LPRecenze

S.O.R. – Sistem organizirane regresije

V nedávno publikovaném rozhovoru Habi, majitel Ne! Records, deklaroval, že co se týče jugoslávské studnice punku, je vydavatelsky teprve na počátku cesty, a zde máme exemplární důkaz. Ten nás nasměřuje do Idrije, malého malebného slovinského městečka pod Alpami a zároveň místa, odkud pocházeli nepatrně starší Kuzle či Šund, ostatně z těch druhých v S.O.R. nějakou dobu působil basák Boris Čibej, jako záskok po dobu vojenské služby původního baskytaristy. Ovšem S.O.R. jsou o generaci dál a v jejich soundu rezonuje to, co se dělo od počátku 80. let v punkovém světě s příchodem nové vlny o poznání divočejší hudby.

S.O.R. jsou hardcore punk svým vyzněním nemajícím daleko ke kalifornským či britským záležitostem raných 80. let. Co je ovšem u S.O.R. signifikantní, je důraz na písničkovost a chytlavost tvorby v kontrastu k manickým hardcore útokům tehdejších lublaňských hardcore kapel, což je z dnešního pohledu pro mě velké plus, ale v intencích dané doby a generace mnohdy podobné kapely končily v kategorii „moc hardcore pro punks, moc punk pro hardcoristy“, ostatně to dokumentuje i citát v průvodním textu, pocházející z dobového fanzinu: „They don’t belong in hard core cathegory, because they play typical punk a la The Clash, but they are interesting enough to apppear at jamboree.“ Jenže je rok 2014, jsme o tři desítky let dále, kdy můžeme posoudit, co dokázalo obstát ve zkoušce časem, což písničky S.O.R. přesně tohle dokázaly. Skladby jako Protekcija živali, Utrujenost nebo Verbalni delikt, stejně jako spousta dalších jsou svěží a chytlavé i po všech těch letech.

[youtube id=“S-7ivdhQsRQ“ width=“620″ height=“360″]

Hudebně se vezou S.O.R. na podobné vlně jako jejich krajané Quod Massacre nebo Proces, což pro ty, kdož nejsou posedlí jugoslávským punkem, v podstatě znamená, že zní jako slovansky zpívaná verze mixu naprostých počátků Bad ReligionGBH a třeba Švédů Existenz. Vzhledem k tomu, že jsem k přirovnání neváhal použit trojici ze svých oblíbených kapel, je patrně nasnadě, že S.O.R. jsou v mém žebříčku poměrně vysoko. Navíc zrestaurování zvuku se podařilo obdivuhodně, a když to srovnám s několika písněmi, které jsem měl kdysi na kazetě, mám pocit, jako bych poslouchal jinou nahrávku. Album kompletuje tři demo nahrávky spolu s pár živými písněmi v nadprůměrné kvalitě. K tomu dostanete rozevírací obal a vnitřní přebal, kde najdete dobové fotky, výstřižky z dobového tisku týkající se kapely, a to spolu s hudební částí vytváří jakousi kompletní mozaiku a parádní historický dokument.

Skvělá deska pro ty, komu učaroval evropský hardcore punk 80. let a mají chuť vstoupit do dosud více méně neznámých vod.

Info

Label: nerecords.se
Rok vydání: 2014

Tracklist

 1. D.M.Č.S.
 2. Protekcija živali
 3. Manipulacije
 4. Žačetek po koncu
 5. Otok smrti
 6. Upanje
 7. Pofukan vojak
 8. Utrujenost
 9. Verbalni delikt
 10. Dons boste začel
 11. Manipulacije
 12. Množice
 13. Spomeniki
 14. Mrak
 15. S svojo glavo
 16. Protekcija živali (Live)
 17. Manipulacije (Live)
 18. Žačetek po koncu (Live)
 19. Spomeniki (Live)
 20. S.O.R. (Live)

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button