Magazín

Redakce Kids and Heroes doporučuje z line-upu Brutal Assault 2019

Je tu další díl tradičního letního seriálu s tipy na to nejlepší z line-upů festivalů, na které se v redakci chystáme. Tentokrát Brutal Assault, který startuje už 7. srpna. Na úvod všem doporučíme oficiální aplikaci festivalu – už teď můžete poslouchat kapely a sestavit si vlastní line-up nebo kouknout na mapu, takže se neztratíte v areálu a díky následujícímu přehledu ani v našlapaném programu.

 

Toska (středa / 14:55 / Sea Shepherd stage)

Ačkoli název evokuje skáčkovou kapelu, jedná se o instrumentální progresivně metalovou partu z Brightonu. Tohle trio přinese příjemný rozjezd na začátek festivalu. Na blast beaty času dost.

[youtube id=“ttVCQKdz56M“ width=“620″ height=“360″]

Eyehategod (středa / 19:50 / Obscure stage)

Eyehategod můžeme v klidu označit za klasiku žánru, mající i po několika dekádách stále devastující náboj. Na Brutal přivezou svůj nihilismem prosáklý rock z močály obklopeného New Orleans. Divný mix sludge, Sabbathů a Death. Je nám z toho divně už teď.

[youtube id=“VepTkVmh-WA“ width=“620″ height=“360″]

Coven (středa / 22:30 / Obscure stage)

Totální bomba. Jsou to ty úplně první satanisti a vlastně zakladatelé náboženského black metalu, jak ho známe dneska, i když úplně ne po zvukové stránce. Bez téhle kapely by nebyl Abbath ani Fenriz a mohli bychom si tak možná zpívat celej rok „Byla cesta, byla ušlapaná“. 

[youtube id=“7wGs_tIRINU“ width=“620″ height=“360″]

Decultivate (středa / 02:15 / Obscure stage)

Je dobře, že poslední roky dostávají na Brutalu víc prostoru i aktuální jména tuzemské scény. Za nás palec vzhůru, zvlášť za tuhle sebranku, která se se svojí tvorbou vůbec nemaže. Jejich chaotický hardcore je daleko za hranicí s českou vlajkou na půl žerdi. Takže než definitivně zalezete na tři hoďky do spacáku… chcípnete.

[youtube id=“Eu2Uz-8UzX8″ width=“620″ height=“360″]

Diablo Swing Orchestra (čtvrtek / 12:55 / Sea Shepherd stage)

Návštěva z Mighty Sounds. Zvrácená ďábelská tancovačka, proč ne. Přejeme příjemné čtvrteční probuzení k vyprošťováku.

[youtube id=“WU1dtLsNHSQ“ width=“620″ height=“360″]

Walls Of Jericho (čtvrtek / 16:30 / Jägermeister stage)

Každý, kdo se trošku zajímá o tvrdší či rychlou kytarovou muziku, si dokáže představit co znamená NY hardcore, kalifornský punk či disbeat z Portlandu. Tady stačí říct Wes Keely. Před takřka dvěma dekádami byla jako růže mezi trny. Teď je to ona, kdo bodá.

[youtube id=“LFvoS9V-7ys“ width=“620″ height=“360″]

Lionheart (čtvrtek / 18:45 / Obscure stage)

Pokud vám z Walls Of Jericho zbudou jiný zuby než moudrosti, dovymlátit si je můžete na jedné z neoblíbenějších pure hardcore kapel současnosti. Macho lopata Lví srdce neuhýbá z tradice tupé mlátičky ve středním tempu a rozhodně z vás vyždímá ty zbytečné ampule Jégra.

[youtube id=“Zd_Wsjq2ljc“ width=“620″ height=“360″]

Sodom (čtvrtek / 18:50 / Sea Shepherd stage)

Klasika pro thrash metalové puristy i zásadní zdroj inspirací pozdějšího skandinávského black metalu, to jsou němečtí thrash metaloví veteráni Sodom. Syrovost jejichž raných nahrávek adoroval Euronymus i tisíce pubescentních thrash metalistů po celém světě. O pětatřicet let později jsou Sodom klasikou s poctivou dávkou titulů v diskografii, kterou stojí za to nepropást na pódiu.

[youtube id=“7Es5mgT6Xag“ width=“620″ height=“360″]

Sick Of It All (čtvrtek / 19:50 / Jägermeister stage)

Vidět “Sikofky” je povinnost. Legenda, která má stále co říct čím dál tím víc unavené mládeži. Hardcore klasika z doby, kdy melírované číro, odrbané vansky, kraťasy, ponožky pod kolena a potítka i na krku znamenala vypotit duši.

[youtube id=“9WS96EY_fEM“ width=“620″ height=“360″]

Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip (čtvrtek / 20:00 / KAL stage)

Domácí psychedelická kapela Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip si na Brutal připravila speciální show a představí nové skladby. Nenechávají nic náhodě, tak se přijďte přesvědčit, jestli si tahle maskovaná parta získá publikum v černém.

[youtube id=“K9aFzxq7lmA“ width=“620″ height=“360″]

Daughters (čtvrtek / 21:10 / Obscure stage)

Noise rocková parta Daughters nás svou poslední deskou zaujala natolik, že je máme jako jedno z největších lákadel letošního Brutalu. Ze změti hluku vylézají nápadité kytarové linky, ale hlavně čekejte agresivní hlukovou masáž. Přijďte se taky přesvědčit, jestli jsou zvěsti o divokých vystoupeních pravdivé.

[youtube id=“yFYz9W_ErhM“ width=“620″ height=“360″]

Meshuggah (čtvrtek / 21:55 / Jägermeister stage)

Pořádná porce matematiky, divných rytmů a kytar. Těžko uvěřit, že to tahle kapela táhne už od konce osmdesátých let a pořád má co říct. Mimochodem, zlí jazykové tvrdí, že ta polyrytmie je kód volání o pomoc.

