LPRecenze

RECENZE: Distax – Božská komédia

Jedno velké překvapení z vydavatelské dílny PHR Records – to bych mohl napsat o první samostatné velké desce slovenských Distax, jejichž jméno jsem dosud tak maximálně někdy zaregistroval a následně vymazal z paměti. Božská komédia to však rázně mění.

Distax zde totiž nabízí velice vyzrálou a výraznou deseti písňovou kolekci crust hardcore s výraznou melodikou kytarových partů. Svižná tempa se ženou neúprosně vpřed jako tanky při blitzkriegu. Záhrobnický zpěv má tu správnou rytmiku i naléhavost, aby umocňoval vyznění celku. To vše si pohrává s epicky apokalyptickou atmosférou, stejně jako s d-beatem, a někdy až black metalovou náladou. Jindy, jako ve čtvrté Transcendentii, se dostáváme k jakési koláži schizoidního metalu a emocore. Samozřejmě je tu, především v rytmice, dominantní vliv švédských kapel typu Wolfbrigade či Skitsystem, ale jak již bylo nastíněno, Distax pracují s mnohem větší škálou vlivů, subžánrový koncept rozvijí s notnou dávkou vlastní invence a jsou na hony vzdáleni dalšímu konfekčnímu d-beat crustu. Ač ten je tu, i dík hlavnímu zpěvu, dominantní chuťovou složkou v hudebním koktejlu. Tím ostatně připomínají třeba švédské Myteri či belgické Link. Kapely, primárně čerpající z obdobných zdrojových inspirací. Ano, Distax jsou tak trochu „emocrust“, polo posměšná škatulka, definovaná na počátku nového milénia, v době nástupu kapel jako Tragedy či From Ashes Rise. Ale úšklebky stranou, on ten mix melodických kytar, temných melodií a neúprosně tepajícího d-beatu zkrátka a dobře funguje velice efektně.

Deska je zabalena v luxusně zpracovaném obalu, u kterého si pokaždé říkám, sakra, kolik to muselo stát ve výrobních nákladech.

Rok vydání: 2022

Label: PHR Records PUNKROCK | PHR

  1. Stádu
  2. Kráľ
  3. Popísaná, životom zvrhlá a nenásytnosť
  4. Transcendencia
  5. Rozkazy
  6. Božská komédia
  7. Nehodnoty
  8. Diktátor
  9. Zmierenie
  10. Znovuzrodený

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button