Magazín

Redakce Kids and Heroes doporučuje z line-upu Brutal Assault 2018

Je tu další pokračování tradičního letního seriálu, ve kterém vybíráme to nejlepší z line-upů českých festivalů, na které se chystáme. Čekejte jak velká zahraniční jména, tak i menší ryby nebo tipy na domácí kapely. A protože letošní, už teď vyprodaný, Brutal Assault vypukne už ve středu, došlo i na něj.

 

Shelter (středa / 16:30 / Metalshop stage)

Psát legendární je asi zbytečné. Při výčtu všech těch jmen napříč žánry je jasné, že prakticky každá kapela v našem výběru bude buď legenda, nebo na ni bude mít alespoň zažádáno. Asi nejmíň profláklou nutností jsou newyorští Shelter. Tahle kršňácká hc kapela posunula NYxHC muziku ještě o stupínek dál. Vznikli v roce 1991 a vydali nepočítaně desek a singlů, ať už Revelation, Equal Vision nebo pod Victory… a v jejich bandě se vystřídali desítky muzikantů ze spřátelených kapel jako H2O, Bold, Versant či Shiny Toy Guns. Jejich poselství je chytlavé, našláplé a určitě budou v té záplavě pentáčů a mániček jejich vyleštěné hlavy celkem osvěžujícím zážitkem. Záplata za Good Ridance či Dag Nasty.

[youtube id=“0ZaZ46YoimU“ width=“620″ height=“360″]

Wisdom in Chains (středa / 19:35 / Metalgate)

Wisdom in Chains. Přesně, další ze spousty amerických hardcore kapel, tak co na ní může být vůbec speciálního? Hlavně to, že nezní tak stejně nezajímavě jako většina jí podobných kapel. I přestože většina tvorby je už dost usedlická a kapelu tvořej samý nadšený pantátové, co vám budou zpívat o svejch dětech a domově, tak si zde především po hudební stránce přijdete na zajímavou melodickou hc/punk jízdu, která, přestože neubírá volume, se nebojí vymanit ze skomírajícího typického NYHC tempa. Takže pokud můžete i víc než jen ohranou lopatu plnou breakdownů, tahle skvadra určitě stojí za zkoušku.

[youtube id=“FqQye1KUiXM“ width=“620″ height=“360″]

Lvmen (středa / 22:00 / Oriental stage)

Pořád dokola. Česká kapela, kterou za průkopníky svého žánru vnímají i lovci mamutů a snad i na Marsu. Brutální kravál valících se hlukových stěn, které porazí. Věřte, že tělo padá jako poslední. Naléhavý a extrémně destruktivně sugestivní sludge hard core, stojící na propojení muziky, projekce a vložených samplů z filmů převážně z éry “zlatá šedesátá”. Pokud vám Neurosis přijdou moc heroin, zkuste tohle. Teda pokud jste doteď byli zalezlí na tureckých diskotékách a vůbec netušíte, o co jde.

[youtube id=“hy2iDjXkCKs“ width=“620″ height=“360″]

H2O (čtvrtek / 15:50 / Metalshop stage)

Vypsat kde všude a s kým tahle newyorská hardcore-punková parta vyznávající filozofii straight edge hrála a kolik toho od roku 1995, kdy vznikla, už vydala, by bylo na delší samostatný článek. Každopádně ať se objeví kdekoliv na světě, čeká na ně pod pódiem ve většině případech narvaný kotel natěšených fanoušků, kterým na oplátku servírují strhující podívanou, často zakončenou jevem, při kterém šediví nejeden sekuriťák, který má na starost, aby nikdo nepovolaný nelezl na pódium. A i když jsou hvězdy svého žánru, přesně tohle zpěvák Toby a spol. chtějí a milují – kontakt s publikem! Kdo viděl např. záběry na YT z Groezrocku 2014, ví, o čem mluvíme. Na festivalu Brutal Assault to zřejmě kvůli zábranám před stagí až sem nedojde, ale i tak se můžete těšit na hodně pekelnou jízdu!

