Literatura

RECENZE: Dee Dee Ramone – Poison Heart: Přežil jsem Ramones

Pražský underground nakladatelství Maťa opět připravilo českým čtenářům skvostný dílo, tentokrát do češtiny přeloženou biografii Dee Dee Ramonea – basáka, textaře a duši kapely Ramones. Fakt, že Přežil Jsem Ramones se slušnou dobu drželo mezi bestsellery knihkupectví Kosmas dokazuje, že si i tady tihle vlasáči drží zástup fanoušků! A to, že třičtvrtě kapely je už pod drnem, legendu určitě přiživuje. Everybody loves you, when you’re dead!

‘‘Příběh o Ramones nemůže mít šťastnej konec. Jsem jen rád, že je to za mnou, ikdyž jsme při tom někdy zažili i srandu. Kvůli našim vzájemným vztahům jsme byli všichni naprosto zničený. Zraňovali jsme se navzájem. O tom je tahle knížka – je to příběh a já jsem rád, že jsem ho mohl vyprávět.‘‘

Samotná kniha je psaná formou osobního vyprávění hlavního hrdiny a točí se okolo kapely Ramones, soukromých příběhů, zážitků a hlavně, okolo drog a chlastu. To je věc, která se line celou publikací. Pravda je taková, že občas už to čtenáře trochu unavuje a nazval bych to asi jediným mínusem knížky. Ikdyž vlastně nevím, je to zřejmě realita a o ní přece chceme slyšet všichni. Nebo se mýlím? Podstatná věc je ta, že pro fandu Ramones se kniha čte sama a během jednoho, dvou večerů už obracíte poslední stránku, z celkových 216. Dee Dee je sympaťák a ikdyž jeho příběhy nejsou zrovna z růžových románů, musel jsem se s ním prostě v mnoha věcech sžít.

[youtube id=“DN4cFjOhjnY“ width=“620″ height=“360″]

Na začátku knihy se ocitnete v poválečném Berlíně, tedy v místě, kde náš knižní hrdina vyrůstal, spolu s německou matkou a americkým vojákem, otcem. Že to nebylo zrovna idylický dětství, asi nemusim moc zdůrazňovat. Pocit vyhnance a outsidera Dee Deemu pomáhal překonat rocknroll. Také on poslouchal slavnou stanici Radio Luxembourg a v Německu také prvně viděl Rolling Stones, Who, Hollies a další. Drsnou poválečnou atmosféru země našich západních sousedů pomalu opustíte, aby jste se mohli vydat za oceán.

Na konci šedesátých let se totiž Dee Dee už vyskytoval v New Yorku, kde posedával v parku na lavičce, pil víno a šňupal ze sáčku heroin. A také si našel práci v pojišťovně! Netrvalo dlouho, co se potkal s Johnnym, Joeym a Tommym.

‘‘Byli to očividně kriplové ze sousedství. A všichni jejich kámoši museli být taky kriplové. Nikdo by o nás nikdy neřek, že to někam dotáhnem. Ale takhle to chodí. ‘‘

V knížce jsou také například popsány první koncerty a první zážitky s klubem CBGB.

‘‘Když jste přišli dovnitř, praštil vás do nosu smrad zkvašenýho piva tak silnej, že se vám odtamtud chtělo okamžitě vypadnout. Neměli tam záchody, a tak diváci močili tam, kde zrovna stáli.‘‘

Obsáhlejší pasáž si vyslouží i v tu dobu Dee Deeho přítelkyně Connie (taky pod drnem), aby jste se pak zas ocitli v sinusoidě problémů s drogami v dalším bludném kruhu. O úspěchu Ramones v Anglii či Jižní Americe se náš hrdina také zmínit nezapomněl, stejně jako o nahrávání se slavným producentem Philem Spectorem (btw. dnes ve vězení za vraždu).

‘‘Do dneška netuším, jak album End Of The Century udělali, ani kdo to na něm vlastně hrál na basu.‘‘

Určitě i vás upoutá scéna se Sidem Viciousem na záchodě, nebo 14denní pobyt na psychiatrii. Zhruba uprostřed knihy najdete i krátkou osmistránkovou černobílou fotogalerii z různých časových období.

Potom co Douglas Glenn Colvin (občanské jméno našeho hrdiny) opustil slavnou úderku z Queensu, dozvíme se o jeho krátké kariéře hiphopera, kterou posléze vystřídalo pár Dee Deeho sólových kapel.

‘‘Když jsem začal dělat rap, v žebříčcích popularity jsem zrovna nevyhrával. Pak jsem se ukázal ve videoklipu písničky ‘‘I Wanna Live‘‘ (Ramones) v rapový výstroji, kterou jsem si koupil v Doctor Jay’S ve Flushingu. Kaštanová kombinéza, zlatý řetězy a vojenskej baret. Zbytek kapely málem vyletěl do stropu.‘‘

Zajímavej aspekt kníhy je pro mě určitá světoběžnost a popis zemí, kde Dee Dee přebýval delší či kratší dobu. Od Holandska, Belgie, Anglie až do Argentiny. Také se usvědčíte, že ‘‘hvězdná‘‘ kapela Whores Of Babylon (Dee Dee, Johnny Thunders, Stiv Bators) opravdu nikdy neexistovala a naprostou ironií osudu je třeba příběh písničky Poison Heart, kterou našemu hrdinovi postupně vyfoukli jeho ‘‘přátelé‘‘ Stiv Bators a Ramones. A vůbec samotný fakt, že Ramones vydrželi hrát 22 let, to je dle mě osmej div světa.

Tahle kniha je povinnost! Pro mě hlavně díky tomu, že se nejedná o nějaký spletenec vymyšlených, či minimálně dosti přibarvených historek o ‘‘drsný‘‘ rockový kapele, ale o tom, co skutečně obnáší peklo. Přečtěte si to a přeberte jak chcete!

Na závěr bych ještě dodal, že pokavaď vám tohle dílo bude málo, tak 30.11. má vyjít další publikace od Dee Deeho, tentokrát kniha Chelsea Horror Hotel. Jak už název napovídá, náš hrdina se tentokrát ocitne se svou manželkou ve slavném hotelu Chelsea, aby tu lamentoval nad zdejším osudem Sida Viciouse a dalších jeho toxických přátel. A recenze tu opět chybět nebude!

‘‘Zdálo se, že všichni zápasej s drogama. A každej přitom ukazoval prstem, že teď je řada na mně. To mě fakt nasralo, a tak jsem se zapřísáhl, že na drogy neumřu, už jenom kvůli svejm nepřátelům.‘‘

Dee Dee Ramone (1952-2002)

Vydavatel: Maťa, 2011

216 stran

Související

Back to top button