LPRecenze

Rajoitus / Utansförskapet – Split LP

Další švédské split LP dorazivší na recenzi toto léto. Tentokrát se tak trochu jedná o jakousi konspiraci veteránů, neb členové obou souborů již mají něco za sebou.

Stranu A okupují švédští adorátoři finského hardcore Rajoitus, kteří mají za sebou už pěknou řádku let existence, ovšem popravdě již dlouho jsem žil v tom, že jsou pouhou minulostí. Ovšem letos se nadechli k novému životu a krom této desky vyplodili ještě pár songů na split EP. Hudebně nabízejí perfektně nahraný mix starého finského a švédského hardcore punku, který, dík používané finštině, zní tak, že by mohl klidně v roce 1984 vyjít u Propaganda nebo Barabbas Records. Ačkoliv kapela vyznívá spíše finsky, má v sobě logicky také podstatný díl něčeho švédského, snad tu nápadovou a rytmickou přímočarost či typ zvuku. Celá strana je zkrátka a dobře ve znamení prolínání vlivů pojetí klasického hardcore z těchto dvou zemí, navíc ji uzavírá cover mé oblíbené skladby od Rattus Feministi. Ta i nějak vystihuje odkud v případě Rajoitus hudební vítr fouká. Je to ve své podstatě takový kříženec RattusTotalitär.

B strana, to jsou Utanförskapet, kapela, která mě totálně překvapila svým debutem a v jejíchž řadách najdete členy souborů jako Svart Parad, Asocial nebo Uncurbed a své kořeny pánové nezapřou. D-Takt, nabuzená basa, lehce metalové motörheadovské rify, kytarová sólíčka a naechovaný hrdelní hrubozrnný zpěv, znějící jako řev z krypty. Zkrátka a dobře, hardcore punk variace na Motörhead tak, jak to mám rád. Skladby jsou občas v porovnání s debutem víc metal, ale s podivem konstatuji, že to není ani v nejmenším ke škodě věci. Třeba druhá Sorgsen Värld je slušně d-taktem poháněný syrový thrash metal s punkově jednoduchou strukturou. Ačkoliv první dva poslechy téhle nahrávky byly pro mě ve znamení lehčího rozčarování, při třetím přišel zlom, kdy jsem si najednou říkal: „Kurva, to je jízda!“ A tento postoj k novým Utanförskapet mi už vydržel. Jako nikde neuvedený bonus dostanete na konci stany ještě živou verzi úvodní skladby Rock N Roll Outlaw.

Vynikající deska po všech stránkách.

Info

Label: facebook.com/ppprecords
Rok vydání: 2014

Tracklist

 1. Rajoitus – Yritin
 2. Rajoitus – Henki Irti
 3. Rajoitus – Kuoleman Tenssi
 4. Rajoitus – Ttuhoon Tuomittu
 5. Rajoitus – Ei Sisua, Ei Kunniaa
 6. Rajoitus – Hauta Odottaa
 7. Rajoitus – Feministi
 8. Utanförskapet – Rock N Roll Outlaw
 9. Utanförskapet – Sorgsen Värld
 10. Utanförskapet – Frihetens Horisont
 11. Utanförskapet – Jag Vill Aldrig, Aldrig Dö
 12. Utanförskapet – Rock N Roll Outlaw (Live)

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button