ČlánkyMagazín

Redakce Kids and Heroes doporučuje z line-upu Fluff Festu 2015

Přinášíme vám druhý letošní díl našeho letního seriálu, ve kterém vypíchneme to nejlepší z programu českých festivalů, na které se v redakci chystáme. Čekejte velká jména, ale i zástupce domácí scény, kteří si zaslouží pozornost, nebo zcela neznámé kapely. A protože Fluff Fest začíná 24. července, podíváme se mu do line-upu!

 

Danny

Ono to s tou zdejší scénou není tak strašné, pokud máte kapely jako Gattaca. Pojmenováni podle mého oblíbeného filmu mají pár týdnů venku svůj dlouhohrající debut. Po splitech s Flowers For Whores nebo Axidance se prezentují skvělou eponymní nahrávkou s ještě skvělejšími texty a Fluff Fest je první místo, kde bude deska k dispozici. Kouzelná angažovaná poetika, vychytané melodické linky s neproniknutelným zpěvem, ozvěny post-punku a crustu. Gattaca nejsou bezduchá sypačka; po jejich setu vám zůstane v těle spousta smutku, hněvu, úzkosti a tísně. Ačkoliv hardcore všeobecně úplně nevyhledávám, tohle strašně oceňuju. Ten přesah, ať už pocitový, nebo názorový, který tahle pětice má a navíc skvělou práci s češtinou. Nehledě na to, že si české texty Gattaca udržela i přes tak časté koncertování za hranicemi naší republiky. Tohle je pro mě nejsilnější jméno sobotního programu a vlastně celého letošního Fluff Festu.

Martin SuicideMiliony mrtvých fízlů, ty vole, tak to je teda punk název jak prase – to byla patrně první reakce mého šestnáctiletého já někdy v půli osmdesátých let při pohledu na obálku první desky Millions Of Dead Cops. To, co se následně vyřítilo z reproduktorů, mě za prvé posadilo na zadek a za druhé z těchto MDC udělalo jednu v mých nej kapel té éry. Vražedný koktejl rychlosti, zběsilosti, politického sarkasmu, doplněný o potřebnou špetku srozumitelné melodiky, znějící jako Dead Kennedys zrychlení přinejmenším na 45 otáček. O pár let později vstupujeme do nové éry a MDC na svém evropském turné hrají v rakouském Linzu, ne zas tak vzdáleném od mého rodného města, čas provětrat ještě svěží porevoluční pasport. Koncert v Kapu byl skvělý a po pravdě ačkoliv jsem MDC od té doby viděl Xkrát, již nikdy se tomuto zážitku nepřiblížili, ale stále je to ta stejná divoká kapela, která hardcore nejen hrála, ale také spoluutvářela, v době, kdy byl radikální i revoluční, a takovou je vlastně dodnes o desítky let dále. A co takhle něco mladší krve. Nervous z kalifornského Oaklandu hrají středně tempový hardcore punk s rify mnohdy znějícími jako by utekly z pod rukou Black Flag, Fang či Flipper. Nihilistický punk, občas úmyslně rozhašený a s ukňučeným zpěvem, občas nasmrádlým Dischordem. Tohle by mohlo být jedno z překvapení celého Fluffu.

Tony

Která z kapel v rámci scény o sobě může říci, že stála u zrodu nového hudebního žánru? 7 Seconds jsou jednou z prvních kapel, jejichž existence se spojuje s hardcorem. Tito klasikové a jedni ze zakladatelů žánru drtí hardcore punk již od roku 1980 a rádi se pohybují na pomezí žánrů, od melodického hardcoru, přes punk rock až po postpunkové ozvěny. Za neuvěřitelných pětatřicet let existence vydali hromadu demo nahrávek, EP, dlouhohrajících alb, objevili se na řadě kompilací a odehráli nespočet koncertů. Loni se v našich končinách objevili na festivalu Mighty Sounds, letos je máte šanci vidět právě na Fluff Festu. To tuzemská hardcorová parta Empty Hall Of Fame působí na scéně již od roku 2006. Vydávání alb v duchu DIY, nekonečné koncertování, kritické texty a rozumné postoje, to vše charakterizuje tuto rozjetou kapelu, která se kromě České republiky pohybuje i po Evropě a absolvovala dokonce turné po Brazílii. Pánové nedávno vypustili nový song God, který se objeví na split albu s Thalidomide. Pokud jste Empty Hall Of Fame prošvihli na Mighty Sounds, máte šanci to napravit na Fluffu!

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button