LPRecenze

Scalp / Victims of Hate – Split

První zářez na vinylu – při čtení vzkazů kapely v bookletu i tiskovky k albu je tohle hlavní a neustále se opakující poznámka. Je téměř k neuvěření, že tak zažitým kapelám z podzemí mezi Prahou a Libercem zabrala cesta k jeho vydání přes 10 let aktivního hraní. Je ale znát, že ten čas zužitkovali ku prospěchu a veškeré své zkušenosti předali na desku, jednoduše řečeno vyhráli se do parády.

Scalp na svou stranu dostali pět nových songů plus přenahraný Bulvar Nation, který se původně objevil již na jejich splitu s Aorta. Přestože některé názvy naznačují jinak, všechny texty jsou čistě v češtině. Kapela napříč svou stranou prakticky střídá dva přístupy k písním – buď ostřejší a možná jednolitější, nebo výrazně melodický. Je asi dané, že na člověka na první poslech výrazněji působí Scalp v melodickém kabátu sudých tracků, až s dalšími a dalšími poslechy postupně chytá pod kůži ostatní songy a postupně v nich objevuje věci na první poslech neslyšené. Zvukově se kapela drží celkem klasického chaos punk zvuku, což jedině vítám, zvlášť v době po rozpadu všech klasických kapel, které ho před lety na naší scéně spolu se Scalp drtili.

Na druhé straně jsem po poslechu Scalp čekal podobně laděný syrový hardcore punk, místo toho se ale z beden ozval pořádně metalovo-crustový sound, který mě v kombinaci s ani na chvíli neubírajícím tempem otevírací songy Zvuk zvonů doslova posadil. Victims of Hate se svého prudkého tempa drží napříč většinou desky, za pomalejší můžeme označit akorát track Nekonečná řada čísel. Poslední píseň jejich strany Hour Between Dog and Wolf je navíc jedinečná tím, že má jako jediná na celém LP text v angličtině. Jinak vše dohromady funguje jak má, kytary připomínají chvílemi metalovější Wolfpack, vokály se většinu času drží hluboko s basou, a i když je to nečekaná změna s obrácením strany, tak jednoznačně příjemná.

Booklet sám o sobě je kapitolou pro sebe. Hlavní obálka s natištěnými černobílými portrétovými fotkami členů kapel je zasazená ve stejné tvrdší obálce, ve které jsou však vyříznutá okénka vždy střídavě na levou či pravou půlku obličeje a převázaná páskou s názvy obou kapel. Uvnitř se nalézá jednak velká karta s texty v češtině, fotkami kapel, informacemi a poděkováním od kapel, stejně jako menší kartu s anglickým překladem. A nutno neopomenout červený průhledný vinyl v jehož středu je místo popisu strany pouze fotka slepená z kusů fotek všech členů jednotlivých kapel. Přes občasné komplikace s vměstnáním všech věcí zpět do obalu nemám bookletu co vytknout a celkově můžu shrnout grafické zpracování jedině jako geniálně provedené.

Info

vydáno: 1. 10. 2017

Design: Mg Artwork, Recyklátor

Typografie a prepress: Recyklátor

Fotografie: Miloš Potužák

Tracklist

SCALP:

 1. Proti sobě
 2. GMO
 3. Den za dnem
 4. Bulvar Nation
 5. Odpor
 6. Vstát a jít

Victims of Hate:

 1. Zvuk zvonů
 2. Nekonečná řada čísel
 3. Genius loci
 4. Usmíření s Bohem
 5. Svobodnou budoucnost
 6. Hour Between Dog and Wolf

Související

Back to top button