Magazín

Redakce Kids and Heroes doporučuje z line-upu Rock for People 2018

Máme pro vás první letošní díl letního seriálu, ve kterém vybíráme to nejlepší z line-upů českých festivalů. Čekejte velká jména, ale i zástupce domácí scény, kteří si zaslouží pozornost. A protože Rock for People startuje večírkem pro nedočkavé už v úterý 3. 7., začínáme s ním.

 

Touché Amoré (středa / 19:30 – 20:15 / Hangár stage)

Kvalita tvorby losangeleských post-hardcore šílenců Touché Amoré by se dala mimo jiné posuzovat i podle množství vydaných alb. Za jedenáct let existence vydali „pouhá“ čtyři plnohodnotná alba, samozřejmě řadu singlů, EP nebo split počinů, ale je vidět, že místo, aby sekali jedno album za druhým, dávají si raději záležet. Kapela jde do akce po hlavě, jejich screamo styl obletěl svět a i poslední singl Green napovídá, že na letošním ročníku Rock for People půjde o jednu z žánrově nejtvrdších kapel. I přesto, že Touché Amoré drtí ostrý post-hardcore, jsou dobře čitelní a poslouchatelní.

[youtube id=“3LHcaKf7mcc“ width=“620″ height=“360″]

The Vaccines (středa / 20:50 – 21:40 / KB Stage)

Britští The Vaccines jsou jednou z nejlepších kytarovek, jaké v životě můžete potkat. Písničky jako Post Break-Up Sex nebo I Always Knew jsou i po letech absolutně odzbrojující. Mix nostalgie, ublíženosti, outsiderství a rezignace v jejich podání jednoznačně funguje, nepůsobí strojeně a míra ztotožnitelnosti dosahuje maximálních hodnot. Po albech What Did You Expect From The Vaccines a Come Of Age přišli v roce 2015 s deskou English Graffiti. Dobrá práce, ale někam zmizelo to kouzlo, kterým kapela vždycky útočila na city. A teď, o tři roky později, je tu s novou řadovkou kouzlo zpět. V koncertním setlistu si z ní umíme představit kteroukoliv z jedenácti písniček, takže tu máme záruku, že vystoupení The Vaccines bude na letošním ročníku Rock For People našviháno hity.

[youtube id=“m4M7ydmvTzg“ width=“620″ height=“360″]

Smrtislav (středa / 20:50 – 21:35 / Kytary.cz stage)

Smrtislav. Nebo taky Tuzex. Sunshine, Vanessa. Milujete? My jo! S dlouhohrajícím debutem Notorickej samotář totiž zkombinoval právě dvě své (ex)plnohodnotné kapely a z každé si vzal to nejlepší. V souvislosti se Smrtislavovou ranou tvorbou často padalo jedno jméno. Kodym. Ve spojitosti s plnohodnotnou deskou to už může říct jedině člověk bez fantazie. Kodym? No tak to teda ne, díky. To, že Tuzex kňourá, jako by se právě probouzel se západem slunce v sametu s nedopitou lahví Vavřince, přece není to hlavní. Je to dark-popové, vamp-rockové, goth-dancové a roztomile pubertální. A kdo nebude mít ve středu dost, může si ho dát ještě druhý den odpoledne akusticky.

[youtube id=“IKwoVFqm8Ts“ width=“620″ height=“360″]

Basement (středa / 21:05 – 21:50 / Hangár stage)

Možná emíčkový venkovní gig léta. A ne, není řeč o emo vlně, kterou v současné pozornosti teenegerek drží jen hladové basetí oči Jareda Leta – na mysli máme opravdové emo hardcore, které vznikalo v průběhu devadesátek a na začátku nulté dekády v Americe. Kapely jako Sunny Day Real Estate, Mineral, HUM a další jsou už povětšinou minulostí, na řadě je parta, která táhne tenhle pro někoho mrtvý styl k širšímu zájmu. Basement. Britská partička kamarádů solí do otevřených ran, velmi ohleduplně. Budoucí legenda žánru, který ve své renesanci je dnes víc na očích a v uších než při svém vzniku.

