LPRecenze

RECENZE: Šanov 1 – Acid Mouse LP + Stejný krysy jako kdysi LP

Máme tady již třetí recenzi na nějakou nahrávku Šanov 1 v tomto roce a navíc je to recenze hned na dvě alba najednou. Desky z let 2002 a 2003 vydalo zároveň super aktivní vydavatelství PHR Records a nyní je na čase mrknout se jim na zoubek.

Nahrávky vznikly po několikaleté odmlce, kdy Šanov 1 spočívali v limbu, a faktem je, že dík několika mizerným koncertům, které jsem v té době viděl, jsem nahrávkám v době vzniku nedal ani špetku šance. S dvacetiletým odstupem se nyní točí na mém gramofonu, na kterém si zažívají svou premiéru. Šanov 1 se vrátili na pódia v sestavě, kde z původní kapely zbyl jen a pouze její středobod Radek Šantrůček, nezaměnitelný frontman, dávající jí specifický charakter.

Acid Mouse

Comebacková Acid Mouse startuje elektronickou titulní skladbou, sloužící spíše jako intro. Ve stejném duchu pokračuje i následující Matrix, kterou je de facto utrpení vůbec přežít. To je opravdu prakticky neposlouchatelný moment. S třetí Na kolenou konečně přichází ke slovu „konvenční“ tvorba. Navrátivší se Šanov 1 tu staví na lehce metalem načichlém zvuku a chytavých punkových motivech. To stejnou měrou platí i pro svižnou Kámen na kameni. Kapela předvádí rozjuchaný český punk s nezaměnitelným Šantrůčkovým kňučákem a v jeho případě, patrně vždy, nutnou příměsí peprných obratů. Tak jako na předchozím albu, jsou tu i odkazy devadesátkového heavy rocku, čehož exemplárním příkladem je výrazně společensky kritická Nebudem. Hudebním pojetím to není můj šálek čaje, ale text si udržel až překvapivou aktuálnost.  Dalším z výrazných okamžiků je svižná Očima jiných nebo Svět na prodej se šarmantně od Dead Kennedys okopírovanou kytarovou vyhrávkou. Po ní následující Inside The Box má až nečekanou sílu ve svém melodickém punkovém základu i textovém sdělení.

Šanov 1 během své klinické smrti v kryptě ztratil mnoho za svého divokého frenetického hardcore punkového projevu, ale Šantrůčkův projev neubral nic na své expresi a co víc, kapela dokázala vyseknout až nečekaně pěknou řádku jedovatých punkových vypalovaček. Což platí zvláště pro pohled toho, kdo si s prvním poslechem dal na čas.

Stejný krysy jako kdysi

O rok mladší je deska Stejný krysy jako kdysi s poněkud vizuálně nemastným neslaným obalem. Je natočena s opět novým kytaristou a její vložení na gramofon je, stejně jako u předchůdce, mým premiérovým setkáním s nahrávkou.

Celou desku startuje až překvapivě svěží a výrazná oslava nihilismu Je mi to jedno. Šanov 1 tu ale o poznání více akcentuje svou heavy rockovou tvář, spojenou s nezaměnitelných zpěvem. Ty někdy relativně fungují, v určitých okamžicích jsou ale de facto nesnesitelné. To vrcholí desátou Taniny, ve které Šanov 1 atakuje úroveň trapnosti Vildy Čoka a ta je v pravdě specifická. Ale i zde se opakovaně zjeví zaznamenání hodná hardcore punková kompozice, jakou je třeba Zlatý cihly. Vše ale na závěr zazdí Robertkova zpověď s patrně rádoby vtipným textem, který lze popsat jako pokus o něco, čemu by se dalo říci „porno rock“. :))

Po zvukové i hudební stránce je album dynamickou koláží a dá se říci, že v zásadě rozvíjí stylové směřování „nového“ Šanova, jen tu výrazně ubylo svižných punkových vypalovaček na úkor temnějších kompozic v pomalejších tempech, pro které ale měla kapela slabost od počátku. Zde v nich ovšem ještě více dominují metalové vlivy než tomu bylo kdykoliv v její minulosti.

Z obou desek mám poněkud smíšené pocity, ale ty jsem vlastně měl z tvorby Šanova 1 vždycky. Zároveň jsou tu momenty, přinášející příjemné překvapení, kterých je o poznání více na starší Acid Mouse. To je vlastně dostatečným argumentem, proč je dobře, že se konečně dočkaly svých LP edic.

Label: PHR Records

Acid Mouse
Rok vydání: 2022 / 2002

 1. Acid Mouse I.
 2. Na kolenou
 3. Kámen na kameni
 4. Nebudem
 5. Očima jiných
 6. Barvy
 7. Vším čím jsem – Acid Mouse II.
 8. Matrix
 9. Kudlanky
 10. Svět na prodej
 11. Inside The Box
 12. Nikdy neříkej nikdy
 13. Se těšíme
 14. Sv. otče

Stejný krysy jako kdysi
Rok vydání: 2022 / 2003

 1. Je mi to jedno
 2. Stejný krysy jako kdysi
 3. Pro lepší pocit
 4. Sex po telefonu
 5. Naser si
 6. Světa lék
 7. Nová Amerika
 8. Ukolébavka pro maličkou
 9. Otčenáš
 10. Taniny
 11. Zlatý cihly
 12. Robertkova zpověď

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button