LPRecenze

Sacrilege – Ambulance Station Squat, London, 1985 + The First & Second Demos

Když jsem někdy roku 1986 na burze ulovil flexi kompilaci Anglican Scrape Attic (desku vydanou pozdějším zakladatelem Earache Records) a poprvé ji doma položil na gramofon, okamžitě jsem našel svou novou oblíbenou kapelu jménem Sacrilege. O pár týdnů později jsem na burze mezi záplavou metalových novinek vyštrachal jejich čerstvý debut Behind The Realms Of Madness, což je dodnes jednou z mých nejmilejších desek, naprosto geniálně míchající punkové a metalové vlivy. Každopádně Sacrilege vydali ještě před deskou dvě kultem opředená dema, ukazující jejich prapůvodní punkovější tvář. Ta se stala předmětem několika pirátských vydání a nyní se konečně dočkala aktuálního oficiálního svěžího remasteru.

První demo vzniklé v listopadu roku 1984, téměř bezprostředně po té, co Damian a Tony odešli z The Varukers, hudebně v podstatě ještě pokračuje ve stylu jejich předchozí kapely, doplněného o Tamin štěkavý dívčí křik, který celku dává samozřejmě nový rozměr. Obsese metalem zatím jen nepatrně vystrkuje růžky z divokého hardcore punkového ataku, postaveného na skvělých rifech. Skladba Dig Your Own Grave skončila na skvělé kompilaci We Won’t Be Your Fucking Poor, vydané u Mortarhate Records.

O pár měsíců později kapela vypouští demo číslo dva. Prostupování metalu s punkem tu už dostává reálné obrysy a kapela definuje sound, který o málo později dovede k dokonalosti na své první desce. Tam ale stále spíše než o nazgůlech křičí o nespravedlnosti, pod Thacherové taktovkou, vzmáhajícího se neoliberálního kapitalismu, rasismu a zvrhlosti lovců. Dvě ze čtyřech skladeb na demu si ostatně na onu první desku najdou cestu. Skladby Bloodrun a Stark Reality jsou pro mě nesmrtelné divoké hity, kloubící v sobě hardcore punk, thrash metal a anarcho punkový étos.

Druhou stranu okupuje živák natočený na jaře roku 1985, takže základem repertoáru jsou stejné skladby. Zpestřením je tu studiově nerealizovaná skladba Blinding Panic, naplno odhalující hudební okouzlení NWOBHM. Úroveň zvuku má standardní nectnosti nahrávky z mixu v malém klubu. Kopák a zpěv dominují, zatímco zbytek je někde v pozadí. Nicméně výsledný efekt i tak srší energií a Tamin navztekaný projev dává celku náležitou šťávu. A Violation Of Something Sacred tu je stále ještě v instrumentální podobě, stejně jako na demu, verze se zpěvem si našla cestu až na první desku.

Jen o málo později sestavu Sacrilege doplní další uprchlík z The Varukers, takže si na fotce ze zadní strany obalu Another Religion Another War můžete akorát vystřihnout Rata a dosadit tam fotku Tam, ale to už je trochu jiná story, týkající se Behind The Realms Of Madness.

Nahrávky zrestauroval z práchnivějících kazet Kenko a dal jim celkem svěží tvář. Bicí včetně činelů jsou čitelnější a dynamika celé nahrávky je skvělá. Pokud jste se Sacrilege dosud nepřišli do styku a baví vás představa kapely znějící jako mutant The Varukers a raných Slayer, neváhejte ani minutu, punk s metalem dost možná nikdo nikdy více sexy nezkřížil.

[youtube id=“4BlbCovwIYE“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: unrestrecords.com
Rok vydání: 2019

Tracklist

1.       Apartheid

2.       Blind Acceptance

3.       Bloodlust

4.       Dig Your Own Grave

5.       Stark Reality

6.       A Violation Of Something Sacred

7.       Bloodrun

8.       Out Of Sight

9.       Blind Acceptance

10.   Blinding Panic

11.   Dig Your Own Grave

12.   Out Of Sight

13.   Apartheid

14.   Stark Reality

15.   A Violation Of Something Sacred

16.   Bloodrun

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button