EPRecenze

Rolf & Revoltörerna ‎– Demo EP

Další z magických vykopávek punkové archeologie je na světě. Pokud mě něco v posledních letech ve spojení s hudbou vážně baví, tak to je objevování do zapomnění upadlých kapel a nahrávek, které měly možná jepičí životy, ale i dnes je z nich cítit étos doby i mladická svěžest. To vše přesně reprezentuje čtyř písňové EP Rolf & Revoltörerna, z prachem zaváté minulosti, vykutané skladby vzniklé v letech 81 a 82 plné teenagerské proto-hardcore divokosti.

Rolf, jakožto ústřední postava kapely, byl v té době ovšem již ostříleným punkovým veteránem a v intencích svého rodného regionu jménem Hudiksvall i ikonou se zkušenostmi v kapelách jako The Källare, Dagens Ugdom, Faktor 4 a především pak geniálních Missbrukarna.

Deska do posluchače napere čtyři krátké a divoké kompozice syrového hardcore punku, ukotvené svým vyzněním v době svého vzniku a to se vším všudy. Kapela hraje rychle, přeřvaná kytara trochu vazbí a spratkovsky rozevlátý zpěv osciluje mezi hardcore punkovým křikem a otráveným deklamováním. Plus mínus minutové písně otočí dvakrát sloku a refrén a jde se od válu, bez kudrlinek a zbytečného natahování, přesně tak, jak to bylo příznačné pro toto pojetí punku. Stačí chytlavý motiv, přetlak energie a autenticita, vše ostatní je nadbytečný balast.

Přirovnání k Missbrukarna se vzhledem k sestavě samozřejmě nelze ubránit a Revoltörerna stojí jak časově, tak i stylově někde na půli cesty mezi jejich ranou tvorbou a ze řetězu utržené pozdější hardcore punkové kazety Krigets Gentlemän. Pokud pak chcete objasnit, kde pro své rify brali inspiraci dnes mezinárodně proslavení Totalitar, zbystřete pozornost. Najdete tu přesně ty postupy, které jsou definicí magie jejich tvorby, jen ve své embryonální podobě. Všechny ty kluky v Hudiksvallu odkojil stejný vzduch a stejná voda, aby se o nějaký ten pátek později jejich cesty protnuly, ale to už je trochu jiný příběh, patřící do jiné doby.

Kenkovi se v Communichaos studiu podařilo upéct a skvěle zrestaurovat pomalu trouchnivějící pásky, ale zub času si přeci jen poněkud vybral svou daň na závěrečné Snuff Movie.

[youtube id=“pnuZdqJZ_dw“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: http://www.skrammelrecords.se/
Rok vydání: 2017

Tracklist

1. ‚Overvakad tristess
2. Stressad & Pressad
3. Sitt still (Där du är)
4. Snuff movie

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button