MCRecenze

Raptus Di Follia – Raptus Di Follia Demo

Raptus Di Follia ze švýcarského Bernu vydali před časem velice vydařené EP a na něj navazují nahrávkou tentokrát v podobě klasické audio kazety, nosiči, který je jakýmsi zombie ve světě medii sloužících k záznamu zvuku.

Stejně jako na předchozím EP předvádějí Raptus Di Follia hardcore punk svým duchem čerpající z osmdesátých let v tom nejlepším slova smyslu. Jsou rychlí i dostatečně chytlaví. Zapadají tak mezi další současné evropské záležitosti jako Catholic Guilt či Paranoid State, ačkoliv Raptus Di Follia zní více jako z Kalifornie než z Chicaga, ovšem s něčím typicky evropským vystupujícím podprahově z nahrávky. Zároveň si kytara občas vyšvihne nějaký ten malý heavy metalový rif. Pokud bych měl operovat s přirovnáními v celkovém vyznění, působí jako kříženec Articles Of Faith, RF7 a Kafka Prosess. Všechny tři kapely patří k mým pradávným oblíbencům, takže toto přirovnání používám jako kompliment. Skladby ve svižném tempu staví na chytlavých rifech a až překvapivě dobře vystavěných kompaktních strukturách. Jsou tu výrazné refrény ke skandování i malé melodické kytarové triky, co posluchačův sluch čapnou a nepustí, stejně jako pocit naprosté subžánrové klasiky. Raptus Di Follia totiž nepokrytě čerpají z osmdesátkového hardcore punku, aby zároveň zněli dostatečně svojsky a vyhnuli se prostému plagiátorství. Ačkoliv kritizovat plagiátorství v intencích rocknrollu je vlastně poněkud přitažené za vlasy. Každým dalším poslechem si více uvědomuji, jak moc RDF vlastně znějí euro hardcore punkově, dost možná tak nějak mimoděk spíše než úmyslně navazují na to, jak vypadal hardcore punk v západní Evropě někdy mezi lety 84 až 87.

Nahrávka by si bez pochyb zasloužila vinylovou podobu, už jen proto, že za nějakou tu desítku let bude páska vhodná pouze na vyhození a veškeré dnes užívané pevné disky budou akorát tak zaneřáďovat skládky. Bohužel z vinylu se stává absurdně předražený vtip pro zbohatlické hipstery, takže všechno je vlastně špatně…

Info

Label: raptusdifolliardf.bandcamp.com/
Rok vydání: 2015

Tracklist

  1. Darkness
  2. Läbsch?
  3. Let’s Start A War
  4. Are You Ready To Die?
  5. Bullet
  6. Rats In The City
  7. Get Used To It

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button