LPRecenze

Reptilians From Andromeda – Dialogues For Monkeys

Jednou z nejvýraznějších kapel vzešlých z Turecka jsou temně garage punkoví Reptilians From Andromeda založení bývalým kytaristou tamní punkové legendy Rashit.

Dík v Praze vzniklému vydavatelství Prof Sny Records máme skvělou možnost mít z první ruky vhled do alternativní hudební scény v Turecku, zemi, která krom toho, že stojí na rozhraní dvou kulturních světů, je zmítaná autoritativním režimem, návratem konzervativního náboženského fundamentalismu i v současnosti agresivně vedenou válkou. Prostředí, které na jednu stranu nepřeje nonkonformismu, na druhou stranu je jeho velice účinnou pohonnou hmotou.

Reptilians From Andromeda v relativně krátkém časovém odstupu od sedmipalce vydávají velkou desku, která na první pohled zaujme skvělým komixovým obalem z dílny výrazného kanadského kreslíře Darrena Merinuka. Rozjezd v podobě titulní písně je skvělý a výrazný hudební motiv se ideálně doplňuje s repetitivní textovou linkou. Na rozdíl od mnoha svých krajanů si jako výrazový jazyk zvolili angličtinu, která samozřejmě ve výsledku činí z kapely do značné míry velice západně znějící záležitost, kde se ve vlivech střetává špetka gotické temnoty s garage punkovými kytarovými motivy a skvělým projevem zpěvačky. Ta má v sobě suverenitu spojenou s ledabyle arogantním punkovým projevem s lehkou ozvěnou Courtney Love ve svém charakteru. Skladby jako Burning Inside nebo Don’t Stalk jsou přímočaře chytlavé a dokáží si posluchače záhy podmanit, jako ostatně celá deska od začátku do konce.

Reptilians From Andromeda se navíc nebojí vstupovat do politických témat a obouvat se do šířícího se náboženského konzervativismu turecké společnosti, o čemž ostatně vypovídá dost výmluvně hned titulní kompozice. I to jsou plus body k vnímání jejich jména a jsou tak jedním z nepřehlédnutelných pohrobků aktivismu istanbulského punkového podzemí devadesátých let.

[youtube id=“y9GsjuqrlPk“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: profsnyrecords.bandcamp.com
Rok vydání: 2018

Tracklist

1. DIalogues For Monkeys
2. Sweet’s Gone
3. Burning Inside
4. Don’t Stalk
5. More Than A Coke
6. Breath In (Breath Out)
7. Poison Darlin‘
8. Liar Liar
9. Blue Moonlight
10. All The Rabbits

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button