Rozhovory

RozpoR: Punková scéna je dnes často vyprázdnená, patetická, vykastrovaná, konzervatívna a konformná

Bratislavská klasika RozpoR aktuálne vydal nový album Radikálna ľudskosť a opäť je časovo aktuálny a prináša osvedčenú hudobnú stránku s priamymi textami. Album nahrávala ešte stará zostava a tak je aj čiastočnou bodkou za určitou dobou života RozpoRu. Gitarová stálica RozpoRu Datra hovorí o čom je album a aktuálna doba…

 

Aktuálne ste vydali nový album Radikálna ľudskosť. Prečo je potrebné, aby bola ľudskosť radikálna?

Vôbec nie je potrebné, aby bola ľudskosť radikálna. To je totálne nepochopenie posolstva a refrénu tej skladby. Posolstvo je to, že tie naše postoje, ktoré mnohí považujú za niečo radikálne alebo extrémne sú iba obyčajné ľudské postoje, aké má hocikto, len si to často neuvedomuje. Stačí byť ľudský.

Pre koho je teda bežná ľudskosť považovaná za radikálnu?

Pre hocikoho, od bežných ľudí cez políciu až po punkovú komunitu. Častokrát aj pre komunitu našich fanúšikov, ktorí RozpoR označujú ako radikálov, radikálnych a často práve preto sa im RozpoR páči.

Je teda dnešná punková scéna pre veľa ľudí radikálna a práve to ich priťahuje? Tvorí alternatívu? Lebo alternatíva dnes priťahuje množstvo ľudí, ktorí vyhľadávajú akýkoľvek boj proti mainstreamu…

Neviem či sa to dá generalizovať na punkovú scénu. Ja som hovoril čisto iba o RozpoRe. Skôr by som ale asi povedal opak – že punková scéna je dnes často vyprázdnená, patetická, vykastrovaná, konzervatívna a konformná a tým pádom aj neškodná. Ak chce niekto dnes bojovať proti mainstreamu, tak na to má množstvo aktuálnejších a vitálnejších foriem alternatívy ako zastaralý punk. Mimochodom, časť punku tvorí aj mainstream.

Áno a ľudia vyhľadávajúci alternatívu sa často priklonia skôr k rôznym konšpiráciám a iným radikálnym formám, ktoré útočia na mainstream..

Presne tak. Aj o tom je ale práve tretia skladba z novej dosky – Vyjebané Rusko. Niekedy tak rozmýšľam, že kde boli doteraz všetci títo ľudia, keď až teraz hľadajú alternatívu. To boli dovtedy so všetkým spokojní a teraz im zase odrazu všetko vadí? Lebo sa nepamätám, že by v 90. rokoch, ale aj neskôr boli na antifašistických alebo ekologických a iných demonštráciách a projektoch tie stovky ľudí, ktoré dnes ulietavajú na konšpiráciách a tvária sa ako strašná alternatíva…

Vyjebané Rusko je už geopolitický text. Kde je dnes vo svete istota? Vidíš ruský vplyv aj za fašistickými iniciatívami u nás a v Európe?

Na prvú otázku neviem odpovedať. A na druhú: dostali sa ku mne také informácie, že Putin sponzoruje napríklad francúzsky Front National a podobné spolky v EÚ. Bolo to dokonca aj v médiách, ale neviem, či je to pravda, neskúmal som to. O niečom takom som na Slovensku nepočul. Každopádne som proti tomu, čo Rusko dnes predstavuje, aj bez ohľadu na to, či fašistov sponzoruje alebo nie. Rusko stelesňuje koncentráciu spoločenských neduhov, ktoré máme aj u nás, ale tam v oveľa intenzívnejšej, masívnejšej a extrémnejšej forme.

Vnímaš to tak, že sa to dá už takto globálne zaobaliť, že Rusko je problém? Aj tam môže byť množstvo ľudí, ktorým to celé vadí…

Ale veď ja nehovorím, že problém je iba Rusko. Samozrejme, že sú tam ľudia, ktorým to vadí. Osobne ich poznám. Práve včera som si písal s bieloruskou kamoškou Olgou, ktorá pracuje v St.Petersburgu. Písala mi, že ekonomická a sociálna situácia tam sa stále zhoršuje. Stále viac ľudí blúzni o útoku skazeného západu na Rusko a vidí východisko v konzervatívnom nacionalizme a vyzdvihovaní prvku slovanstva ako niečoho lepšieho. Proste im jebe. Naša pesnička Vyjebané Rusko však nerieši ani tak Rusko samotné, ale skôr stále častejšie pro-ruské tendencie na Slovensku a ukazuje náš postoj. Sme jasne za orientáciu na západ a nie východ. Ako vraví Juraj Smatana – Rusko neponúka nič, z čoho by si mal nejaký členský štát EÚ brať príklad. Impresívna je snáď akurát jeho vojenská sila.

