we don’t want to give up on street culture lifestyle and we are trying to do our best.

Many bands are changing their musical style during their existence. Are you still holding close to your crossover genre mix, or you like sometimes feel urge to go more thrash metal, or more hip-hop for example?

Well that’s a good question. We always want to be motivated only by our own ideas and desires. So we are just doing what we love at the moment. But day by day and song by song we are still trying to develop our own style. For example our newest album Metal Bear Stomp came out a little bit more hardcore, in this New York hardcore style i guess. The next album may be a little bit different again, but it will style be same style just with some development of it.

SMG is hardly connected with their mascot – the bear tsar. Was he created right with the band or it was involved in later?

Actually it was created even before the band has started, because we just love bears and some of us were involved in some graphic designes and similiar stuff. With connection of these things the bear tsar was created. We simply love bears, and also the idea of Siberia being seen not only as a geographic place, but as an ancient mysterious land with a strange things and many secrets hidden in the endless forests. This mystical place and the idea of bear Tsar as a ruler of it simply works well with our band and with our lore.

But bear tsar is not the only bear you care about. I am talking about the Unchain the bears benefit you had started. What is that all about?

Since the first days of the band we are trying to get involved into various benefit activities. We believe that the music, and a street culture in general, has power to make the world a little bit better place. All of us can work on it. We already did benefit actions for homeless children and children with cerebral palsy. And since we really love bears and also have one as our mascot we decided to do something for them. So now there is a new line of merch which we gonna keep remaking on and on, it’s always gonna be on the merch table. And all the money we will earn with this merch is gonna be donated to people and organisations which helps bears and saves them from circuses, zoos and also for those who are trying to return bears to the wild live. Most of these organisations are volunteers only and they simply need money to continue in their activities. So we just started to sell this merch on the tour and people seem to love it and are buying the shirts to support the idea. After the tour we are going to make first donations and also some reports o fit on our social medias.

I red that you prefer shorter formats like EPs before full length albums. What led you to release a twelve songs long full-length album last year?

Actually we still love and prefer shorter formats. On shorter format you have more possibilities to express the ideas and opinions. Writing a full length is different. You spend a lot of times writing the songs and trying to make them different and in my opinion it’s not that effective at end as the shorter format may be. Because there you just do like 5 songs for example and everyone of them can be really powerful without like empty places. But bands in this genres simply have to release albums, and so we released this as our first full length album. In the end it was fun to work on it and release it. The artwork of the album was made by NY hardcore legend Sean Taggart. He made artworks for albums for bands like Cro-mags and agnostic front and we are really happy about the artwork. I believe it all came out great and I wouldn’t change anything. It sounds perfect.

One of your most known tracks Hail to the Tsar became a title song of some entertainment show on russian television, is that true?

The song was used in some show about travelling on Russian TV channel which is like russian version of MTV. They had asked us if they can use the song and we send them to our label and suddenly it was used there. Some people were very shocked to hear some crossover thrash metal on their tv’s. We think it’s funny and it also helps us to spread the ideas of our band a little bit. It was pretty crazy, when they asked as about it we were like: Yea, that’s pretty weird, we should do that!

Související

Back to top button