[youtube id=“zg2076b5Lqc“ width=“620″ height=“360″]

Windhand (čtvrtek / 22:50 / Octagon stage)

Letos stoner rock zastupují hlavně Electric Wizard, ale na Windhand se těšíme možná i trochu víc. Navíc tahle temná richmondská kapela s vokalistkou má v diskografie stále čerstvou loňskou desku Eternal Return. A možná si při stoner/doom tempu i odpočineme od všech těch sypaček, na které se letos chystáme.

[youtube id=“ziZ9w5OiyKo“ width=“620″ height=“360″]

Discharge (čtvrtek / 00:45 / Obscure stage)

Kapela, která na počátku osmdesátých let v mnoha ohledech redefinovala punk. Po návratu na pódia a s aktuálním zpěvákem se nadechla k novému životu, což dokazuje jak vitalita nových nahrávek, tak i energie, kterou prezentují na živých vystoupeních.

[youtube id=“BlGTzVUmEhE“ width=“620″ height=“360″]

Carpenter Brut (čtvrtek / 01:10 / Sea Shepherd stage)

Odbočky od tvrdého metalu vítáme a synthwave můžeme. Po dvou ročnících s Perturbaturem bylo třeba tu diskotéku trochu změnit a tohle byla jasná volba. Těšíme se na osmdesátkovou estetiku toho nejhoršího kalibru a tančící metalisty.

[youtube id=“er416Ad3R1g“ width=“620″ height=“360″]

Čad (pátek / 12:15 / Sea Shepherd stage)

Další z československých kapel, na které se fakt těšíme. Thrash metal, hardcore a hodně bohatá diskografie, ze které budeme zakusovat k pátečnímu obědu.

[youtube id=“gwWXrlVtEG0″ width=“620″ height=“360″]

Destruction (pátek / 17:05 / Jägermaister stage)

Klasika klasik německého thrash metalu, první tři desky svou syrovou divokostí odrovnají kde koho. Samozřejmě je rok 2019 a tihle pánové už dávno nejsou poďobaní pubescenti ověšení změtí kulometných pásů, ale to jim nic neubírá na nespoutané thrash metalové energii.

[youtube id=“jc5uyQYLaVc“ width=“620″ height=“360″]

Wolfbrigade (pátek / 18:40 / Obscure stage)

Švédští hardcore punks Wolfbrigade asi nepotřebují zevrubnějšího představování. Jejich vystoupení i desky srší energií a vztekem, což bez pochyb předvedou i v pátek večer na Obscure stagei.

[youtube id=“6rBQYGnxqe8″ width=“620″ height=“360″]

Agnostic Front (pátek / 19:50 / Sea Shepherd stage)

Vážně musíme něco psát? Král i královna lopaty. Pokud už nejste léty ořezaný moshpiter s olověnými destičkami na holeních, zůstaňte radši ve stanu a poslouchejte něco milého. Dělnická radost by vás semlela tak, že by vás nechtěli ani do číze na McDrive ve čtyři ráno na Rozvadově. Takže? Gotta Gotta Gotta Go.

[youtube id=“7Mn1WN5yeag“ width=“620″ height=“360″]

Hellhammer – Triumph Of Death (pátek / 01:10 / Jägermaister stage)

Hellhammer jsou kultovním jménem se vším všudy. Vydali demo a jediný dvanáctipalec, aby se následně přetransformovali v Celtic frost a svou špinavou nespoutaně temnou primitivitou inspirovali generace metalových i crust hardcore punkových kapel. Triumph Of Death – Hellhammer je jedinečným projektem zakladatele kapely Toma G Warriora, který jím unikátně oživil tvorbu kapely, jež stála na počátku jeho kariéry.

[youtube id=“RoWNixcrP2U“ width=“620″ height=“360″]

Violator (sobota / 15:45 / Sea Shepherd stage)

Aktuální brazilský thrash metal v tom nejlepším slova smyslu. Chytlavý, agresivní, divoce nespoutaný, plný syrové energií čerpající z osmdesátkových žánrových klasik, dochucený nezaměnitelným latinsko-americkým temperamentem.

[youtube id=“DmU3e84nVC0″ width=“620″ height=“360″]

Ved Buens Ende (sobota / 19:55 / Obscure stage)

Tohle je teda snad nejdivnější kapela, co kdy na Brutal Assault byla. Jestli je něco avantgarda, tak tohle. Těšíme se na jedinečnou příležitost, protože Ved Buens Ende nehrají často – letos pouhé čtyři koncerty.

[youtube id=“EHNj3EF9HW4″ width=“620″ height=“360″]

Carcass (sobota / 00:10 / Jägermeister stage)

Britští Carcass jsou jedni z první vlny britského grindcore, kteří se záhy vyprofilovali výrazně metalovým směrem a už na počátku upoutali pozornost svou v patologii inspirovanou lyrikou. Jejich desky z první půle devadesátých let jsou dnes žánrovou klasikou a jejich pojetí metalu má svou výrazně osobitou tvář.

[youtube id=“5KKYJD09qCk“ width=“620″ height=“360″]

Midnight (sobota / 00:50 / Obscure stage)

Midnight z amerického Ohia jsou skvělou ukázkou prolnutí punkové energie, metalu a posedlostí odkazem Motörhead. To vlastně může jako doporučení stačit. Jejich desky jsou čirou esencí podzemního metalu, ve kterém rezonují Venom, Discharge, Tank nebo Beowulf, přenesení do nového milénia, s aktuální silou i energií.

[youtube id=“YFASYInw-Yk“ width=“620″ height=“360″]
Foto: Radek Holeš

Související

Back to top button