Ako si sa dostal k leso-ochranárom VLK? Podporuješ ich boj za zachovanie pôvodného lesa, či už v rezerváciách, ale aj všade inde na Slovensku? V prípade dreva z lesov sú momentálne, rovnako ako inde, silnejšie ekonomické výhody nad environmentálnymi…Veľa ľudí žije z toho, že ťaží alebo predáva drevo.

Už si ani nepamätám, ako som sa dozvedel o VLK-u, ale zdá sa mi, že to bolo ešte v 90. rokoch, približne počas ich kampane „Kúp si svoj strom“. Mávali infostánok na Poštovej v Blave. Áno, máš pravdu – mnoho ľudí vidí v lese iba kapitál vo forme predaného dreva. Ak som to správne pochopil, tak VLK sa snaží okrem iného ukázať les aj ako kapitál v podobe divočiny. Je tam síce dlhodobejšia návratnosť, ale pritiahne to turistický ruch, ktorý následne dlhodobo prináša zisk aj tým, ktorí teraz predávajú drevo. A hlavne – je to trvalo udržateľný projekt, na rozdiel od súčasného plundrovania. Keď si vyrúbeme väčšinu lesov, ostane tu rozjebaná polomŕtva krajina, ktorá už žiadnych turistov nebude zaujímať. Navyše kvôli erózii sa tu budeme brodiť v bahnotokoch, stále častejšie zachraňovať náš majetok pred záplavami a zároveň budeme trpieť nedostatkom pitnej vody. Jednoducho, veľmi kokotský život. Aj to sú totiž následky deforestácie.

Aktuálny album Rozporu je dostatočne názorovo vyhranený. Dnešná scéna je široká a množstvo kapiel sa skôr venuje zábavným témam, prípadne žiadnej problematike. Vnímaš dnes potrebu vkladať do textov názor ešte silnejšie ako v minulosti?

Záleží od toho, o akej minulosti sa bavíme. Ak to porovnávame s obdobím vzniku RozpoRu na konci 90. rokov, tak vtedy práve končila doba ultra angažovaného punku, takže sviežo pôsobili skôr odľahčené témy. Pre mňa je však názor v textoch dôležitý v akejkoľvek dobe. A vlastne nie len v textoch ale celkovo. Nemyslím si však, že dnes je nejaká špeciálna doba alebo že sa svet dostáva do nejakého „zlomového bodu“. Takémuto zdaniu ľudia radi podliehajú, ale predsa vždy je „nejaká“ doba, samozrejme ak sa nebavíme o vojne, hladomore alebo zásahu planéty Zem obrovským meteoritom. O tom je aj naša staršia skladba Nič nekončí.

Rozpor sa výrazne obmenil a dnes si z pôvodných členov ostal len ty. Môže Rozpor fungovať aj keby si sa ho rozhodol opustiť ty, alebo by tam chýbal hnací a ideový motor?

To je otázka skôr na ostatných členov RozpoRu. Myslím si, že každý je nahraditeľný.

Radikálna ľudskosť je oficiálne von, čo plánuje Rozpor ďalej?

Predovšetkým sa potrebujeme viac zohrať, pretože sme teraz v podstate ako nová kapela. V tejto zostave hráme cca pol roka. Robíme už aj nové skladby a na jednu z nich (Neďaleko od raja) plánujeme jednoduchý videoklip, ktorý vlastne uvedie nový RozpoR s Fabkom a Bedlom.

Radikálna ľudskosť bola nahratá ešte starou zostavou, kde ste to celé nahrali a mastrovali?

Rovnako ako predošlé albumy – v štúdiu na nástroje. Mastering robí zvukár a mašinka, my nie. Aby sme čitateľov nenudili – všetky informácie o nahrávaní sú na doske. Jediným ozvláštnením bolo nahrávanie banja. Rišo Cíferský to zvládol ako sa na absolútneho profíka patrí. Prišiel, bezchybne nahral pár verzií svojho partu, z ktorých sme vybrali najlepšiu a išiel na pivo. Úplný pán!

Související

Back to top button