[youtube id=“IJ-YWOja248″ width=“620″ height=“360″]

Enter Shikari (středa / 21:55 – 22:50 / Evropa2 stage)

Na první pohled nenápadná skupinka univerzitních studentů z britské prestižní vysoké školy. Na ten druhý už ale kapela, která v posledních letech dobyla bezpočet světových pódií a zároveň sbourala všechny žánrové hranice, do kterých ji kdokoliv postavil. Jasně, nové album The Spark už je tak trochu diskotéka a mosh na songy z ní už nikdy nebude takový jako na Juggernauts, pořád ale Shikari hrají muziku, která stojí za to. Zpěvné refrény, melodie, na které si zaskáčete, a taky ostřejší party, které vás proženou dokola. Mix electra, hardcore a rocku, kde se váhy převažují z jedné strany na druhou s každým songem, nezastavitelný proud energie hrnoucí se z pódia a zároveň i skvělé a hluboké texty. Kdo ještě Enter Shikari nezná, teď je ten nejvyšší čas se do toho pustit.

[youtube id=“9ymjcSvEyhk“ width=“620″ height=“360″]

Ivan & The Parazol (čtvrtek / 13:45 – 14:30 / Evropa 2 stage)

Jestli si někdo myslí, že Maďarsko nemá co nabídnout, pokud jde o kvalitní muziku, je na špatné adrese. Východoevropskou odpovědí na vlnu garážových rock’n’rollových kapel, jakými jsou White Stripes, The Hives nebo The Strokes, a zároveň navázáním na tradici klasiků, jakými jsou The Rolling Stones nebo byli The Doors a Jefferson Airplane, jsou právě maďarští Ivan & The Parazol z Budapešti. Krom garážového rock’n’rollu se nebojí psychedelie, bluesových nálad ani výletů do kabaretu, to vše umí zabalit do příjemně chytlavého indie kabátku. Jejich hvězda, zdá se, stoupá strmě vzhůru – krom v hraní v Maďarsku (festival Sziget) mají za sebou turné po celé Evropě a podívali se dokonce do Spojených států, kde si nejen zahráli naživo, ale natočili tam i nejnovější album.

[youtube id=“5udMsfoGxHw“ width=“620″ height=“360″]

Sixto Rodriguez (čtvrtek / 20:45 – 21:30 / KB stage)

Kultem kolem neznámé legendy z Detroitu jsme se zabýval už několikrát a jednou jsme viděli ducha z města i naživo. Sixto Rodriguez a jeho příběh a hudba nepřestávají fascinovat. Zatímco Bob Dylan je více básník než zpěvák a občas je jeho krákání dosti náročné, Rodriguez má dylanovsky zasněné texty, ale i dobrý hlas a sympatický projev. Pokud chcete objevit kouzlo skrývající se za touto tajemnou postavou, máte jedinečnou možnost – Sixto už není nejmladší a zdraví ho též pozlobilo. Slavný neznámý se po dvou letech vrací do Evropy a opět v době vlastních narozenin – letos oslaví šestasedmdesát let. Byla by velká škoda nezažít koncert básníka, kombinujícího hudbu, odkazující k éře hippies, s poetickými náladami – Rodrigueze lze jen velmi obtížně někam hudebně zařadit, toho musíte slyšet a zažít.

[youtube id=“sycW0zUQQXY“ width=“620″ height=“360″]

Ho99o9 (čtvrtek / 00:15 – 01:00 / Evropa 2 stage)

Šílená dvojka z New Jersey na vás pošle děs a hrůzu ve svém neobvykle surovém setu někde mezi hardcorem, rapem a nejtvrdší elektronikou, inspirovaném górovými bijáky. Akorát ta Evropa 2 stage nám přijde jako zabitý potenciál. V hangáru by tohle duo bylo rozhodně z paměti nevymazatelné – stejně jako jejich loňská deska United States of Horror. Tak nepřepalte start – ať ve středu neodpadnete ještě před půlnocí. Byla by škoda nechat si tuhle hypnotickou záležitost ujít.

[youtube id=“7saY1yWyWbc“ width=“620″ height=“360″]

Krang (pátek / 13:00 – 13:45 / Kytary.cz stage)

Skate punk, pocta devadesátkám, odkazy na spoustu filmů, videoher, ale i kritika rychlé módy, totalitních režimů nebo fundamentalismu. To všechno s lehkostí mixují na své letošní, v pořadí druhé desce moravští Krang. Už jejich debut byl tak trochu zjevením, vynikajícím způsobem přežvýkaný melodický hardcore punk, který o sobě ví, že není ničím objevný, a je srozumitelný současnému publiku. A i napodruhé jasně bodují s nahrávkou, který ční nad většinou tuzemských punkových desek, a především ve svém skatepunkovém subžánru nemají konkurenci. Upřímnost, s jakou Krang navíc přiznávají své vzory, je sympatická a výsledek je naprosto precizní, hitový, plný energie a navíc správně nerdovský. Zamilovat si je není vůbec nic těžkého, tak je v pátek neprošvihněte.

