Cz/SkNovinky

Šanov 1 a Jateční Ulice. Vychází dvojitá dávka teplického punku na deskách od PHR

U PHR Records právě vyšla vinylová alba dvou punkových skupin z Teplic. Album Music War od Šanov 1 a remasterované, jediné demo kapely Jateční Ulice vychází na vinylech vůbec poprvé.

Jateční Ulice byla kapela z teplické punkové líhně, která i přes neúčast na velkých porevolučních kompilacích nezůstala zapomenutá. Jateční Ulice má své kořeny už v roce 1986, kdy jako většina kapel začínala zkoušet v garáži. Postupně se prosadila nejen na lokální scéně, aby jako mnoho dalších kapel s podobným osudem brzy po změně režimu pohasla.

Hlavní silou Jateční Ulice jsou propacované melodie, promyšlené texty a zpěvné refrény. Ostatně v textech si kapela občas vypomohla i u našich básníků a došlo tak na zhudebnění nejen Františka Gellnera ale i K.H.Borovského. I díky tomu tak měla stylově blízko ke kapelám jako byla například kladenská Fabrika.

Jateční Ulice zažila po skromných začátcích slibný rozjezd a hlavně ve společnosti teplického Šanova 1 odehrála velké množství koncertů po celé republice. Však také se Šanovem byla kapela ve svých počátcích spojena i přes rodinné vazby, protože na kytaru hrál Jindra Uhlíř – bratr Radka ze Šanova. Po revoluci a personálních změnách pak v roce 1991 natočila své jediné demo Anarchy in Bohemia. Hned následující rok se kapela rozchází a tak toto jejich demo na dlouho zůstalo jedinou důstojnou vzpomínkou na kapelu vzájemně kopírovanou jejími fanoušky.

Kompletní demo doplněné o raritní bonusy nyní poprvé vychází v remasterované podobě u PHR Records na vinylové desce. Součástí alba je podrobný příběh kapely, texty i dobové fotografie.

Šesté studiové album Šanova z roku 2006 přineslo pro kapelu hned několik změn. Nešlo jen o změny v sestavě, kdy oproti původnímu albu zůstal jen šéf Šanova Nikita Boy Šantrůček. Kapela se také vůbec poprvé oprostila od velkých vydavatelů a desku připravila v naprostém DIY duchu. Album Music War totiž vzniklo ve vlastním studiu kapely a vyšlo na labelu, který provozuje právě Nikita Boy.

Kapela tak nebyla ničím omezená a vzniklo album, které je v mnoha ohledech nekompromisní. Hudba na pomezí punku, hardcoru a crossoveru doplněná o ostré a kousavé texty plné ironie. Šanov 1 na desce nabral druhý dech a následovalo jedno z nejúspěšnějších období v jeho historii. Zaposlouchejte se do starých hitů jako Dokonalá kráva, Narušenej nebo Ať v novém kabátu!

Music War vychází na PHR Records poprvé na vinylu. Remasterovaná nahrávka je k dostání na čtyřech barvách vinylu (všechny ve 125 kusovém číslovaném nákladu) a fanoušci, kteří si koupí všechny barevné verze obdrží navíc unikátní číslovanou plechovou ceduli Šanov 1. V nabídce je rovněž původní vydání na CD.

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button