CDRecenze

Schmutzki – BÄM

Německou punk-rockovou scénu mám prostě hrozně rád, to se nemůžete zlobit. Poslední dobou mě ale začíná víc a víc bavit i německy zpívaný punk-rock a taky fakt, že mladé kapely se v Německu nebojí vytasit s rodnou řečí. Začátkem prázdnin vyšel debut trojici kluků ze Stuttgartu jménem Schmutzki. Těsně předtím se ukázali v Praze po boku Beatsteaks a jejich vystoupení se minimálně energií vyrovnalo vystoupení headlinera (report). Novinka od Schmutzki má název BÄM.

Možná že punk-rock je v případě Schmutzki poněkud zavádějící škatulka. Je to totiž jedna z těch kapel, která patří do nové generace revoltujících, spíše rockových uskupení, které jsou tanečnější, ale zároveň dostatečně syrové a minimalistické. Nášivky a číra u nich nehledejte, ve finále jsou ale Schmutzki punkovější než jiné kapely, vybavené očekávanými proprietami. Pokud hledáte ekvivalent na tuzemské scéně, zavzpomínejte na Vypsanou Fixu v době desky Brutální všechno, něžně znásilněnou přirozenou německou šlágrovitostí.

[youtube id=“ReoVB0FombA“ width=“620″ height=“360″]

Schmutzki začínají s vervou, Meine Party je svěží otvírák. Zhusta pokračuje i titulní BÄM, která je obohacená o lehkou elektroniku a skvělý refrén. Rodeo je zase nakažlivě taneční, Kunst Der Verdrängung a Viel Spaβ jsou dravé a přímočaré pecky, skvěle zapadající do kontextu mladického debutu. Žádné čtyři kytary přes sebe a osm vokálů v refrénu, žádná monstróznost na úkor autenticity. Máte tři členy, tak slyšíte tři nástroje. Lo-Fi bicí a basa se zvukem, jaký vám nazvučí v sokolovně v Horních Kounicích. Pomalé Risiko a ještě pomalejší Der Letzte In Der Disko ukazují, jak silná dokáže být jemná písnička, pokud nesklouzne do ranku patetické balady. Überdose vrací desku do tempa monotónní kytarovou linkou a právě ta kytara dělá z téhle skladby jeden z největších highlightů desky. Nově nahraná Immer Weiter a uvolněná Erinner Dich Mal připomíná Die Toten Hosen v aktuální formě. A naprosto boží rozloučení obstarává Wir Bleiben Drauf, která pasuje BÄM na silně návykovou desku.

[youtube id=“UcZuPq_gPBg“ width=“620″ height=“360″]

Čtrnáct nových skladeb pak doplňuje trojice největších hitů z prvního EP s názvem MOB. Nesmí chybět perfektní Hey Du, stejně jako našláplá Backstage a Krass Gut. V porovnání s novými skladbami je znatelná dřevnost EP, která je ale víceméně dána zvukem, nikoliv nasazením. Rozhodně na BÄM najdete dostatek písniček, které jsou schopné EP konkurovat.

Ano, dokážu si představit, že Schmutzki budou rotovat éterem, ale na rozdíl od jiných kapel vědí, kde je jejich místo. V nejvíc disco-punkových skladbách připomínají švédské The Sounds, v dlouhých kytarových plochách Franz Ferdinand, v rockově-stadionových věcech velikány Die Toten Hosen. A to jsou jména, na která já rozhodně slyším, a pokud vy též, debut od německých Schmutzki by vás neměl minout.

Info

Label: Four Music
Link: schmutzki.de
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Meine Party
02. BÄM
03. Rodeo
04. Kunst der Verdrängung
05. Risiko
06. Viel Spaß
07. Piss gegen den Wind
08. Letzter in der Disko
09. Überdose
10. Immer weiter
11. So ne Sorte
12. Panik in der Dizze
13. Erinner dich mal
14. Wir bleiben drauf
15. Backstage
16. Hey Du
17. Krass Gut

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button