[youtube id=“3aDBMUTKQ-4″ width=“620″ height=“360″]

The Atavists (pátek / 14:50 – 15:35 / Kytary.cz stage)

Oslňují už z nahrávek, ale naživo je to tisíckrát větší bomba. Kapela, která je stejným dílem divná jako cool. The Atavists mají drajv, valivý zvuk, hajvsovsky našláplé písničky, ve kterých míchají blues, stoner rock, surf a rock’n’roll. Zatímco kytarista dává jeden skvělý riff za druhým, klávesák zuřivě mačká Farfisy nebo kýho čerta, basák jede prsty zboostrované linky a bubeník hraje naprosto přesně a účelně. Přesvědčte se sami.

[youtube id=“8c2C_U7QliE“ width=“620″ height=“360″]

The Rocket Dogz (pátek / 16:50 – 17:35 / Kytary.cz stage)

Věřte, že s prvním tónem nabroušený kytary a zaklapáním kontrabasu se v pátek odpoledne otevře peklo. Jako když vás vcucne pračka. Nebudete moc vydechnout. A až vás po posledním songu zase vyflusne, budete vyždímaný, ale nabitý energií. Koncerty The Rocket Dogz šlapou od začátku do konce, na to vemte jed. Letos oslavili Woody a spol. deset let na scéně, tak si je přijďte užít, protože v současné sestavě doplněné o bývalého bubeníka Degradace jsou silnější než kdy jindy.

[youtube id=“vwJdNzaBtM0″ width=“620″ height=“360″]

Stick To Your Guns (pátek / 19:50 – 20:40 / Evropa2 stage)

Stick To Your Guns si za 15 let existence udělali jméno po celém světě a jejich poslední album True Wiev je jen důkazem, že zaslouženě. STYG hrají hardcore a přesahem do metalcore, ostré vokály střídá čistý zpěv, který obzvláště vyniká v melodických refrénech. Mistrovství dosáhli STYG v práci s texty, které se nebojí opřít do vážných společenských témat, ale ani do slabostí v nitru jednotlivých členů kapely. “Každý si dnes myslí, že má pravdu, místo toho aby se podíval na realitu kolem a dal si pozor i sám na sebe,” kometuje zpěvák Jess Barnet poslední desku. Tu a mnohem více z jejich tvorby sii budete moct poslechnout na hradeckém letišti v pátek večer.

[youtube id=“SxHXdMmLxiA“ width=“620″ height=“360″]

Volbeat (pátek / 23:00 – 00:10 / KB Stage)

Dánští Volbeat jsou dnes jednou z nejúspěšnějších rockových kapel na světě. Myslíme opravdu rockových. Ne jako Nickelback. Vzešli z death metalu, do kterého frontman Michael Poulsen přidal lásku ke starému country, rockabilly a rock’n’rollu a hlavně svůj nezaměnitelný hlas. Elvis Presley, Misfits, Metallica – tři nejčitelnější vlivy v tvorbě Volbeat. Vznikla tak kapela, která je dostatečně tvrdá a kytarová, aby nadchla rockově zaměřené publikum, stejně jako dostatečně melodická, aby se líbila těm, které na festival doveze na zadním sedadle své Electra Glide chlapík, co odmítá zestárnout.

[youtube id=“vEN3mQ0ql30″ width=“620″ height=“360″]

Zeal & Ardor (pátek / 00:20 – 01:00 / Evropa 2 stage)

Obecně nemáme příliš důvěry k hudebním hybridům a pochybným crossoverům – většinou stejně dlouho nevydrží a málokdy skutečně fungují. O to větší bylo naše překvapení, když se na scéně objevil projekt Zeal & Ardor, založený švýcarsko-americkým muzikantem Manuelem Gagneuxem, majícím afroamerické kořeny. Celý projekt vznikl v podstatě „z hecu“, jako vtípek, když někdo nadhodil, že by bylo zajímavé zkombinovat black metal a černošskou spirituální hudbu, gospel. To, co vzniklo z muzikantského rozmaru, se ale převtělilo v nanejvýš zajímavý hudební projekt, označitelný jako avantgardní metal, a kdo se již s hudbou seznámil, může potvrdit, že kombinace satanistického black metalu a gospelu pro věřící se vydařilo. Slova zeal a ardor jsou mimochodem synonymy pro nadšení, entuziasmus.

[youtube id=“jlGBer0VoF8″ width=“620″ height=“360″]
Foto: Radek Holeš

Související

Back to top button