LPRecenze

RECENZE: Chaotic Youth – Demo 81

Po několikaleté odmlce se na scénu vrací sympatické vydavatelství Nausea Records, aby vypustilo další vykopávku z časů dávno minulých. Tím je první demo skotských Chaotic Youth.

Kapely, která patřila k zástupu divokých mladých punkových záležitostí, vyrojivších se na britských ostrovech v samém úsvitu osmdesátých let. Skladba Whose Bomb si našla cestu na legendární kompilaci A Country Fit For Heroes vydané No Future Records, což dost výstižně rámuje stylový akcent jejich tvorby.

Devítka skladeb prezentuje mladický punk své doby ve svižných tempech a občas, jako v případě úvodní Orders and Restrictions, s příjemnou dávkou rocknrollového feelingu. Neučesaný zvuk spolu s aktuálním masteringem zachycuje svěže živelnou amatérskou energii kapely s až nečekaným účinkem a skladby, ač nesporně generačně zarámované dobou vzniku a věkem interpretů, mají svou neoddiskutovatelnou sílu i při poslechu roku 2022. Je pro mě vlastně překvapením, jak svěže demo Chaotic Youth zní a jak to kapele odsýpá. Možná i proto, že o čtyři dekády později jsou jejich nazlobené plivance stejně relevantní. Plahočíme se v obdobných exkrementech, o kterých lze křičet identickým způsobem. Jen místo Falkland a El Salvadoru je tu Ukrajina a běsnící pravičáci u moci mají pouze jiná jména a obleky. Stejný hnus, jen v lehce upgradeovaných kulisách. 

Ano, je to archetypální UK 82 punk s jeho ctnostmi i nectnostmi, ale to nic nemění na jeho vyznění. Je přirozeně rozhašený, ale zároveň chytlavý ve svých repetitivně skandovaných refrénech, zároveň v rychlých momentech akceleruje do proto-hardcore universa. Navíc netrpí těžkopádností mnoha svých k Oi! inklinujících generačních souputníků. Chaotic Youth tu jsou mladiství, svěží a naštvaní.

Inkriminovaná píseň Whose Bomb, která Chaotic Youth ve své době zviditelnila, je k mání pouze přímo na desce, na rozdíl od zbytku nahrávky, kterou si může každý poslechnout z Bandcampu. Fanoušci kapel, které lze najít na kompilacích Punk & Disorderly či ranných nahrávek The Exploited a dalších záležitostí téže generační vlny, by neměli váhat – Chaotic Youth měli svůj nesporný potenciál.

O dva roky později Chaotic Youth vydali ještě své jediné samostatné EP, které je dnes sběratelským kouskem a tím se nad nimi zavřela voda.

Label: Nausea Records

Rok vydání: 2022

  1. Orders And Restrictions
  2. Violence In The City
  3. I’m Still A Punk
  4. Political Pressure
  5. Nuclear Attack
  6. Tip Off The Police
  7. War
  8. Ruined Life
  9. Social Prostitutes
  10. Whose Bomb

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button