Recenze

Retroprotest – Nová deska se starým obsahem

Název alba Nová deska se starým obsahem je jistě parafrází na článek „Nová vlna se starým obsahem“, který v březnu 1983 zveřejnil soudružský časopis Tribuna. Pod tímto článkem byl podepsán jakýsi Jan Krýzl, což ovšem bylo fiktivní jméno. Mnohem horší byl ale dopad tohoto článku na amatérské hudebníky. Stačí jen ze zmíněného článku zacitovat:

Primitivní texty spojené s primitivní hudbou, odporné šaty, provokující chování, oplzlá gesta, odmítání všeho normálního, barvení vlasů na zeleno, na modro, na růžovo, tetování hákových křížů, malování barevných pásů na obličej apod., to byl výsledek, který tato vlna přinesla. Nepříliš estetický a velmi často šokující i občany kapitalistických zemí, ale stále lepší, než aby mládež bojovala proti společnosti, která ji do bídy a beznaděje uvrhla. Protože »punkové« a jejich hudba v mnohém překročili »meze« únosné i pro kapitalistickou společnost a vymkli se svým podněcovatelům z kontroly, bylo třeba uvést vše na »pravou« míru. Místo tzv. punk rocku je šířena a propagována tzv. nová vlna, která se pokouší vrátit rock k původní hudební dokonalosti. Využívá se k tomu moderní techniky a klasických hudebních projevů a nástrojů. Hudba se mění, ale životní filosofie, kterou »nová« vlna rocku propaguje, zůstává stejná. V novém hávu je mládeži předkládán starý obsah.“ Resumé ponechám na vás, milí čtenáři.

Nyní, o více jak třicet jedna let později, parta stárnoucích nadšenců z jižních Čech vydává album, na kterém vzdává hold právě těmto ideově závadným kapelám. Retroprotest vznikl ze členů a ex-členů kapel Ucházím, Gride, Ukradená Straka of America, Dny, Noir a dalších. Jde především o poctu kapelám, které muzikanty hudebně a myšlenkově formovaly již někde na základní škole. Tehdy své vzory poslouchali z nekvalitně nahraných šumících kazet, ale uměli si vychutnat každý tón, každé slovo, každou píseň a každou nahrávku. A takových kapel i tehdy byla spousta. Na téhle vinylové desce jde pouze o určitý výřez, který kapela ze svých oblíbených songů presentuje. Jak sami, v dobře udělaném bookletu, píšou. Doslova je sere, že na některé skupiny a songy se z důvodů místa i času nedostalo. Ano, každý kdo si prošel kopírovaní pochybných punkových nahrávek a jejich poslouchání se zatajeným dechem, by si jistě sám vzpomněl na některé songy či kapely, které pro něj byly zásadní a které mu zde mohou chybět. Jenže o tom to není. Retroprotest počal svou existenci již v roce 2005, právě z potřeby oprášit tyhle zásadní „vály“ a předat jejich poselství dál.

Pokud budete remcat nad tím, že nějaká písnička tady chybí a vy byste zařadili něco jiného… Řeknu vám to na rovinu – Jděte do prdele! Udělejte si vlastní Retroprotest a přestaňte v duchu české povahy brečet nad rozlitým mlíkem, které ještě ke všemu není vůbec vaše. Pokud si přečtete seznam skladeb a původních interpretů, tak musíte být alespoň trochu spokojeni. Navíc je zde pro vás připraven pořádný bonus, protože některé songy zpívají původní zpěváci coverovaných kapel. A to hned v osmi případech! Mohl bych vám to samozřejmě prozradit, ale buď si tipněte nebo si spíš vinyl kupte. Pokud chcete mít alespoň představu, jak to téhle kapele šlape, tak si pod textem poslechněte celé album, které je však nazpíváno „pouze“ členy Retroprotestu, bez hostujících zpěváků z původních kapel. Instrumentální zručnost hudebníků je skoro ve všech případech mnohem větší, než byla v původních verzích. Přesto se nedočkáme nějakých velkých či nešetrných zásahů do léty prověřených kompozic. Však  i ony nahrávací podmínky jsou dnes někde úplně jinde. Takže jednotlivé písně než cokoliv jiného, dostaly spíše jen moderní háv, který jim sluší. Navíc je mnohem přístupnější pro současné posluchače než kolikráte již ony zmíněné nestravitelné šumící verze. Schválně si poslechněte třeba začátek na bicí v coveru Zóny A tady a na původní nahrávce. Zjistíte, že tentokráte kostry nesouložily na plechové střeše. A taková Zubatá má punková drive, jaký si vždycky zasloužila.

Existují různé způsoby, jak udělat cover verzi. Buď se držíte originálu v předem zajetých kolejích nebo začnete nějakým způsobem experimentovat. To kolikráte může dopadnout celkem katastrofálně. Tady se však bavím o pořádné úctě k originálu, čili v tomto případě se jedná o první zmíněnou variantu. Nemá cenu rozebírat jednotlivé skladby a hledat v nich minimální rozdíly oproti původním verzím. Každému, kdo někdy k tuzemskému punku přičuchl, by měla být většina zde nahraných skladeb důvěrně známá. A to, že vše ve vážném duchu odpálí Béďa Smetanů, považuji za velmi vtipnou metaforu. Tahle deska bude hřát jehlu vašeho gramofonu nostalgickými vývrtkami. Jedná se totiž o krásný počin, který si zaslouží pozornost. Už jen pro tu vášnivou úctu s jakou zúčastnění muzikanti ke skladbám přistupují. I od svých oblíbených kapel se často dočkáte předělávky, od kapely která je ovlivnila. Album Nová deska se starým obsahem je pomníkem postaveným československému předrevolučnímu punku. Jména kapel jsou zde tesána zlatým písmem na piedestal doby. Pokud je ti hochu, třeba zejtra dvacet, věř, že kvalitní punková produkce se tady dělala již mnoho let před tím, než jsi byl taťkovým spermoněm, který vyhrál běžecký závod k mamčiným vaječníkům.

Retroprotestu se povedla krásná pocta, která  se díky samotnému zpracování nemá za co stydět. Vždyť i ten obal je udělaný tak,  jak to kdysi bývalo zvykem a jak to podmínky dovolovaly… Vydavateli se povedl majstštych, který snad bude po zásluze odměněn zájmem fanoušků. Pokud Retroprotest vydal nahrávku po devíti letech existence, tak to nepovažuju za kalkul, který by jim měl přinést slávu tím, že budou kopat do mrtvol. Na zábavové hraní jsou v těchto luzích jiní experti.

Info

Rok vydání: 2014

Label: Papagájův Hlasatel Records

Čas: cca 32 min

Odkaz: http://bandzone.cz/_80584

Album si můžeš zakoupit zde.

Tracklist

01. Vltava – Bedřich Smetana

02. Zejtra je nám dvacet – KRITICKÁ SITUACE

03. Sehni hřbet – TELEX

04. Do boje! – HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY

05. Snad – F.P.B.

06. It´s Fucking World – NAŠROT

07. Amnestie – MICHAELS UNCLE

08. Depresia – DAVOVÁ PSYCHÓZA

09. Zubatá – PRAŽSKÝ VÝBĚR

10. Maniak – PLEXIS

11. Voják ve vězení – ŠANOV 1

12. Anarchistická – P.S.

13. Útok na špicu hitparády – ZÓNA A

Související

Back to top button