[youtube id=“c1kgZLgWpb8″ width=“620″ height=“360″]

Ravelin 7 (čtvrtek / 19:45 / Oriental stage)

Letošní line up je o něco víc prošpikovaný cz jmény, a to kvitujeme. Rozhodnutí poslat do lidí i tuhle partičku složenou z různých živlů ze severních a středních Čech je odvážný tah. Ravelin 7 jsou jednou z nejvýraznější skupin, která byla v průběhu nulté dekády důsledkem velkého třesku zapříčiněným už zmíněných Lvmen. Thema 11, Časostroj, Made By The Fire, Terryho noha a Ravelin 7 byla asi nejsilnější sestava, kterou registruji, každá kapela jinak, avšak s podobnou apokalyptickou náladou. Ravelini poslední desku vydali před sedmi lety. 7 kroků po zamrzlé řece byla jednou z nejočekávanějších a nejzajímavějších. Jako by dodatečně zrekapitulovala nultou dekádu a nonšalantně ji poslala do propasti dějin. Asi nejpodivnější a nejprogresivnější screamo hc kapela u nás.

[youtube id=“izMTQlBP8m0″ width=“620″ height=“360″]

Converge (čtvrtek / 00:15 / MetalShop stage)

Mazáci z Bostonu, teda ze Salemu, jak tvrdí wiki. Zkuste se na to po koncertě zeptat Jacoba, jak je to s tím Bostonem, schválně, co vám na to řekne. Pokud mu ještě nepovolí svaly po celém těle, nejspíš z vás udělá jen prášek do pečiva, a to pouhým pohledem. Jedna z nejbrutálnějassaultálnějších kapel současnosti. Kdekdo je už odepsal, jenže nene – tahle krvežíznivá bestie vydala na sklonku loňského roku The Dusk in Us, která mnohým vymlátila pochybnosti z huby, no a těm nejotrlejším musely z čerstvého EP Beautiful Ruin slézt nehty z končetin. Kraválový metal hardcore na špičce ledovce. Nenajdete šílenější jízdu. Král je mrkev. Ať žije králík.

[youtube id=“pVcps1MQgrg“ width=“620″ height=“360″]

Ministry (pátek / 22:00 / MetalShop stage)

Al Jourgensen je prapodivná postavička, ale tak to v těch tvrdých amerických a navíc populárních kapelách bývá. Tahle elektro thrashová industriálka byla původně jen one man show. V půlce 80. let už ale jezdili a vydávali desky jako kapela. Kontroverzní songy a vystoupení, drogové úlety a totální fuck of kapelu proslavilo snad víc než jejich hudba. Alovi je dneska takřka 60 a dost možná je to jedna z mála šancí ho takhle skoro za barákem vidět.

[youtube id=“kjEC49hTitI“ width=“620″ height=“360″]

Rolo Tomassi (sobota / 18:30 / Metalgate stage)

Nejen kulty a legendy, ale i zajímavé a nadějné kapely nabízí letošní line up. I když Rolo Tomassi nejsou zas tak noví, první záznam vydali už před deseti lety, ale do podvědomí většiny se dostali až letošní deskou Time Will Die And Love Will Bury It, kterou mnozí půl roku dopředu ohlašují jako desku roku. Tahle britská experimentální fůze všeho je to, co na tvrdé a emotivní kytarové muzice obdivujeme, za doprovodu nejrůznější samplů, vazbení, krabiček, ale i čistých a nezkreslených zpěvových linek. Jo a ten řev má na starosti žena.

[youtube id=“HhcF-3wBlEw“ width=“620″ height=“360″]

Wiegedood (sobota / 02:00 / Metalgate stage)

Wiegedood je jedno z těch méně známých jmen letošního ročníku Brutal Assault. Přesto stojí za pozornost. Tříčlenný black metalový projekt z Belgie je součástí Church of Ra, uskupení hudebníků a kapel, mezi něž patří i dobře známé skupiny jako Amenra nebo Oathbreaker. A právě v těchto kapelách také členové Wiegedood působí. Kapela, jejíž jméno je do češtiny možné přeložit jako „Smrt v kolébce“, vydala zatím tři alba. Všechna nesou název De Doden Hebben Het Doed. Přijďte si v sobotu nad ránem poslechnout, jak se dělá black metal bez basy!

[youtube id=“j5fECeGxkEw“ width=“620″ height=“360″]
Foto: Radek Holeš

Související

Back to top button