Recenze

RECENZE: Izurewara – Ať tyhle světy padnou

„Ať tyhle světy, co nejdřív padnou. A s nimi všichni, kteří jim vládnou.“

Necelý rok od vydání třísongového dema vypouští brněnská Izurewara, nyní už jako plnokrevná čtyřčlenná kapela, své debutové EP Ať tyhle světy padnou. Sestava, ve které najdeme členy Kruhů, Filthyminds a již neexistujících Ratpack, vměstnala na nahrávku čtveřici skladeb. Čtveřici metalových skladeb s prvky hardcore punku a depresivně-agresivní náladou.

Celý proces vzniku nahrávky držela kapela pevně ve svých rukou. Věrni DIY přístupu si Izurewara vše nahráli, zmixovali a do finální podoby vyladili sami. Výsledkem je, že má Ať tyhle světy padnou zvuk, který určitě není dokonalý, ale je ve skvělé symbióze se skladbami samotnými. A také jde naproti dominantnímu prvku kapely – zpěvu a textům.

V podstatě všude, kde se na EP objeví Loydův řev, je jasně v popředí. Jeho hlasový projev je živelný a autentický. Na několika místech možná malinko ujede, ale vtahuje do poslechu a sem tam překvapí zajímavou barvou nebo frázováním. I v těch nejhrubších partech navíc zůstávají srozumitelné texty, které očividně nevznikaly jenom jako doplněk k hudbě, ale aby byly jejich myšlenky vyslyšeny.

Propůjčit dočasně sám sebe na pár chvil. A křičet bezhlasně abys je nevzbudil.“

Samotná hudba je poměrně agresivně laděná. Vpřed ji kromě přesné rytmické sekce pohání zejména kytara se správně ocelovým tónem. Zvuk Izurewary je kompaktní a dokáže pořádně zatlačit na sluchový aparát. Ať už ve výbušné podobě padesátivteřinové skladby Ať tyhle světy padnou, nebo jako silně atmosférický a vygradovaný konec v závěrečné Nikdo z nich si nevzpomíná.

Ať tyhle světy spadnou nabízejí 13 minut hudby, která vás vtahuje do sebe a dává neodbytný pocit, že byste s ní měli nějak interagovat. Ať už mlácením pěstí do zdi tam, kde Izurewara přišlápne plyn k podlaze, nebo jen pohupováním hlavou v mezihře s mluveným slovem ve třetí O krysách a vlcích. Díky chytlavé intenzitě, kratší stopáži a celistvému dojmu, kterým EP působí, nabízí Izurewara debut, který vám sice hlavu neurve, ale párkrát zmáčknou repeat vás přinutí.

„Ať tyhle světy, co nejdřív shoří. A s nimi všichni, kteří je tvoří.“

Související

Back to top button