EPRecenze

Radio Dead Ones – Second To None

Kdo by neznal berlínské Radio Dead Ones. Doby, kdy byli čerstvým objevem, jsou pryč, dnes platí za jeden z nejživelnějších koncertních spektáklů současnosti, hrají u nás každou chvíli a mají za sebou už slušnou řádku nahrávek. A já si dlouho říkal, co na tom lidí slyší. Chraplavý řev místo zpěvu, naprosté punkrockové klišé, a strašlivá nuda.

Nevím, jestli se mi zrovna rozsvítilo, ale jednoho dne mne chytli a dlouho nepustili. Bevův zpěv může být skutečně trochu nepříjemný, ale spojuje v sobě sípavý řev, tabákem zastřený a životním stylem zničený hlas, syrovost a upřímnou vzteklost, jakou kluci milovali třeba na Strummerovi, s popovou melodičností, osobitým neumětelstvím Tima Armstronga a tím správným rebelstvím, co milujou holky. Tihle kalifornští Němci mají ksicht, perfektní image, to streetpunkové klišé je bravurně zahrané – a k tomu ta neskutečná energie.

[youtube id=“Qe4SNTD2pCI“ width=“620″ height=“360″]

Proto nad novým limitovaným sedmpalcem člověk zase tak trochu nechápavě zírá. Tendence víc zpívat a drtit měkčí struny byly už na AAA  a nová skladba Second To None je prostě regulérní pop punk. Stačí se však odprostit od konzervativních předsudků a uznat, že je to chytlavá hitovka, která sice moc nepřekvapuje instrumentálními nápady, ani textem, nicméně má příjemně sladkou atmosféru a zhruba po třetím poslechu se vrací jako bumerang.

Předělávka klasického ramonského cajdáku Runaway se hodně povedla. Dee Deeho verzi RDO o něco zrychlili, vytáhli sólový riff jako ústřední motiv a snad se nebudu rouhat, když jejich podání podle mého překonává originál. Naopak ale moc nechápu závěrečnou skladbu Take It On Trust. Nejen, že už se song objevil na eponymní desce nebo sedmipalci Gambian Bumsters, od syrovějších starších bratříčků se nová verze příliš neliší, jen si navlékla uhlazenější popový kabát a působí jako obyčejná vata.

Žádný velký zázrak se pochopitelně nekoná. Second To None možná ukazuje, kam se bude tvorba Radio Dead Ones ubírat dál, možná je to jen hezký dárek pro fanoušky čekající dva roky na nové album. A nejenže neurazí, dá se i poslouchat delší dobu v kuse.

Tracklist

01. Second To None
02. Runaway
03. Take It On Trust

Johnny Násilník

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Související

Back to top button